Aromaterapeutyczne sposoby na problemy skórne

Nasza skóra narażona na niekorzystne zmiany środowiska, codzienny stres, a także niewłaściwe odżywianie niejednokrotnie reaguje na wszystkie te czynniki różnego rodzaju stanami zapalnymi. Należą do nich przede wszystkim wypryski, trądzik, zmiany łuszczycowe czy grzybicze.
/ 16.08.2012 06:58

Nasza skóra narażona na niekorzystne zmiany środowiska, codzienny stres, a także niewłaściwe odżywianie niejednokrotnie reaguje na wszystkie te czynniki różnego rodzaju stanami zapalnymi. Należą do nich przede wszystkim wypryski, trądzik, zmiany łuszczycowe czy grzybicze.

Znanym sposobem na ukrycie niedoskonałości skórnych jest nakładanie kremów i maści czy pudrowanie twarzy. Każdy z nas przecież pragnie jak najlepiej zaprezentować się otoczeniu i samemu sobie.

Aromaterapeutyczne sposoby na problemy skórneIstnieje wiele, także naturalnych, metod walki z tymi nielubianymi przez nas przypadłościami. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują pachnące, często bardzo egzotycznie, zabiegi aromaterapeutyczne. Będą to przede wszystkim kąpiele i przemywania skóry wykorzystujące całą gamę naturalnych olejków eterycznych. Olejki z serii Dr Beta nie posiadają dodatków syntetycznych i rozpuszczalników, rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne z powodzeniem mogą być wykorzystywane nawet do tak wymagających zabiegów, jakimi są zabiegi kosmetyczne. Na różnego rodzaju problemy skórne polecane są przede wszystkim olejki: sandałowy, jałowcowy, paczulowy, lawendowy, bergamotowy i drzewa herbacianego.

Olejek sandałowy, używany od tysiącleci w Indiach, doskonały dodatek do perfum, stosowany jest również w tak trudnych do leczenia stanach zapalnych skóry jak łuszczyca. Aby przygotować specjalną mieszankę do przemywania, rozpuszczamy w jednej łyżce stołowej oleju roślinnego dwie krople olejku sandałowego oraz dwie krople olejku bergamotowego i jedną kroplę olejku lawendowego. Miksturą smarujemy zmienione chorobowo miejsca na skórze jeden lub dwa razy dziennie. Musimy pamiętać o tym, iż ze względu na bardzo wysoką cenę olejku sandałowego bywa on fałszowany przez dodawanie syntetycznych substancji zapachowych czy rozpuszczalników, dlatego należy kupować go tylko u sprawdzonych dostawców.

Z infekcjami i stanami zapalnymi skóry, w tym także z trądzikiem, egzemami, łupieżem i grzybicami doskonale radzi sobie olejek paczulowy. Ma charakterystyczny mocny, drzewny zapach, który w przeszłości wykorzystywany był do odstraszania moli. Możemy sami, w domowym zaciszu, przygotować specjalny niskoalkoholowy tonik do przemywania zmian trądzikowych. W tym celu do stu mililitrów przegotowanej lub naturalnej wody dodajemy cztery do pięciu mililitrów spirytusu, a następnie po dwie krople olejków: paczulowego, drzewa herbacianego, lawendowego, cedrowego i petitgrain. Zainfekowane miejsca przemywamy dwa razy dziennie.

Zapach lawendy, charakterystyczny, kwiatowo-ziołowy jest również bardzo często używany w kosmetyce. W leczeniu dolegliwości skórnych olejek lawendowy wykorzystywany bywa między innymi przy egzemach, trądziku, oparzeniach, grzybicach i suchym łupieżu. Kiedy się oparzymy warto mieć go w domu, aby łącząc z olejkiem geraniowym przygotować niezawodną miksturę – oliwkę na oparzenia. Do stu mililitrów bezwonnego oleju roślinnego dodajemy osiem kropli olejku lawendowego i dwie krople olejku geraniowego. Tak przygotowaną oliwką należy smarować zmienione miejsca dwa lub trzy razy dziennie.

