Skąd się biorą suche skórki? fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Suche skórki – skąd się biorą, jak o nie dbać, co robić, by je nawilżyć

Systematycznie je pielęgnuj, chroń, unikaj szkodliwych substancji. A szybciej pozbyć się problemu pomogą domowe maseczki!
Joanna Futkowska / 02.01.2019 11:01
Skąd się biorą suche skórki? fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Nikt się nie przejmuje skórkami, dopóki nie sprawiają kłopotów. Gdy jednak robią się suche, zaczynają się zadzierać, tworzą się bolesne, krwawiące ranki i zaczynają się problemy. Ale do przesuszenia skórek można nie dopuścić, a gdy już stało się faktem – szybko pomóc skórkom wrócić do dobrej formy.

Manicure japoński to najlepszy sposób na regenerację paznokci

Skąd się biorą suche skórki?

Powodów przesuszenia może być wiele i warto je poznać, bo niektórych można uniknąć. Zobacz, czy i w twoim przypadku nie da się tego zrobić. Suchość skórek może być spowodowane:

 • zaniedbaniami w pielęgnacji (zapominalscy nie smarują systematycznie kremem dłoni i skórek);
 • zmywaniem i sprzątaniem bez gumowych rękawic ochronnych (detergenty bardzo wysuszają skórę);
 • przesuszeniu sprzyja kurz, praca biurowa, szczególnie w klimatyzacji, zmywacze do paznokci (zwłaszcza te z acetonem), suszenie dłoni suszarką w publicznych toaletach, a nawet zbyt głębokie wycinanie skórek czy nie noszenie rękawiczek zimą (wysusza bardzo skórę);
 • mocne przesuszenie skórek może być też objawem alergii (np. na środki chemiczne, w tym detergenty) lub jednym z objawów niedoboru witamin (A, E i z grupy B)

Co robić, by nie mieć suchych skórek?

Twoje skórki szybciej odzyskają dobrą formę, a kłopoty z przesuszeniem szybko nie wrócą, jeśli będziesz:

 • Regularnie nawilżaj ręce kremem, przynajmniej zawsze po  myciu. Krem wcieraj również w skórki.
 • Zawsze w mroźne, czy nawet w chłodne dni noś rękawiczki, a podczas prac domowych chroń dłonie rękawiczkami gumowymi.
 • Rób regularnie peeling dłoni (pomoże usunąć martwy naskórek i zadbać o skórki wokół paznokci).
 • Nie wycinaj skórek zbyt głęboko. Delikatnie je odsuwaj drewnianym patyczkiem, po zmiękczeniu specjalnym preparatem lub namoczeniu w kąpieli, a  jeśli zajdzie taka konieczność - tylko delikatnie usuń nadmiar cążkami.
 • Zmywając lakier z paznokci wcześniej zabezpiecz skórki wazeliną lub tłustym kremem.

Co stosować, gdy masz już suche skórki?

1. Jeśli już doszło do przesuszenia, możesz pozbyć się kłopotu systematycznie stosując odpowiednie preparaty - specjalne odżywki do skórek i paznokci, najczęściej o konsystencji olejków. 

2. Do często polecanych kosmetyków do skórek należą też... balsamy do ust, o silnych właściwościach regenerujących, które nawilżą i odżywią suchą skórę. Smaruje się nimi skórki i lekko wciera.

3. Warto też sięgnąć po kapsułki z witaminami A+E. Przebija się je i zawartość wciera w skórki. Najlepiej to robić na noc. Rano już widać różnicę.

Domowe maseczki i kąpiele:

Pomogą szybko przywrócić skórkom odpowiednie nawilżenie. Jeden warunek - musisz je stosować regularnie, kilka razy w tygodniu, a jeśli przesuszenie jest bardzo silne - nawet codziennie. A gdy problem ustąpi, powtarzać je profilaktycznie, np. raz na dwa tygodnie.

 • Maseczka z siemienia lnianego

Zagotuj szklankę wody, dodaj 3 łyżki siemienia lnianego i gotuj kilka minut. Miksturę odstaw, by trochę ostygła. Gdy zgęstnieje, a jeszcze będzie ciepła, zanurz w niej palce na 15-20 minut.

 • Kąpiel w olejku

Można do niej wykorzystać np. oliwę, olejek kokosowy, arganowy lub rycynowy. Podgrzany (w   kąpieli wodnej lub w mikrofalówce) olejek wlej do  miseczki i zamocz w nim palce na 10-15 minut. Taka kąpiel nawilży skórki i wzmocni paznokcie.
Olejkami można również przecierać paznokcie. Nasącza się nimi wacik i naciera nim paznokcie (i skórki!), i czeka aż się wchłonie.  

 • Kąpiel z oliwą i cytryną

Oliwę wlej do miseczki z ciepłą wodą, dodaj sok z połówki cytryny i zanurz w płynie paznokcie na 10-15 minut. Taką kąpiel najlepiej stosować codziennie, aż do ustąpienia problemu, a potem powtarzać ją profilaktycznie, raz na tydzień-dwa.

Więcej na temat pielęgnacji paznokci
7 rewelacyjnych odżywek Sally Hansen. Dzięki nim zapomnisz o kłopotach z paznokciami!
Słabe paznokcie? Wiemy jak je utwardzić!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/04.01.2019 13:52
Wystarczy kupić w aptece maść z witaminą A za ok. 4 zł i nią smarować. Problem znika.