dezodorant i antyperspirant fot. Fotolia

Cała prawda o dezodorantach i antyperspirantach

Jaka jest różnica między dezodorantem a antyperspirantem? Jakie są ich właściwości? Czy są bezpieczne? Kiedy lepiej wybrać dezodorant, a kiedy antyperspirant? Podpowiadamy!
Katarzyna Krajewska / 12.02.2016 11:01
dezodorant i antyperspirant fot. Fotolia

Musimy pamiętać, że nie każdy dezodorant i nie każdy antyperspirant ma takie samo działanie. Wszystko zależy od ich składu. Niektóre zawierają sole cynku lub etanol, które powodują zmniejszenie rozwoju bakterii. Inne mają w składzie np. antyoksydanty, które hamują utlenianie, a tym samym powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Jak działa dezodorant?

Dezodoranty:

  • dzięki zawartości perfum mają przyjemny zapach, który utrzymuje się dłużej lub krócej – w zależności od dezodorantu – i maskują zapach potu,
  • niektóre zawierają alkohol niszczący bakterie,
  • zapobiegają poceniu nawet do kilku godzin.

Jak działa antyperspirant?

Antyperspiranty:

  • zawierają substancje, które niszczą bakterie na skórze,
  • hamują wydzielanie potu nawet przez cały dzień,
  • są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nadmiernie się pocą, ponieważ zawarte w nich substancje powodują zmniejszanie się ujść gruczołów potowych,
  • mogą zawierać perfumy, dzięki czemu mają ładny zapach lub być bezzapachowe.

Dezodorant czy antyperspirant?

Dezodoranty są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mało się pocą albo potrzebują krótkiej ochrony. Antyperspiranty mają silniejsze dzianie, dlatego polecane są dla osób, które się nadmiernie pocą albo potrzebują wielogodzinnej ochrony. Antyperspiranty pozostają często na skórze dłużej niż tylko do momentu jej umycia. Całkowicie pozbywamy się ich wraz ze złuszczającym się naskórkiem.

Jak często zmieniać dezodorant i antyperspirant?

Dezodorant i antyperspirant powinniśmy zmieniać mniej więcej co 2 miesiące. Nie oznacza to jednak, że nie możemy co jakiś czas wracać do naszych ulubionych marek. Te zmiany wynikają z tego, że składniki niektórych dezodorantów albo antyperspirantów mogą nas po pewnym czasie uczulić, choć nie jest to reguła. Lepiej jednak zapobiegać takim sytuacjom niż później odczuwać skutki alergii.

Kiedy nie wolno używać dezodorantu i antyperpsirantu?

Jeśli po użyciu dezodorantu albo antyperspirantu czujemy swędzenie albo pieczenie powinniśmy przestać go używać. Widocznie zawiera on substancje, które nie odpowiadają naszej skórze.  Po 1-2 dniach, gdy objawy ustąpią, możemy wypróbować kosmetyki z innej firmy.

1. Antyperspirant w sprayu Nivea Invisible, cena: ok. 12 zł, 2. Antyperspirant w sprayu Neo (z nowoczesnym pierścieniem zawierającym równo rozłożone otwory, które zapewniają delikatny strumień sprayu), Garnier, cena: ok. 13 zł, 3. Dezodorant antyperspiracyjny Nature Secrets z energetyzującą miętą i maliną (nie pozostawia śladów na ubraniu), Oriflame, ok. 14 zł., 4. Dezodorant Playboy Play It Sexy Pin Up, cena ok. 8 zł./ Fot. Materiały prasowe, kolaż: redakcja

Zupełnie powinniśmy zrezygnować z używania kosmetyków pod pachy, gdy borykamy się z chorobami skóry albo zmianami skórnymi, które nie ustępują dłużej niż kilka dni. Warto wtedy udać się do dermatologa.

Dezodorantów i antyperspirantów dobrze jest unikać również wtedy, gdy chcemy opalić skórę, niezależnie od tego czy na plaży czy w solarium. Nigdy nie wiemy bowiem, czy substancje w nich zawarte nie spowodują przebarwień.

Dezodoranty i antyperspiranty – czy są bezpieczne?

Nikt nie może dać gwarancji, że regularne lub nadmierne używanie kosmetyków blokujących wydzielanie potu, nie będzie miało negatywnych skutków ubocznych. W końcu z wydzielanym potem usuwane są z organizmu toksyny. Jednak pamiętajmy, że wszystko jest dla ludzi. Trzeba tylko zachować umiar i wybierać dobre kosmetyki, najlepiej jak najbardziej naturalne.

Przed użyciem dezodorantu albo antyperpsirantu warto sprawdzić jego skład. Należy wrócić szczególną uwagę na parabeny, czyli konserwanty, które są jednymi z najbardziej szkodliwych substancji. Są nimi m.in.: Benzetonium Chloride, Benzylparaben , Ethylparaben, Butylparaben, Glutaraldehyde , Hexamidine-Diisethionate, Isopropylparaben, Methylparaben, Phenol, Phenyl i Propylparaben.

Ciężko jest znaleźć kosmetyki, które nie mają ich w składzie w ogóle, ale warto zwrócić uwagę czy nie ma ich w dużych ilościach. Im więcej danego składnika, tym wcześniej jest podawany w składzie. Im bliżej końca listy, tym danej substancji jest mniej. Dobrze jest również sprawdzać, czy skład to długa czy krótka lista. Im więcej substancji w składzie, tym gorzej dla naszego organizmu (nie bierzemy w tym wypadku pod uwagę kosmetyków naturalnych).

Naturalny antyperspirant – czy jest coś takiego?

Jeśli lubisz naturalne kosmetyki albo jesteś alergikiem, ale nie możesz obyć się bez antyperspirantu, postaw na naturalny w 100% kosmetyk. Na rynku dostępne są antyperspiranty w kremach albo kamieniu. Te pierwsze często zawierają w swoim składzie m.in. masło shea, olejki eteryczne, sodę oczyszczoną i witaminy. Te drugie są dostępne pod postacią ałunu potasowego, czyli naturalnego minerału. Lekko go zwilżamy wodą i nakładamy jak tradycyjny antyperspirant w sztyfcie. Ma działanie odkażające.

Autor: Katarzyna Krajewska

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/12.02.2016 15:10
Ja zamiast dezodorantów i antyperspirantów używam ałunu. Nie jest on tak skuteczny jak zwykłe antyperspiranty ale na co dzień może być. Ostatnio dostałam jeszcze antyperspirant w sprayu Garniera neo z tym niesamowitym dozownikiem i jestem zachwycona. Jak wychodzę do pracy to dodatkowo spryskuję nim pachy