Czym różni się krem na dzień od kremu na noc?

Czy zadawałyście sobie już kiedyś pytania: Czym różni się krem na dzień od kremu na noc?, Czy nasza skóra rzeczywiście potrzebuje tych dwóch kremów?, Czy można jeden drugim zastąpić albo używać tylko jednego z nich? - odpowiedzi na nie udzielają eksperci, którzy na co dzień pracują przy produkcji kremów na dzień i na noc.
Aneta Żuchowska / 04.12.2018 14:33

Skóra ma zadania i funkcje do wypełnienia, ale ma również swój indywidualny tryb pracy, który inaczej przebiega w dzień jak i w nocy.

- W czasie snu wypoczywa mózg, zwalniają tempo pracy wszystkie narządy wewnętrzne, serce bije wolniej, ale skóra pracuje na pełnych obrotach. Nocą skóra jest najlepiej ukrwiona – wtedy też stosunkowo najłatwiej pozbywa się toksyn i najszybciej wchłania składniki odżywcze z kosmetyków. Komórki dzielą się szybciej, naprawiają szkody, których doznały w ciągu dnia, pełną parą neutralizują wolne rodniki, odbudowuje się też warstwa lipidowa naskórka – tłumaczy Magdalena Pietruszkiewicz, ekspert marki Murad.

Nad ranem odnawia się i regeneruje (choć pamiętajmy, że czym jesteśmy starsze, tym procesy regeneracyjne zachodzą wolniej i poranek nie przynosi tak spektakularnych efektów).

- W ciągu dnia rola skóry sprowadza się niemal tylko do biernej ochrony przed czynnikami zewnętrznym oraz regulacji poziomu nawilżenia. W związku z tym skład kremu nocnego powinien różnić się od tego na dzień – dodaje Magdalena Pietruszkiewicz.

Najważniejsze różnice między kremem na dzień a kremem na noc

Funkcje kremów

Przede wszystkim ich podstawową różnicą jest odmienne działanie.  - Kremy na dzień mają funkcje ochronne (np. filtry UV, antyoksydanty), napinające, liftingujące (wielocukry), matujące (gąbeczki matujące, substancje regulujące działanie gruczołów łojowych) – tak,  aby pięknie wyglądać w ciągu dnia. Kremy na noc z kolei pełnią funkcje naprawcze (np. uszkodzenia komórek powstałe w ciągu dnia), regenerujące (peptydy), pobudzające syntezę elementów strukturalnych skóry (witaminy), odżywcze – wyjaśnia dr Renata Dębowska z Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris.

Konsystencja kremów

Konsystencja kremu na dzień zazwyczaj jest lżejsza, ponieważ powinien on błyskawicznie się wchłonąć, przynieść komfort skórze, ale także zapewnić trwałość makijażu. Konsystencja kremu na noc z kolei jest bogatsza, sprawiając, że krem dłużej pozostaje w skórze.

- Kremy dzienne to zazwyczaj emulsje typu „olej w wodzie” (O/W), czyli lekkie, nie tłuste, szybko wchłaniające się. Kremy nocne natomiast to zazwyczaj emulsje typu „woda w oleju” (W/O), czyli gęstsze, bardziej tłuste, dłużej się też wchłaniają, skórę trzeba masować wklepując krem – uzupełnia dr Renata Dębowska.

Zobacz także: Termin przydatności kosmetyków

Obecność filtrów przeciwsłonecznych

Filtry UV obecne w dziennych kremach, nie są potrzebne w kremach nocnych.

Po czwarte: inny mechanizm nawilżania

- Kremy na dzień zawierają substancje wiążące wodę w naskórku (wielocukry, np. kwas hialuronowy). Kremy na noc - dodatkowo i w większej ilości substancje uzupełniające składniki lipidowe (woski, oleje roślinne) – podsumowuje dr Renata Dębowska.

Skład kremów na noc trzeba dobrać oczywiście do potrzeb skóry w danym wieku: niektóre z nas bardziej potrzebują wsparcia w procesach regeneracji, niektóre – łagodzenia powstałych w czasie dnia podrażnień. Podobnie jest w przypadku kremów na dzień.  Jeśli masz skórę tłustą, szukaj kremów na dzień, które zawierają składniki matujące jak mica, tlenek tytanu oraz sebo-regulujących, jak wiązówka błotna czy oczar wirginijski natomiast jeśli twoja skóra jest wiotka, to w twoim kremie powinny znajdować się składniki napinające jak np. cukier owsiany czy proteiny pszeniczne.

Na zdjęciu pary kremów na dzień i na noc marek Murad (kremy redukujące zmarszczki z witaminą C), Dr Irena Eris (kremy energetyzujące dla młodej cery w wieku 25+), Pharmaceris (kremy wybielające dla skóry z przebarwieniami) oraz dr. Brandt (kremy przeciwzmarszczkowe z mikrokryształami rubinu i aktywnym kompleksem retinolu).

Czy można użyć kremu na dzień zamiast kremu na noc i odwrotnie?

- Nie jest to wskazane ze względu na dobór składników aktywnych, które muszą pasować  do trybu pracy skóry i jej potrzeb – tłumaczy Magdalena Pietruszkiewicz, ekspert marki Murad.

Pielęgnacja skóry przynosi dobre rezultaty wtedy, kiedy ustalimy odpowiedni system, który stanie się nawykiem. Dobre nawyki sprawiają zaś, że każdego dnia będziemy czuć się po prostu piękniejsze i zadbane.

Polecamy: Kremy BB, CC i DD - czym się różnią?