Znany miłośnikom herbaty Earl Grey olejek bergamotowy o bardzo świeżym i orzeźwiającym zapachu, stosowany jest w leczeniu trądziku, łojotoku, opryszczki, ma działanie antyseptyczne i dezodoryzujące. Przy nadmiernym poceniu się ciała, któremu towarzyszy niemiły zapach, możemy użyć do kąpieli dziesięciu kropli olejku bergamotowego i pięciu kropli olejku lawendowego. Olejki należy wlać do wanny z ciepłą wodą i zanurzyć się w niej na około piętnaście do trzydziestu minut. Kiedy mamy problem z nadmiernym poceniem się stóp można do miski z wodą dodać trzy krople olejku bergamotowego i dwie krople lawendowego a następnie moczyć nogi, najlepiej codziennie przez dziesięć dni. W przypadku łuszczycy dodajemy do kąpieli mieszaninę olejków: bergamotowego w ilości cztery krople, lawendowego i rumianku rzymskiego po trzy krople. Podobnie, możemy przygotować specjalną oliwkę do nacierania zmienionych chorobowo miejsc dodając do stu mililitrów bezwonnego oleju roślinnego dwie krople olejku bergamotowego połączone z jedną kroplą olejku lawendowego i rumianku rzymskiego. Należy jednak pamiętać, iż kąpieli, masaży i kosmetyków z dodatkiem olejku bergamotowego nie można stosować przed wystawieniem skóry na działanie promieni UV.

Olejek drzewa herbacianego o właściwościach bakteriobójczych, wirusobójczych i grzybobójczych znajduje zastosowanie w leczeniu rozmaitych dolegliwości skórnych takich jak grzybice, brodawki, kurzajki, trądzik, poparzenia czy odleżyny. Kiedy nie możemy pozbyć się trądziku warto przygotować specjalny, niskoalkoholowy tonik i przemywać nim skórę dwa do trzech razy dziennie. W tym celu do stu mililitrów przegotowanej lub mineralnej wody dodajemy cztery do pięciu mililitrów spirytusu oraz mieszaninę olejków: drzewa herbacianego i lawendowego po pięć kropli, olejku petitgrain – cztery krople i jedną krople olejku cedrowego.

Dr Beta poleca także gotowy tonik z serii przeciwtrądzikowej TiŸ, działający przeciwzapalnie na zmiany skórne. W serii tej znalazły się też: żel TiŸ do stosowania punktowego, który likwiduje krosty i wypryski oraz mieszanka olejków Betamix TiŸ o działaniu przeciwgrzybicznym i antybakteryjnym. Używana jest ona do kąpieli, kompresów i w kominkach aromateraputycznych. Preparaty z serii Dr BetaŸ oznaczone znakiem TŸ z dodatkiem olejku drzewa herbacianego oczyszczają skórę z nadmiernego łojotoku, złuszczają naskórek, łagodzą już istniejące zmiany trądzikowe, zapobiegając równocześnie tworzeniu się nowych stanów zapalnych, i co najważniejsze nie powodują efektów ubocznych w postaci przesuszenia skóry, świądu i pieczenia.

Olejek drzewa herbacianego w połączeniu z olejkiem lawendowym może być używany również do zwalczania grzybicy. W tym celu dodajemy po pięć kropli każdego z nich do stu mililitrów oleju roślinnego lub, chcąc uzyskać tonik bezalkoholowy, do stu mililitrów przegotowanej bądź mineralnej wody. Tak przygotowanymi miksturami smarujemy zmienione miejsca trzy do czterech razy dziennie. Na grzybicę paznokci możemy przygotować mieszankę złożoną z dziesięciu kropli olejku drzewa herbacianego i dziesięciu kropli olejku manuka. Olejki te należy wymieszać z jedną łyżeczką oleju z nasion winogron i wacikiem na patyczku nacierać płytkę paznokcia dwa razy dziennie, pozostawiając mieszankę na paznokciu na piętnaście minut, po czym zmyć ją wodą z mydłem. Aby uporać się z opryszczką możemy wyjątkowo użyć nierozcieńczonego olejku. W tym celu jedną kroplę olejku należy nanieść na wacik na patyczku i przykładać na zmianę. Pamiętajmy jednak by po zabiegu nie oblizywać warg.

Skóra, lustro naszego ciała, może dostarczyć wielu zmysłowych przyjemności, to ona przecież, jako pierwsza odczuwa uzdrawiający wpływ masażu czy kąpieli, ale bywa też źródłem wielu ludzkich zmartwień. Jednak zarówno w jednym jak i drugim przypadku możemy doświadczać dobroczynnych właściwości olejków eterycznych, które gdy trzeba będą ją leczyć a gdy trzeba relaksować.

Literatura:
Iwona Konopacka-Brud, Władysław Stanisław Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Aromaterapia – informator Dr Beta, Warszawa 2009
Aromaterapia – wiosna 2006, nr 2 (44), t. 12

Ostrzeżenie: nie stosować bezpośrednio na skórę olejków nierozcieńczonych!

źródło: Materiały prasowe Beta