Widać jak na dłoni

Zadbaj o ręce. Stań się dla nich czuła i troskliwa.
/ 22.03.2006 10:16
widac-jak-copy.jpg
 
Twoje ręce będą Ci wdzięczne, kiedy porzucisz złe nawyki. Oto one.

1. Zaniedbanie
Dotyczy traktowania całych dłoni. Szare i szorstkie źle wyglądają i są nieprzyjemne w dotyku. Dlatego
co najmniej dwa razy dziennie smaruj dłonie kremem, a od czasu do czasu wykąp je w oliwie z oliwek z dodatkiem soku z cytryny. Na paznokcie nakładaj odżywkę wzmacniającą.

2. Kąpiel w detergentach
Detergenty niszczą płytkę paznokcia, wysuszają skórę rąk, wywołują trudne do wyleczenia alergie. Pamiętaj o gumowych rękawiczkach. Są niezastąpione. Profilaktycznie maluj paznokcie bezbarwnym lakierem-bazą.

3. Używanie metalowych pilników
Unikaj ich. Mogą uszkodzić płytkę paznokcia. Delikatniejsze są pilniczki tekturowe albo jednorazowe papierowe. Wybieraj te o średniej grubości rysu, a jeśli Twoje paznokcie są słabe i cienkie - drobnoziarniste. Polecamy też pilniki szklane. Po każdym użyciu powinnaś je umyć.

4. Piłowanie w dół i w górę
Nigdy nie piłuj paznokci tam i z powrotem, bo spowodujesz, że zaczną się rozdwajać. Rób to krótkimi pociągnięciami w jedną stronę, od boków do środka ("czubka") płytki. Jeśli musisz zdecydowanie je skrócić, możesz sięgnąć po ostre nożyczki do paznokci lub obcinak. Rób to jednak w ostateczności, bo łatwo uszkodzić płytkę.

5. Polerowanie na połysk
Nawet najbardziej delikatna polerka działa jak papier ścierny. Osłabia płytkę i powoduje powstawanie coraz większych bruzd. Na taką terapię szokową możesz pozwolić paznokciom tylko od święta. Na co dzień lepiej malować je bezbarwnym lakierem lub odżywką. Uzyskasz ten sam efekt.

6. Wycinanie skórek
Wycięte skórki odrastają szybciej i stają się coraz grubsze. Bardziej skuteczne i higieniczne jest odpychanie ich specjalnym patyczkiem. Wcześniej nałóż żel, który zmiękczy i rozpuści skórki. Jeśli jednak ich wycięcie jest niezbędne, idź do manikiurzystki, która dysponuje specjalistycznym sprzętem: elektrycznym narzędziem z gąbeczką, tzw. frezarką.

7. Lakierowanie na ciemno bez podkładu
To powoduje, że płytka staje się przebarwiona, żółtawa, brzydka. Możesz tego uniknąć, jeśli wcześniej nałożysz na paznokcie bezbarwny lakier-bazę. Taki zabieg dobrze zabezpieczy je przed wnikaniem kolorowych pigmentów.

Anna Kondratowicz/ Uroda
Konsultacja: Sylwia Denkiewicz, manikiurzystka z Nail House.