POLECAMY

Sposoby na trwały manicure

Czy naprawdę trwały manicure da się wykonać samodzielnie, bez pomocy kosmetyczki? Co zrobić, żeby na lśniącej warstwie lakieru już po kilkunastu godzinach nie pojawiały się odpryski? Mamy sprawdzony sposób na trwały manicure w kilku krokach!
Sposoby na trwały manicure fot. Fotolia

Pierwszy etap – odtłuszczenie paznokci

Idealny manicure nie polega jedynie na starannym  nałożeniu lakieru i bazy. Aby wszystkie warstwy manicure'u długo utrzymywały się na paznokciach, płytki powinny być starannie przygotowane. Kiedy już nadasz kształt paznokciom, wypolerujesz je, a potem odsuniesz skórki, zajmij się odtłuszczeniem płytek. Polega to na przetarciu paznokci specjalnym preparatem, tzw. cleanerem (możesz go znaleźć w sklepach z produktami do stylizacji paznokci). Odtłuszczenie można wykonać również za pomocą bezacetonowego zmywacza. Warto jednak zastosować cleaner, który nie niszczy paznokci, a dodatkowo wręcz je pielęgnuje. Odtłuszczenie jest niezbędne, ponieważ zwiększa trwałość manicure’u.

Zadbaj o to, aby bezpośrednio przed wykonaniem manicure’u płytka paznokcia nie była osłabiona np. długą kąpielą. „Rozmiękczenie” paznokci przed pomalowaniem również może negatywnie wpłynąć na trwałość lakieru!

Na zdjęciu: oczyszczający preparat do paznokci, Seche Prep.

Zajrzyj również: Jak ozdobić paznokcie na ślub - galeria

Drugi etap – nałożenie podkładu

Aby przedłużyć trwałość lakieru, niezbędne jest zastosowanie preparatu podkładowego, tzw. bazy. Jest to konieczne nie tylko dla prawidłowej „przyczepności” kolorowego lakieru, lecz także dla chronienia płytki przed przebarwieniami i ciemnieniem. Ciemne lakiery przyczyniają się często do żółknięcia paznokci, warto więc by nie miały z nimi bezpośredniego kontaktu. Dobry preparat podkładowy doskonale zabezpiecza płytki przed przebarwieniami. Wiele baz łączy również w sobie dodatkowo funkcje odżywek, dzięki czemu wzmacniają i odżywiają paznokcie.

Zastępowanie bazy zwykłą odżywką do paznokci lub bezbarwnym lakierem nie jest dobrym wyjściem. Wprawdzie ochroni to płytki przed przebarwieniami, ale nie przedłuży trwałości lakieru. Bazy mają specjalną fakturę, która zwiększa "przyczepność” właściwego lakieru. Zwykłe odżywki mają na ogół bardziej gładką powierzchnię, co sprawia że manicure nie będzie trwalszy, lakier nie będzie do nich tak świetnie przylegał.

Na zdjęciu: korygująca baza, zapobiegająca żółknięciu paznokci, Bourjois, So Perfect.

Na zdjęciu: baza z dodatkiem włókien microfibry, Sally Hansen, Super Strong.

Dowiedz się też: Manicure krok po kroku

Trzeci etap – nałożenie dwóch warstw lakieru

Zelażna zasada trwałego manicure’u – zawsze nakładaj dwie warstwy lakieru! Nawet jeśli ma on stosunkowo dobre krycie, nie poprzestawaj na jednej warstwie. Pamiętaj również, że zawsze lepiej nałożyć dwie cienkie warstwy lakieru, niż jedną grubszą. Zanim pomalujesz paznokcie po raz drugi, upewnij się że pierwsza warstwa całkowicie wyschła. Jeśli tak się nie stanie, na płytkach powstaną smugi i zgęstnienia, które doprowadzą ostatecznie do szybszego odpryskiwania lakieru. Nie przyspieszaj również procesu wysychania machając dłońmi, itd.

Wybór lakieru również nie jest taki oczywisty – pamiętaj, że produkt który jest reklamowany jako szybkoschnący, będzie również mniej trwały. Warto sięgać po lakiery, które już z założenia mają dłużej trzymać się na paznokciach, np. z dodatkiem lycry. Brokatowe lakiery na pewno utrzymają się na paznokciach dłużej, niż te jednolite – chociaż oczywiste jest, że gorzej wyglądają w wersji codziennej, lepiej sprawdzą się jako manicure wieczorowy.

Aby zapobiec szybkiemu odpryskiwaniu lakieru na końcówkach, dokładnie je pomaluj również przy nakładaniu drugiej warstwy lakieru. Częstym błędem jest staranne malowanie brzegów tylko za pierwszym razem, a jedynie lekkie poprawienie ich przy drugiej warstwie. Końcówki płytek powinny być dokładnie pokryte za każdym razem.

Prawidłowa aplikacja lakieru to pokrycie środkowej części paznokcia, a potem rozprowadzenie go po bokach. Jedno umoczenie pędzelka w buteleczce powinno starczyć na pomalowanie całej płytki.

Na zdjęciu: lakier do paznokci, Astor, Lacque DeLuxe.

Na zdjęciu: lakier do paznokci, Rimmel, Lycra PRO.

Dowiedz się także: Jak malować krótkie paznokcie?

Czwarty etap – utrwalenie za pomocą top coatu

Kiedy lakier całkowicie wyschnie, czas na ostatni etap manicure’u. Aby przedłużyć efekt i uniknąć odprysków, użyj specjalnego preparatu nawierzchniowego, tzw. top coatu. Nadaje on połysk paznokciom, a dodatkowo wydłuża „żywot” lakieru. Niektóre top coaty zawierają również w sobie składniki przyspieszające wysychanie. Wystarczy nałożenie już jednej warstwy preparatu, aby wzmocnić i utrwalić cały manicure. Dwie są wręcz niewskazane, ponieważ spowodują niemiłosierne wydłużenie czasu wysychania paznokci, w myśl zasady: „Co za dużo, to niezdrowo!”. Po kilku dniach możesz dołożyć kolejną warstwę top coatu, co ponownie zabezpieczy lakier przed ścieraniem i odpryskami.

Na zdjęciu: preparat nawierzchniowy, Inglot, Top Coat.

Na zdjęciu: nabłyszczacz i utrwalacz lakieru, Bell, TOP Shiny.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na łamliwe paznokcie

Ogólne zasady przedłużające trwałość manicure’u:

  • Używaj rękawiczek do wszelkiego rodzaju prac domowych – przy zmywaniu naczyń czy czyszczeniu kafelków, egzaminu nie zdadzą nawet najlepsze top coaty czy bazy. Twój manicure potrzebuje dodatkowej, zewnętrznej ochrony!
  • Praca przy komputerze lub długotrwałe z niego korzystanie nie sprzyja trwałości lakieru. Stukanie w klawisze powoduje powstawanie odprysków. Pomóc może tutaj opiłowanie paznokci na krótko, dzięki czemu końcówki nie będą narażone na stykanie się z powierzchnią klawiszy.
  • Długie kąpiele nie sprzyjają twojemu manicure’owi – jeśli lubisz moczyć się w wannie, lakier na pewno szybciej odpryśnie.

Zobacz, jak wykonać manicure krok po kroku

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Lakiery hybrydowe załatwiają sprawę. Na hybrydach new nails jadę od kilku miesięcy. Mniej więcej co 2 miesiące muszę robić coś nowego, tylko ze względu na odrosty - a ogólnie polecam hybrydowe - dużo ułatwiają.