Skuteczne sposoby na najczęstsze problemy ze stopami

Masz obrzęki stóp? A może przeszkadza ci nadmierna ich potliwość albo pękające pięty? Nie możesz sobie z tym poradzić? Zdradzamy sprawdzone sposoby!
/ 18.05.2016 16:46
problemy ze stopami fot. Fotolia

Problemy ze stopami - nadpotliwość

Stopy są jednym z miejsc gdzie ilość gruczołów potowych jest największa. W parze stóp znajduje się ich 250 000! Szczególnie latem chowając stopy w zakrytych butach, sprawiasz, że wydzielanie potu zwiększa się. Pot wiążąc się z martwym naskórkiem tworzy idealną pożywkę dla drobnoustrojów, co powoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu.

Nadpotliwość stóp może być uwarunkowana genetycznie lub wywołana wtórnie, m.in. zaburzeniami hormonalnymi, chorobami układu pokarmowego, stresem, złą pielęgnacją, bodźcami termicznymi, otyłością.

Jak leczyć nadmierną potliwość stóp? Po pierwsze należy zlikwidować przyczynę. Jeśli jest nią choroba – wyleczyć ją, zrzucić zbędne kilogramy oraz ograniczyć stres. Należy również ograniczyć spożywanie pikantnych potraw oraz mocnej kawy i herbaty – radzi podolog Sylwia Śląskiewicz z FootMedica.

Jak pielęgnować i leczyć nadpotliwe stopy?

 • Jednym ze skutecznych zabiegów zwalczających nadmierną potliwość stosowanym w gabinecie podologicznym jest jonofereza. Jest to bezbolesna terapia zmniejszająca aktywność gruczołów potowych przy pomocy prądu stałego. Jeden zabieg trwa ok. 20 min i wykonywany jest cyklicznie w ciągu 4 lub 6 tygodni. Początkowo od 2-3 razy w tygodniu, następnie do jednego zabiegu w tygodniu.
 • Aplikuj preparaty pielęgnacyjne zawierające składniki ograniczające wydzielanie potu – sole glinu oraz antybakteryjne, odświeżające np. lawenda, menthol.
 • Stosuj kąpiele z wyciągów ziołowych np. szałwii, kory dębu, rozmarynu lub ze specjalnie do tego przeznaczonych antybakteryjnie działających soli do kąpieli. Mocz stopy nie dłużej niż 15 min w letniej wodzie lub robiąc to naprzemiennie woda ciepła – zimna, kończąc zawsze na wodzie zimnej.
 • Pozwól stopom oddychać! Noś skarpety i obuwie z materiałów naturalnych.

Problemy ze stopami - pięty, które pękają

Spacery boso po piasku sprawiają, że skóra stóp staje się sucha i popękana.

Innymi przyczynami powstawania pękających pięt są m.in. nadwaga, deformacje kostne, niedobory wit. A, choroby takie jak: łuszczyca, RZS, niedoczynność tarczycy, a także źle dopasowane obuwie, skarpetki ze sztucznych włókien czy nieodpowiednia pielęgnacja poprzez nadmierne usuwanie naskórka.

Musisz wiedzieć, że pękające pięty należy traktować stopniowo. Przed wszystkim trzeba ustalić przyczynę powstania pęknięć i postarać się wyeliminować te czynniki – podpowiada podolog z FootMedica.

Fot. Fotolia

Jak pielęgnować i leczyć pękające pięty?

 • Wykonuj peeling raz w tygodniu. Należy zadbać o systematyczne złuszczanie gromadzącej się warstwy rogowej naskórka.
 • Stosuj kremy nawilżające i odżywcze. Używanie wieczorem odpowiednich preparatów jest gwarancją zachowania odpowiedniej elastyczności skóry. Składniki takie jak mocznik, naturalne tłuszcze zawarte w preparatach pielęgnacyjnych do stóp pozwalają zregenerować się skórze odbudowując jej naturalny płaszcz wodno-lipidowy.
 • Odwiedzaj gabinet podologiczny. Systematyczne wizyty u podologa, który usunie nadmiar naskórka to podstawa. Dalsze postępowanie to odpowiednia pielęgnacja domowa. Preparaty nawilżające, natłuszczające, regenerujące i złuszczające odpowiadające konkretnemu przypadku i stopniu zaawansowania najlepiej dobierze podolog. Należy stosować je codziennie według zaleceń.

