POLECAMY

Jak pielęgnować skórę przy łuszczycy?

Nie wiesz, jak prawidłowo pielęgnować skórę przy łuszczycy? Nasza ekspertka radzi, jakich kosmetyków używać i jak dbać o skórę, aby wydłużyć okres remisji łuszczycy.

Mam łuszczycę skóry. Wprawdzie występują u mnie długie okresy remisji, ale nawrót zmian jest bardzo uciążliwy. Jak powinnam pielęgnować skórę z łuszczycą? ~ Joanna z Wrocławia

Prawidłowa pielęgnacja skóry przy łuszczycy

Każda osoba cierpiąca na łuszczycę stanowi indywidualny przypadek i wymaga indywidualnego podejścia. Należałoby przede wszystkim zaznajomić się z czynnikami wyzwalającymi i zaostrzającymi sam proces chorobowy łuszczycy. Do czynników tych zaliczamy: stres, stany zapalne w szczególności górnych dróg oddechowych (przeziębienia, angina itp.), urazy mechaniczne (należy pamiętać o tym, że np. drapanie się może spowodować wysiew wykwitów łuszczycowych w tym miejscu), nie leczone ubytki w uzębieniu, a także alkohol, leki oraz niewłaściwą dietę. Należy przede wszystkim unikać czynników powodujących nasilenie choroby.

Myślę, że lekarz prowadzący zwracał szczególną uwagę na styl życia, jaki w tym przypadku należy prowadzić.

Natomiast w odniesieniu do codziennej pielęgnacji, aby uzyskać jak najdłuższy okres remisji, czyli wycofania się zmian chorobowych, należy poświęcać skórze szczególną uwagę. Nie należy jej przesuszać, co oznacza, że nie należy używać silnych detergentów zawartych w niektórych mydłach (np. mocno pachnące mydła w płynie) oraz unikać zbyt długich kąpieli.

Zobacz także: Jak walczyć z łuszczycą skóry głowy?

Proszę również unikać zabiegów mogących spowodować przerwanie ciągłości naskórka (np. peelingi mechaniczne). To czego należy bezwzględnie przestrzegać, to natłuszczanie skóry odpowiednim specjalistycznym kremem lub balsamem. Obecnie na rynku występuje szeroka gama wyspecjalizowanych i bardzo dobrych preparatów natłuszczających, które w wysokim stopniu zabezpieczają skórę. Warto korzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym (wcześniej proszę poinformować o łuszczycy kosmetologa czy kosmetyczkę). Odpowiednio dobrane zabiegi wzmocnią funkcje obronne skóry, dostarczą substancji nawilżających i odżywczych.

Masz problemy z trądzikiem, suchą skórą, cellulitem albo kosmetykami do pielęgnacji ciała? Zapytaj eksperta jak im zaradzić. Odpowiedzi na najciekawsze pytania znajdziesz w dziale Porady kosmetologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)