POLECAMY

Czy wiesz jak walczyć z wrastaniem paznokci?

Wrastający paznokieć to problem przede wszystkim mężczyzn (zarówno nastolatków jak i dorosłych). Powstaje na skutek urazu, po zbyt głębokim wycięciu paznokcia, skaleczeniu, jak i również przez noszenie zbyt ciasnego obuwia. Poniżej podaję kilka przydatnych wskazówek.
Czy wiesz jak walczyć z wrastaniem paznokci?

Problem wrastającego paznokcia dotyczy dużego palca u stopy. Brzeg paznokcia wchodzi w fałd skórny do niego przylegający, wówczas płytka  zawija się i wrasta. Wywołuje to ból i stan zapalny. Palec nabrzmiewa, występuje zaczerwienienie, co skutecznie utrudnia noszenie buta i chodzenie. W zaawansowanym stanie zapalnym może wyciekać ropa oraz narastać tzw. „dzikie mięso”.  Miedzy zdrową tkankę palca a wrastającym paznokciem narasta tkanka łączna. Taki stan wymaga już interwencji chirurga.

Żeby uniknąć zespołu wrastającego paznokcia, nie należy używać ostrych narzędzi przy pielęgnacji, właściwie obcinać paznokcie bez nadmiernego zaokrąglania brzegów oraz nie wyrywać skórek. Należy nosić wygodne obuwie i unikać butów z wąskimi czubkami.

Jeśli natomiast problem z wrastającym paznokciem już wystąpił można założyć na chory palec tzw. ”rurkę”. Jest to bezpieczna metoda dla zdrowia i można ją stosować nawet  u dzieci.

Rurka korygująca osłania skórę, która jest uciskana przez wrastającą część paznokcia. Może być założona na okres kilku miesięcy, by skutecznie zapobiegać wrastaniu paznokcia. Rurkę zakłada się przy użyciu aplikatora, a następnie utrwala masą odbudowującą  paznokieć. Przy stanie zapalnym, konieczny jest zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu 2 do 3 mm paznokcia od strony wrastania i założeniu szwów. Zabieg jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Chirurg nie jest rozwiązaniem sprawy! Także samodzielnie manipulacje tzw. "chirurgia łazienkowa" nie są dobrym rozwiązaniem. Najlepiej udać się do odpowiedniego specjalisty, w tym przypadku do podologa. Podolog oczyści paznokieć sterylnymi narzędziami i zastosuje odpowiednie w danym przypadku leczenie oraz specjalistyczny opatrunek jeżeli jest taka potrzeba. Nie warto kombinować na własną rękę!