Poznaj ziołowe sposoby na pielęgnację stóp

Ziołowe sposoby na stopy

Widok zdrowych i zadbanych stóp ze zdrową skórą, paznokciami i miękkimi poduszeczkami pięt jest powodem do zadowolenia. Latem, gdy stopy „wychodzą” na światło dzienne, wychodzą też często problemy typu: sucha i popękana skóra, nadmierna potliwość oraz problemy grzybicze.
/ 12.08.2009 12:04
Poznaj ziołowe sposoby na pielęgnację stóp

Niestety trzeba się trochę natrudzić i zadbać o te często pomijane części naszego ciała, których pielęgnacja ogranicza się zazwyczaj do umycia i okazyjnego natarcia kremem lub użycia pumeksu. Dodatkowo nie ma nic gorszego niż uciskający but, pęcherze czy otarcie naskórka. Dlatego odpowiednia pielęgnacja stóp z wykorzystaniem ziół może bardzo pomóc w przywróceniu stopom ładnego i zdrowego wyglądu.

Zobacz także: Piękne stopy w 15 minut

Poza tym nogi powinny po całym dniu odpoczywać, najlepiej lekko podniesione, np. na poduszkach, czy innym podwyższeniu. Dla poprawienia kondycji nóg pomaga także masaż stóp. Nie bez znaczenia jest również dieta, gdy ważymy zbyt dużo – stopy też się męczą dźwigając zbyt wiele kilogramów.

Wybieramy zioła

Całe mnóstwo roślin sprzyja człowiekowi w dbaniu o dobrą kondycję stóp. Wymienić tu należy choćby: miętę, macierzankę, szałwię, lawendę, kozieradkę, siemię lniane, dziką miętę wodną, dodatkowo korę dębu oraz wiele, wiele innych.

Zobacz także: Domowe sposoby na regenerację stóp

Przy zbytnim rogowaceniu naskórka stóp pomaga moczenie ich w rozgotowanych obierkach z ziemniaków z dodatkiem oleju z siemienia lnianego, a te specyfiki można znaleźć w zasadzie w każdej kuchni.

Odprężająca kąpiel do stóp

Mieszamy razem po 4 łyżki: macierzanki, igliwia sosnowego oraz lawendy. Następnie zalewamy wszystko letnią wodą i gotujemy przez 5 minut, po zdjęciu z ognia zostawiamy przykryte naczynie na pół godziny, stopy moczymy w dość ciepłej wodzie z dodatkiem tego naparu, do całkowitego jej wystygnięcia.

Siemię lniane na stóp zmiękczanie

Przygotowujemy 4 łyżki siemienia lnianego, mięty i kozieradki. Wszystko zalewamy 1,5-2 litrami zimnej wody, zagotowujemy i odstawiamy na 0,5 godziny, po dolaniu do gorącej wody, moczymy stopy aż do wystygnięcia kąpieli.

Kąpiel na „spocone” stopy

Przygotowujemy do zaparzenia szałwię lub korę dębu, proporcja to: 1 łyżka ziela na 1 litr wody. Szałwia ma także działanie przeciwgrzybiczne, więc można co jakiś czas profilaktycznie moczyć w niej stopy, nawet jeśli nam się zbytnio nie pocą.

Po każdej takiej ziołowej kąpieli stopy wygładzamy pumeksem, grubsze miejsca można „potraktować” specjalną tarką do stóp lub nożykiem i wcieramy odpowiedni dla naszej skóry krem do stóp.