Życie na dobrej stopie

Chodź boso po domu, ogrodzie i tarasie. Sprawdź, czego powinnaś unikać.
/ 10.09.2007 12:34
zycie-na--copy.jpg
 
Potrzeby stóp są przyziemne. Nie lubią niewygodnych butów. Pragną wolności i swobody. To takie oczywiste! Ale czy o tym pamiętasz?

1. W butach na okrągło
Chodź boso po domu, ogrodzie i tarasie. Także po plaży i lesie. To masaż gratis! Maszerując, uciskamy znajdujące się na podeszwach punkty przepływu energii, które mają wpływ na zdrowie i samopoczucie. Nie chodzisz boso? Wybieraj wygodne buty z profilowaną, naturalną podeszwą.

2. Brak świeżego powietrza
Skarpetki i rajstopy ze sztucznych tworzyw nie są mile widziane. Także tańsze, nieprzewiewne buty. Utrudniają stopom oddychanie, powodują nadmierną potliwość i odparzenia. Bierz przykład z Angielek, które nawet podczas chłodów chodzą bez rajstop. Latem noś seksowne klapki.

3. Niewłaściwe obcinanie
Częsty błąd. I bardzo bolesny. Paznokcie u stóp zawsze obcinaj prosto, bez migdałowych zaokrągleń i ostrych kształtów. Prosto, krótko obcięte nie będą wrastać w opuszek palca. Ekstrawagancje zostaw dla manikiuru.

4. Boso pod prysznicem
Klapki obowiązkowe! Chronią stopy przed grzybami i bakteriami. Uwaga, buty, w których zażywasz kąpieli, nie nadają się do chodzenia. Zamieszkują w nich drobnoustroje (niestety, już na zawsze). I pamiętaj, klapek i szczoteczki się nie pożycza!

5. Zbyt wiele tarcia
Zrogowaciała skóra na stopach powstaje jako naturalna warstwa ochronna. W wyniku utleniania staje się żółta. Nie wygląda to estetycznie i może doprowadzić do odcisków. Zbyt częste ścieranie zgrubiałego naskórka spowoduje jednak jego szybsze przyrastanie. Nie przesadzaj z pumeksem, a żyletkowe ostrza zostaw pedikiurzystce. Naskórek złuszczaj peelingiem z dodatkiem kwasów owocowych.

6. Przesuszanie
Pozbawiona gruczołów łojowych skóra stóp jest narażona na przesuszenie. Na dzień nawilżaj ją lekkim kremem. Wieczorem zafunduj jej masaż lub kompres z aromatycznego olejku, np. lawendowego, z drzewa herbacianego, mięty lub cytryny. Na noc posmaruj stopy grubą warstwą kremu, nałóż kompres z folii i miękkie skarpetki.

7. Za mało rozpieszczania
Stopy to jedna z najseksowniejszych części naszego ciała. Widać to zwłaszcza latem, gdy ozdabiamy je i eksponujemy. Zafunduj stopom zabieg w gabinecie, np. masaż z dodatkiem soli morskich i wonnych olejków eterycznych.

Joanna Winiarska / Uroda
Konsultacja: pedikiurzystka Barbara Kolwaczyk, gabinet "Hembra", W-wa

orangef