POLECAMY

Jak trwałe są kosmetyki?

Sprawdzaj datę ważności. Stosowanie przeterminowanych preparatów nie doda urody, a wręcz może zaszkodzić.
Jak trwałe są kosmetyki? fot. Fotolia
Często na opakowaniach preparatów podana jest data ich ważności. Jednak faktyczny okres trwałości kosmetyków do użycia zaczynamy liczyć od momentu otwarcia butelki lub słoiczka. Na niektórych pudełkach znajdziemy inne oznaczenie, np. 6M. Symbol ten mówi, że kosmetyk można stosować 6 miesięcy od otwarcia.

Oprócz daty ważne są też warunki przechowywania. 
  • Kosmetykom szkodzą przede wszystkim wysoka temperatura, światło i bakterie, które rozkładają tłuszcz. Trzeba je więc przechowywać z dala od kaloryferów i źródeł światła. Należy je również starannie zamykać, bo pod wpływem powietrza szybciej jełczeją.
  • Puszki, pędzle oraz gąbeczki, którymi nakładamy makijaż, powinny być regularnie (minimum raz w tygodniu) myte wodą z mydłem lub szamponem, w przeciwnym razie stają się siedliskiem bakterii, które przenosimy do kosmetyków.


Jak trwałe są kosmetyki?

  • Szminka 12 -14 miesięcy

Starannie zamykaj opakowanie. Gdy przed upływem podanego terminu zauważysz, że pomadka straciła kolor, zmieniła się jej konsystencja lub zapach – wyrzuć ją. 
 
  • Lakier do paznokci - 24 miesiące

Można go używać nawet dłużej, jeśli wcześniej nie zasycha i nie zaczyna się ciągnąć. O lepszą kondycję kosmetyku możesz zadbać, przechowując go w lodówce.
 
  • Mascara - 6 miesięcy

Należy do mało trwałych kosmetyków. Czasem trzeba ją wyrzucić wcześniej, bo podczas używania do wnętrza butelki dostaje się powietrze, co powoduje zasychanie tuszu.
 
  • Krem - 6-12 miesięcy

Najtrwalsze są kremy w butelkach z aplikatorem, bo nie dopuszczają do środka bakterii i ograniczają dostęp powietrza. Krem w słoiku nabieraj szpatułką, a nie palcem.
  • Perfumy - 24 miesiące

Nie przechowuj perfum w ciepłych, nasłonecznionych miejscach, bo szybko stracą zapach, zmienią kolor lub zmętnieją. Butelkę przechowuj w kartoniku!
 
  • Podkład - 12 miesięcy

Jest nietrwały ze względu na zawartość tłuszczu. Higienę łatwiej zachować w butelce z aplikatorem. Gdy fluid się rozwarstwia, zmienia kolor i zapach, lepiej go wyrzucić.
 
  • Krem z filtrem - 12 miesięcy

Jeśli po otwarciu preparatu nie zużyłaś go podczas jednego sezonu, powinnaś go wyrzucić. Wysoka temperatura i światło sprawiają, że   filtry ochronne są mniej skuteczne.
 
  • Cienie i pudry - 36 miesięcy

To najtrwalsze kosmetyki. Pamiętaj tylko, by puszku do pudru i aplikatora do cieni nie zostawiać bezpośrednio na kosmetykach, bo wchłoną  z akcesoriów wilgoć i tłuszcz.
 

Zobacz także:


Autorka jest dziennikarką dwutygodnika "Przyjaciółka".

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)