Refleksologia fot. Panthermedia

Refleksoterapia - leczniczy masaż stóp

Uciskanie określonych miejsc pozwala osiągnąć i zachować dobry stan zdrowia. Daje korzystne efekty niezależnie od wieku i płci.
/ 13.08.2012 15:57
Refleksologia fot. Panthermedia
Sztuki masażu reflektorycznego nie można mylić z klasycznym masażem. To specjalna technika uciskania określonych punktów stopy odpowiadających określonym częściom ludzkiego ciała. Refleksoterapeuci, których celem jest doprowadzenie organizmu do stanu równowagi, nie wyodrębniają choroby i nie leczą jej objawowo. Nie skupiają się też na stwarzającym problemy narządzie czy układzie, ale rozważają zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu.

Strefy reflektoryczne - odpowiedniki części ciała w różnych jego obszarach - spotykamy również w źrenicy oka, uchu i na dłoniach. Jednak najłatwiej zlokalizować je na stopach. Zajmują duże obszary i są bardziej charakterystyczne, bez trudu można je stymulować przez energiczne uciskanie palcami. Powoduje to zmiany fizjologiczne w organizmie.

Łatwość prowadzenia refleksoterapii
Zabieg nie wymaga używania specjalistycznego sprzętu medycznego ani wieloletniego treningu. Dobry terapeuta powinien mieć jedynie silną i wrażliwą parę rąk oraz intuicję. Powinien też próbować zrozumieć chorego i naprawdę pragnąć mu pomóc. Więź między pacjentem a terapeutą, która wytwarza się w trakcie zabiegów, jest jednym z najistotniejszych aspektów procesu leczniczego. Terapeuta odgrywa rolę mediatora - uaktywnia potencjał zdrowotny pacjenta.

Komu może pomóc refleksoterapia stóp
Metoda nikogo nie dyskryminuje. Zastosowanie jej daje korzystne efekty niezależnie od płci i wieku. Terapia reflektoryczna nie może spowodować szkodliwych efektów ubocznych.
Szczególną ostrożność powinny jednać zachować osoby cierpiące na zakrzepicę (masaż może bowiem poruszyć skrzep) oraz cukrzycę, zwłaszcza jeśli przyjmują zastrzyki z insuliny (istnieje możliwość uaktywnienia trzustki, co jest zresztą pozytywnym efektem terapii, prowadzącym do zmniejszenia ilości podawanej choremu insuliny).
Inne ograniczenia w stosowaniu refleksoterapii związane są z reakcją pacjenta na masaż i właściwą dla każdego bariera bólu. Czasami do zrównoważenia funkcji życiowych organizmu wystarczy kilka zaledwie sesji terapeutycznych w ciągu roku, w stanach poważniejszych i przewlekłych - kilka serii zabiegów. Bardzo dobre wyniki osiąga się w procesie leczenia dzieci, które są naturalnie odprężone i wrażliwe - ich organizmy są bardziej podatne na stymulację.
Więcej informacji znajdziesz na www.scholl.com.pl