Wiek jak na dłoni

Ręce zdradzają wiek tak samo jak zmarszczki na twarzy. Ale wypielęgnowane, jasne i gładkie potrafią Cię „odmłodzić”.
/ 16.03.2006 16:57
 
Możesz zawsze mieć dłonie jak nastolatka. Pomogą Ci w tym kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne, a także odrobina Twojej uwagi. Chroń ręce przed słońcem, wiatrem, wysoką i niską temperaturą. Do zmywania i sprzątania (zwłaszcza jeśli używasz agresywnych środków czystości) zakładaj gumowe rękawiczki. A do pracy w ogródku – rękawice ochronne.

Około trzydziestki
Skóra dłoni jest wprawdzie jędrna i sprężysta, ale z powodu wysuszenia naskórka może być szorstka i sprawiać wrażenie bardzo zniszczonej.
- Stosuj nawilżające kremy do rąk. Zmiękczają i wygładzają skórę. Jeśli jest ona bardzo sucha, używaj preparatów odbudowujących z gliceryną, olejami roślinnymi, masłem shea (np. Intensywnie regenerującego kremu do rąk Neutrogena, 16,90 zł). Dobrze ją nawilżą i odżywią. Stosuj je rano, wieczorem i po każdym umyciu rąk.
- Chroń skórę dłoni przed słońcem. Używaj kosmetyków z filtrem UV (np. Kremu do rąk przeciw starzeniu się skóry Neutrogena, 16,90 zł). Zmniejszają one ryzyko zachorowania na czerniaka i powstrzymują proces starzenia skóry. Zapobiegają uszkodzeniom włókien kolagenu, który odpowiada za jędrność i sprężystość. Chronią przed powstawaniem plam i przebarwień. Aby preparat zadziałał skutecznie, na każdą dłoń nałóż porcję kremu odpowiadającą rozmiarowi pięciogroszówki. Jeśli długo przebywasz na słońcu, smarowanie powtarzaj co pół godziny. Jeżeli spędzasz czas w cieniu, wystarczy używać kremu co dwie godziny.

Około czterdziestki
Pod wpływem promieniowania UV skóra staje się cienka i sucha. Pojawiają się na niej zmarszczki, plamki i przebarwienia.
- Używaj preparatów przeciw starzeniu się skóry. Najlepiej kosmetyków z retinolem, witaminą E, olejami roślinnymi. Wzmacniają i uelastyczniają skórę (stymulują odbudowę kolagenu), sprawiają, że odzyskuje ona jasny kolor. Preparat z retinolem stosuj na noc. Przed wyjściem z domu koniecznie smaruj dłonie kremem z wysokim filtrem UV. Po ich umyciu używaj kremu ochronnego. Wypróbuj: Krem odżywczy Repair Mains Lierac, 60 zł, Krem minimalizujący oznaki starzenia Skin So Soft Avon, 14,90 zł, Krem Longue Vie Mains Guinot, 56 zł.
- Napraw szkody wyrządzone przez słońce. Stosuj preparaty z witaminą C. Jest ona silnym antyoksydantem. Wzmacnia i wygładza skórę, wyrównuje jej kolor. Na efekty działania kosmetyków musisz poczekać ok. 3 miesięcy.
Wypróbuj: Serum wygładzające skórę dłoni, przeciwdziałające starzeniu i plamom pigmentacyjnym Lift Mains Lierac, 88 zł.Po pięćdziesiątce
Na dłoniach możesz zauważyć niebieskie żyłki, zmarszczki i plamy.
- Ukryj żyłki. Zamaskuj je korektorem lub makeupem. Taki kamuflaż przetrwa jednak tylko do umycia rąk. Możesz też zdecydować się na radykalną, droższą i trwalszą metodę: zabieg zamykania części żył w gabinecie chirurgii plastycznej. Polega on na wstrzyknięciu leku, który powoduje obumarcie i wyłączenie z krwiobiegu powiększonej żyły. Przez 10 dni po zabiegu trzeba nosić opaskę uciskową. Żyła zanika po 4–6 miesiącach. Cena: 400 zł.
- Usuń zmarszczki i plamy. Kremy regenerujące i wybielające mogą wygładzić skórę, lecz nie zlikwidują głębokich zmarszczek i plam. Skuteczniejsze, ale też bardziej kosztowne, są zabiegi w gabinetach dermatologicznych, medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej. Zmarszczki wygładzą zastrzyki z kwasu hialuronowego. Poprawiają one nawilżenie skóry, sprawiają, że jest mocniejsza i bardziej sprężysta. Dla podtrzymania efektu zastrzyki trzeba powtarzać co 2–3 miesiące. Jeden kosztuje około 400 zł. Plamy usunie seria peelingów z kwasu trójchlorooctowego. Przez kilka dni po zabiegu skóra się złuszcza. Po 5 zabiegach, wykonywanych co 2 tygodnie, odzyskuje równy kolor. Jeśli przebarwienia są bardzo głębokie, po 2–3 miesiącach serię trzeba powtórzyć. Cena jednego zabiegu: 250–400 zł.
(MK)