Czy wiesz jak właściwie pielęgnować jamę ustną?

Codzienna pielęgnacja jamy ustnej to sposób na piękne i zdrowe zęby. Ale aby była ona skuteczna musi być prawidłowo przeprowadzana.
/ 25.09.2010 07:01
Czy wiesz jak właściwie pielęgnować jamę ustną? fot. Czy.wieszjak.pl

Szczoteczka - miękka jest najodpowiedniejsza dla osób z wrażliwymi dziąsłami, z kolei twarda najlepiej usuwa osad bakteryjny. Najczęściej stosowaną jest jednak średnia. Jeśli masz wątpliwości, co do wyboru - zapytaj swojego dentystę - on doradzi Ci najlepszy wariant. Szczoteczkę trzeba wymieniać co najmniej raz na 3 miesiące lub wcześniej, gdy włosie zaczęło się odkształcać. Należy ją też zmienić po przebytej chorobie.

Technika mycia - szczoteczki nigdy nie prowadź poziomo - zawsze pionowo w kierunku od dziąseł do zęba. Większość nalotu osadza się przy dziąsłach, dlatego w tym miejscu ustaw szczoteczkę pod kątem 45˚, tak, aby jej włosie dotykało dziąseł. Szczoteczki nie przyciskaj zbyt mocno. Pamiętaj o oczyszczeniu wewnętrznych i żujących powierzchni zębów oraz języka. Zęby szczotkuj co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.

Dokładność - bardzo ważne jest czyszczenie powierzchni między zębami. Do tego celu używaj nici dentystycznej - wprowadź ją między ścianki zębów i przesuwaj w celu oczyszczenia szczeliny. Stosuj też płukanki - są pomocne w utrzymaniu higieny trudno dostępnych miejsc. W zależności od składników mogą one wzmacniać dziąsła, dezynfekować jamę ustną, zapewnić świeży oddech. Jeśli masz większe szczeliny między zębami - zaopatrz się w specjalne szczoteczki.

Usuwanie kamienia - w miejscu zetknięcia dziąseł z zębami gromadzi się osad (płytka nazębna). Gdy nie jest on regularnie usuwany - zamienia się w kamień nazębny. Nawet przy regularnym myciu zębów niemożliwe jest dokładne oczyszczenie z osadu, aby zapobiec powstawaniu kamienia. Usuwaj go regularnie u dentysty - rób to co pół roku. Nieusuwany kamień nazębny prowadzi do poważnych schorzeń przyzębia. Z czasem drażni dziąsła i powoduje ich obrzęk oraz ból. Kiedy dziąsło zaczyna się cofać - są to początki paradontozy. Powoduje ona odsłonięcie szyjek zębowych a nawet wypadanie zębów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)