Problemy ze stopami - obrzęki

Na obrzęki nóg i stóp często skarżą się osoby, które wykonują pracę stojącą lub siedzącą. Szczególnie odczuwają dyskomfort w upalne dni.

Innymi przyczynami powstawania obrzęków może być przyjmowanie niektórych leków (np. antydepresantów, hormonów, leków przeciwzapalnych) czy nadwaga. Zgromadzony nadmiar wody w tkankach może być również oznaką chorób związanych z takimi narządami jak nerki, tarczyca, serce czy współtowarzyszeniem alergii pokarmowych. Kobiety mają większą tendencję do ich powstawania w czasie ciąży oraz przed menstruacją.

Jak zapobiegać powstawaniu obrzęków?

 • Regularnie wykonuj ćwiczenia nóg.
 • Utrzymuj odpowiednią masę ciała.
 • Unikaj w posiłkach soli.
 • Unikaj długotrwałego stania i siedzenia, zwłaszcza w pozycji z nogą na nodze.

Jak likwidować obrzęki?

 • Przede musisz ustalić i zlikwidować przyczynę ich powstawania.
 • Stosuj masaże usprawniające przepływ krwi i limfy np. drenaż limfatyczny.
 • Aplikuj kosmetyki pielęgnujące zmęczone stopy i usprawniające krążenie np. z wyciągiem z kasztanowca, mentolu.
 • Stosuj tzw. ułożenie przeciwobrzękowe. Podczas leżenia staraj się trzymać nogi lekko uniesione do góry.
 • Pomyśl o kinesiotapingu. – Jest to metoda oklejania plastrami dynamicznymi, których działanie polega na zniwelowania bólu, usunięciu obrzęków i zastojów limfatycznych, zmniejszaniu napięcia mięśniowego oraz zwiększeniu zakresu ruchów w stawach – wyjaśnia podolog Sylwia Śląskiewicz.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/24.11.2016 13:57
ja mam stojącą pracę w sklepie więc pod koniec dnia zwyczajnie czasami stopy zupełnie odmawiały posłuszeństwa i były zmęczone i napuchnięte, często moczyłam je w różnych solach i olejkach ale niewiele to dawało, w końcu w galerii łucznika sobie zamówiłam masażer do stóp i teraz to już zupełnie inna historia, stopy są naprawdę zrelaksowane po takiej kąpieli z masażem i gotowe na kolejny dzień pracy
/28.09.2016 23:56
Gorzej jak problemem jest grzybica. Problem początkowo niewidoczny, niby plamki na paznokciach a jak się później okazuje długi w leczeniu. Jeśli macie dziwne przebarwienia lub pękająca skórę między palcami sugeruję wizytę u specjalisty.Kosmetyczka tu nie pomoże, zapewniam. Może uda się zwalczyć maściami a może będzie konieczność leczenia doustnego. Moje leczenie doustne trwało trzy miesiące, tyle zajęły wszystkie dawki leku.
/28.09.2016 17:01
u mnie najgorszym problemem są strasznie suche stopy i zupełnie już nie wiedziałam jak sobie z nimi radzić, dopiero kiedy sięgnęłam po profesjonalne kosmetyki to zauważyłam znaczną poprawę i teraz do drogeryjnych wgl już nie wracam, używam kremu z podoceutic i mimo swojej piankowej formuły dla stóp potrafi zdziałać prawdziwe cuda więc przy problemach ze stopami koniecznie warto przetestować
POKAŻ KOMENTARZE (1)