Znamy niezawodny sposób na suche skórki! Spróbujesz?

Systematycznie je pielęgnuj, chroń, unikaj szkodliwych substancji. A szybciej pozbyć się problemu pomogą domowe maseczki!
Joanna Futkowska / 2 tygodnie temu
Skąd się biorą suche skórki? fot. FREE

Nikt się nie przejmuje skórkami, dopóki nie sprawiają kłopotów. Gdy jednak robią się suche, zaczynają się zadzierać, tworzą się bolesne, krwawiące ranki i zaczynają się problemy. Ale do przesuszenia skórek można nie dopuścić, a gdy już stało się faktem – szybko pomóc skórkom wrócić do dobrej formy.

Manicure japoński to najlepszy sposób na regenerację paznokci

Skąd się biorą suche skórki?

Powodów przesuszenia może być wiele i warto je poznać, bo niektórych można uniknąć. Zobacz, czy i w twoim przypadku nie da się tego zrobić. Suchość skórek może być spowodowane:

 • zaniedbaniami w pielęgnacji (zapominalscy nie smarują systematycznie kremem dłoni i skórek);
 • zmywaniem i sprzątaniem bez gumowych rękawic ochronnych (detergenty bardzo wysuszają skórę);
 • przesuszeniu sprzyja kurz, praca biurowa, szczególnie w klimatyzacji, zmywacze do paznokci (zwłaszcza te z acetonem), suszenie dłoni suszarką w publicznych toaletach, a nawet zbyt głębokie wycinanie skórek czy nie noszenie rękawiczek zimą (wysusza bardzo skórę);
 • mocne przesuszenie skórek może być też objawem alergii (np. na środki chemiczne, w tym detergenty) lub jednym z objawów niedoboru witamin (A, E i z grupy B)

Co robić, by nie mieć suchych skórek?

Twoje skórki szybciej odzyskają dobrą formę, a kłopoty z przesuszeniem szybko nie wrócą, jeśli będziesz:

 • Regularnie nawilżaj ręce kremem, przynajmniej zawsze po  myciu. Krem wcieraj również w skórki.
 • Zawsze w mroźne, czy nawet w chłodne dni noś rękawiczki, a podczas prac domowych chroń dłonie rękawiczkami gumowymi.
 • Rób regularnie peeling dłoni (pomoże usunąć martwy naskórek i zadbać o skórki wokół paznokci).
 • Nie wycinaj skórek zbyt głęboko. Delikatnie je odsuwaj drewnianym patyczkiem, po zmiękczeniu specjalnym preparatem lub namoczeniu w kąpieli, a  jeśli zajdzie taka konieczność - tylko delikatnie usuń nadmiar cążkami.
 • Zmywając lakier z paznokci wcześniej zabezpiecz skórki wazeliną lub tłustym kremem.

Co stosować, gdy masz już suche skórki?

1. Jeśli już doszło do przesuszenia, możesz pozbyć się kłopotu systematycznie stosując odpowiednie preparaty - specjalne odżywki do skórek i paznokci, najczęściej o konsystencji olejków. 

2. Do często polecanych kosmetyków do skórek należą też... balsamy do ust, o silnych właściwościach regenerujących, które nawilżą i odżywią suchą skórę. Smaruje się nimi skórki i lekko wciera.

3. Warto też sięgnąć po kapsułki z witaminami A+E. Przebija się je i zawartość wciera w skórki. Najlepiej to robić na noc. Rano już widać różnicę.

Domowe maseczki i kąpiele:

Pomogą szybko przywrócić skórkom odpowiednie nawilżenie. Jeden warunek - musisz je stosować regularnie, kilka razy w tygodniu, a jeśli przesuszenie jest bardzo silne - nawet codziennie. A gdy problem ustąpi, powtarzać je profilaktycznie, np. raz na dwa tygodnie.

 • Maseczka z siemienia lnianego

Zagotuj szklankę wody, dodaj 3 łyżki siemienia lnianego i gotuj kilka minut. Miksturę odstaw, by trochę ostygła. Gdy zgęstnieje, a jeszcze będzie ciepła, zanurz w niej palce na 15-20 minut.

 • Kąpiel w olejku

Można do niej wykorzystać np. oliwę, olejek kokosowy, arganowy lub rycynowy. Podgrzany (w   kąpieli wodnej lub w mikrofalówce) olejek wlej do  miseczki i zamocz w nim palce na 10-15 minut. Taka kąpiel nawilży skórki i wzmocni paznokcie.
Olejkami można również przecierać paznokcie. Nasącza się nimi wacik i naciera nim paznokcie (i skórki!), i czeka aż się wchłonie.  

 • Kąpiel z oliwą i cytryną

Oliwę wlej do miseczki z ciepłą wodą, dodaj sok z połówki cytryny i zanurz w płynie paznokcie na 10-15 minut. Taką kąpiel najlepiej stosować codziennie, aż do ustąpienia problemu, a potem powtarzać ją profilaktycznie, raz na tydzień-dwa.

Więcej na temat pielęgnacji paznokci
7 rewelacyjnych odżywek Sally Hansen. Dzięki nim zapomnisz o kłopotach z paznokciami!
Słabe paznokcie? Wiemy jak je utwardzić!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/tydzień temu
Wystarczy kupić w aptece maść z witaminą A za ok. 4 zł i nią smarować. Problem znika.