POLECAMY

Co zrobić, żeby przedłużyć trwałość kosmetyku?

Kupując kosmetyk skupiamy się głównie na jego zapachu, konsystencji i opakowaniu. Nie zastanawiamy się jednak jak należy go przechowywać. Przeczytaj kilka ważnych zasad, które pozwolą Ci korzystać ze świeżego kosmetyku jak najdłużej.
Co zrobić, żeby przedłużyć trwałość kosmetyku?

Trwałość kosmetyków z reguły wynosi około trzech lat. Czas ten jednak ulega błyskawicznemu skróceniu, jeśli nie są właściwie przechowywane. Nawet te ekskluzywne po miesiącu mogą stracić swoje unikatowe właściwości. Warto więc przestrzegać kilku zasad, aby móc z nich jak najdłużej korzystać.

Jakie jest najlepsze miejsce na przechowywanie kosmetyków?

Większość kobiet przechowuje kosmetyki na półce w łazience. Nie jest to niestety najlepsze do tych celów miejsce. W pomieszczeniu tym panuje zbyt wysoka temperatura oraz zbyt duża wilgotność powietrza. Pod wpływem tych czynników kosmetyki znacznie szybciej się psują, a ich unikatowe właściwości ulegają niekorzystnym zmianom. 

Zobacz również: Jak przygotować peeling w domu?

Pod wpływem ciepła wiele witamin zawartych  np. w kremie, po podgrzaniu traci większość swoich właściwości. Dodatkowo musimy pamiętać, że są to produkty fotoczułe. Powinnyśmy zatem chronić je przed światłem zarówno słonecznym jaki
i sztucznym. Nie kupujmy także produktów z wystawy sklepowej czy półek podświetlanych halogenem. Mogły tam stać dłuższy czas i być narażone na intensywne działanie lampki lub słońca.

- Aby kosmetyki służyły nam jak najdłużej, powinno się je przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu. Zimno zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i przedłuża trwałość kosmetyków. Idealnie do tego nadaje się sypialnia lub pokój. Ewentualnie możemy schować kosmetyki do kuferka i postawić w szafce. - mówi Róża Nowakowska, kosmetolog.

Pamiętaj o dokładnym zamykaniu pudełka z kosmetykiem.

Dla trwałości kosmetyków niezwykle ważne jest szczelne zamykanie ich opakowań. Pod wpływem powietrza kosmetyki szybciej się psują. 

- Na dłużnej zachowamy świeżość kremu nakładając go czystymi rękoma. Jeżeli to możliwe, używajmy specjalnego aplikatora. W innym przypadku kosmetyk traci swoje właściwości – mówi Iza Wiciak, kosmetyczka z Warszawy. 

Dobrym rozwiązaniem jest także zakup preparatów w tubkach, opakowaniu z pompką czy w atomizerze. Nie musimy wtedy ich dotykać, co minimalizuje ryzyko dostania się do kosmetyku drobnoustrojów, które mogą przyśpieszyć starzenie się lub zniszczyć właściwości produktów. Nie kupujmy również dużych opakowań z krótkim terminem przydatności. Z reguły wynosi on 12 miesięcy od chwili otwarcia. 

Zobacz również: Jak zwiększyć skuteczność kosmetyków

Jednak, gdy poczujemy nieprzyjemny, inny niż na początku zapach lub zobaczymy podejrzanie wyglądający nalot należy zaprzestać używania kosmetyku, nawet jeśli nie upłynął jeszcze termin podany na etykiecie. Pamiętajmy również, że kremy tzw. “naturalne” lub “organiczne” bez zawartości konserwantów można przechowywać jedynie około 2 do 4 miesięcy. Po tym czasie nie nadają się niestety już do użytku. Należy uważać także na wyprzedaże i przeceny. Bardzo często sprzedawcy chcą promocjami pozbyć się produktów z bardzo krótkim terminem ważności.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)