Ładne dłonie fot. Fotolia

Zanokcica - jak z nią walczyć

Objawia się bólem, zaczerwienieniem oraz wysiękiem ropy wokół paznokcia.
/ 03.08.2017 11:11
Ładne dłonie fot. Fotolia

Zanokcica to choroba wału paznokciowego powodowana przez niektóre bakterie, wirusy oraz grzyby. Jak zdiagnozować zanokcicę? Do kogo udać się z podejrzeniem zanokcicy i jak ją leczyć? Czy można jej zapobiec?

Czym jest zanokcica?

Zanokcica ostra to choroba wału paznokciowego palców u rąk lub stóp, powodowana głównie przez bakterie (gronkowiec złocisty i bakterie gram ujemne), rzadziej wirus HSV czy jatrogennie. Zanokcica przewlekła rozwija się wolniej i za jej powstanie odpowiadają w głównej mierze grzyby, zwłaszcza Candida albicans. Towarzyszyć jej mogą wtórne zakażenia bakteriami: gronkowcem złocistym i Pseudomonas aeruginosa (paznokcie ciemno zabarwione).

Co sprzyja pojawieniu się zanokcicy?

Wystąpieniu zanokcicy ostrej sprzyjają urazy oskórka i wału paznokciowego, także powstające podczas wykonywania manicure lub pedicure. Zanokcica może rozwinąć się również przy pewnych nawykowych czynnościach, takich jak obgryzanie paznokci czy odrywanie skórek. Powstają wówczas mikrourazy, przez które mogą wnikać drobnoustroje.

W przypadku zanokcicy przewlekłej główne przyczyny to:

 • uszkodzenie oskórka;
 • ekspozycja na wodę;
 • choroby endokrynologiczne;
 • otyłość;
 • leki immunosupresyjne.

Objawy choroby wału paznokciowego

Zanokcica objawia się kolejno:

 • obrzękiem;
 • bólem;
 • zaczerwienieniem wału paznokciowego;
 • pojawieniem się ropy, która pod wpływem nacisku wysięka.

Nieleczona może prowadzić do ropowicy, która wymaga interwencji chirurgicznej.

Jak zdiagnozować zanokcicę?

Zanokcicę stwierdza się na podstawie wywiadu. Niekiedy robi się badanie laboratoryjne – pobiera się od pacjenta materiał biologiczny i robi posiew na wymaz oraz wrażliwość drobnoustrojów, a także test w kierunku wykrycia HSV. Takie badania zapewniają dobranie najodpowiedniejszego lekarstwa.

Jak przebiega leczenie?

W przypadku zanokcicy ostrej, kiedy sprawcą dolegliwości są bakterie, nacina się ropień, następnie dokonuje drenażu i podaje antybiotyki. Gdy sprawcą jest wirus, bez nacinania podaje się leki przeciwwirusowe. W przypadku zanokcicy przewlekłej leczenie może być długotrwałe. Podaje się miejscowo i/lub doustnie leki przeciwgrzybicze i antybiotyki.

Łuszczyca paznokci - jak rozpoznać i leczyć?

Do kogo się udać?

Najlepiej pójść na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu.

Jak zapobiec pojawieniu się zanokcicy?

 1. Należy pamiętać o prawidłowym wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych paznokci. Powinny one być przycinane krótko, by zapobiec ich łamaniu i możliwym dalszym uszkodzeniom części palca.
 2. Starajmy się nie wycinać skórek wokół paznokci, a jedynie odsuwać je specjalną łopatką. Pilniczki dezynfekujmy co jakiś czas, zmieniajmy i nie pożyczajmy ich od nikogo, bo mogą być źródłem zakażenia.
 3. Powstrzymujmy się przed obgryzaniem paznokci i skórek.
 4. W domu czy miejscu pracy używajmy odpowiedniej odzieży ochronnej (rękawiczek).
 5. Po kąpieli dokładnie wycierajmy przestrzenie między palcami, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.
 6. Stosujmy kremy ochronne.

Jak oduczyć się obgryzania paznokci?