POLECAMY

Jak chronić perfumy przed zepsuciem?

Zaskoczona? Perfumy mogą się zepsuć, jeśli nie będą właściwie przechowywane! Zobacz, jak powinnaś przechowywać perfumy.
Jak chronić perfumy przed zepsuciem? fot. Fotolia

Na pewno słyszałaś o tym, że jednej butelki dobrych perfum można używać nawet przez całe życie (oczywiście niezbyt często!). Musisz jednak wiedzieć, że nie każdemu flakonowi perfum (a raczej jego producentowi) można ufać. Właściwie przechowywane perfumy mogą nie okazać się wieczne, za to zdecydowanie możesz przedłużyć ich trwałość. Zobacz, w jaki sposób.

Kiedy perfumy się psują?

Perfumy nie lubią słońca ani wysokiej temperatury. Nie powinny być także przechowywane zbyt długo, więc jeśli jesteś kolekcjonerką flakonów, będziesz musiała zadowolić się pustymi buteleczkami.

Perfumy psują się także wtedy, gdy w pomieszczeniu, w którym je trzymasz panuje wysoka wilgotność powietrza. Z tego właśnie powodu nie powinnaś trzymać perfum w łazience.

Jak rozpoznać zepsute perfumy?

  • Perfumy zmieniły kolor – zwykle na ciemniejszy,
  • Perfumy zmieniły zapach,
  • Opakowanie – zwłaszcza przy atomizerze – nabrało innego koloru,
  • Widać nieestetyczny nalot przy atomizerze.
Zmianę zapachu perfum zazwyczaj poprzedza zmiana ich barwy. Jeśli używasz perfum od około 2 lat i stale trzymasz je w łazience możesz podejrzewać, że się zepsują. Jeśli masz co do tego wątpliwości, sprawdź ich barwę – może się okazać, że przez kolorowe szkło nie zauważyłaś, że zmieniły kolor i np. zabrudzą biały kołnierzyk.

Nie spodziewaj się, że zmiana zapachu będzie diametralna. Perfumy DKNY Be Delicious, choćby leżały w pełnym słońcu przez 50 lat, nie zmienią się w Thierry Mugler Alien. Zapach twoich perfum może jednak wydawać się gorzki lub zjełczały. Zazwyczaj dopiero po chwili można wyłapać pierwotne nuty zapachowe, które też nie będą utrzymywać się na skórze zbyt długo.

Jak przechowywać perfumy?

  • Trzymaj perfumy w stałej temperaturze pokojowej,
  • Flakony z perfumami przechowuj w kartonowym pudełku, z dala od światła,
  • Buteleczki z perfumami trzymaj w pozycji pionowej,
  • Jeśli danego zapachu używasz bardzo rzadko, przechowuj je w lodówce!
Monitoruj, co dzieje się z twoimi perfumami. Moje – mimo właściwego sposobu przechowywania – po naprawdę długim czasie używania zaczęły zmieniać barwę. Jeśli zauważysz, że twoje perfumy się zepsuły nie używaj ich – mogą wywoływać reakcję uczuleniową.

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)