Pielęgnacja dłoni i paznokci domowe sposoby fot. Fotolia

Zabiegi na dłonie - 6 propozycji

Jeśli chcesz, żeby były twoją wizytówką, dbaj o nie systematycznie. Regularnie wygładzaj skórę, usuwaj skórki i skracaj paznokcie.
/ 20.02.2015 08:33
Pielęgnacja dłoni i paznokci domowe sposoby fot. Fotolia

6 zabiegów na piękne dłonie:

1. Codziennie wcieraj krem

Do mycia używaj delikatnego mydła w płynie, z odżywczymi wyciągami roślinnymi, olejkami, o odczynie zbliżonym do naturalnego pH skóry (ok. 5,5). Po każdym myciu nałóż na dłonie krem najlepiej głęboko nawilżający, np. z gliceryną, zapobiegnie pierzchnięciu skóry.

2. Co 2 dni masuj i gimnastykuj 

Poprawisz elastyczność skóry ćwicząc sprawność dłoni. Możesz do tego użyć specjalnych przyrządów, choćby dziecięcej piłeczki – kilka minut dziennie ugniataj ją, angażując w to wszystkie palce dłoni. Pamiętaj o symetrii ćwiczeń – każdą z rąk gimnastykuj z taką samą intensywnością. W sklepach medycznych i zielarskich znajdziesz specjalne przyrządy do ćwiczeń rąk, np. tzw. ściskacze ze sprężyną (ok. 24 zł) oraz chińskie kule quigong – umieszcza się dwie w jednej dłoni i zamienia miejscami, aby usprawnić wszystkie mięśnie dłoni. 

3. Co 3–4 dni odsuwaj skórki i wygładzaj paznokcie

Rób to systematycznie obserwując w jakim tempie przyrastają. Unikniesz zadzierających się skórek (lepiej je odsuwać po zmiękczeniu oliwką, niż wycinać!). Aby brzegi płytek pozostały gładkie, wyrównuj je pilnikiem (najlepiej szklanym), zawsze w jedną stronę, wtedy nie będą się strzępiły.  

4. Co 7 dni odżywiaj skórę 

Przygotuj dłoniom kąpiel pielęgnującą skórę i paznokcie. Wystarczy do tego szklanka oliwy z oliwek (lub innego oleju roślinnego) lekko podgrzanej w miseczce nad parą. Zanurz w niej dłonie tak, aby paznokcie i wierzch rąk pokryły się oliwą. Trzymaj ok. 2-3 min. Następnie nadmiar oliwy odciśnij papierowym ręcznikiem.

5. Co 10 dni zrób manikiur 

Zacznij od skrócenia paznokci. Następnie wymocz ręce w zmiękczającym roztworze wody i mydła (jedna porcja mydła na 1/2 l ciepłej wody). Po ok. 5 min skórki łatwo dadzą się odsunąć. Zrób peeling skóry dłoni. Użyj specjalnego kosmetyku lub drobnoziarnistego scrubu do twarzy. Wmasuj w skórę rąk  i paznokcie serum bogate w składniki odżywcze. Dopiero teraz możesz pomalować paznokcie.

6. Co 15–21 dni regeneruj nocą 

Nałóż na dłonie maskę i bawełniane rękawiczki, aby nie wytarła się o pościel. Możesz przygotować preparat regenerujący sama np. z 2 łyżek oleju roślinnego i kilku kropli soku z cytryny (jeśli dłonie są szorstkie dodaj 1/2 łyżeczki mielonego siemienia lnianego). Papkę rozsmaruj na dłoniach, owiń folią spożywczą i załóż rękawiczki. Gdy zdejmiesz je rano, dłonie będą gładkie, a skóra dobrze nawilżona.

Więcej o pielęgnacji dłoni: