Paznokcie – sposoby na wybielenie (poradnik)

Pożółkłe paznokcie to niestety problem wielu z nas. Czy istnieje na to skuteczne rozwiązanie? Czy można to zrobić domowymi sposobami? Jakie są przyczyny żółknięcia paznokci? Jak łatwo i bezpiecznie wybielić paznokcie? Przeczytaj nasz poradnik!
/ 18.06.2013 23:30

Przyczyny żółknięcia paznokci

Nawet najbardziej zadbane paznokcie potrzebują czasem wybielenia. Ciemne lakiery wprawdzie wyglądają bardzo efektownie i kobieco, ale nie rozpieszczają niestety naszych paznokci – barwnik z lakieru przenika niekiedy do zewnętrznej warstwy płytki, co powoduje powstawanie nieestetycznych przebarwień. W niektórych przypadkach zażółcenie paznokci jest wywołane również paleniem papierosów lub chorobami  (np. początkową fazą grzybicy). Jeśli chodzi o to ostatnie, należy oczywiście skorzystać z porady lekarza lub farmaceuty. Jednak zażółcenia z powodów kosmetycznych, łatwo można usunąć domowymi sposobami.

Dziewczyna z żółtymi paznokciami

Domowe sposoby na wybielenie paznokci

  •             Cytryna

 Ukrój dwa plasterki cytryny. Końcówki paznokci wbij w miąższ. Wetrzyj mocno i potrzymaj palce wewnątrz cytryny przez kilka minut. Następnie umyj ręce – jeśli zażółcenie nadal się utrzymuje, zanurz paznokcie w cytrynowym miąższu jeszcze na parę chwil.

  •             Kwasek cytrynowy

Zwilż wodą szczoteczkę (np. do rąk, chociaż może być również do zębów). Posyp ją odrobiną kwasku cytrynowego. Szczotkuj płytkę paznokcia przez kilkadziesiąt sekund, potem przepłucz ją wodą. Na zakończenie posmaruj paznokieć kremem.

  •             Woda utleniona

Na zażółcone paznokcie pomaga niekiedy wyczyszczenie ich za pomocą wody utlenionej.

Sprawdź też: Jak pielęgnować skórę rąk?

  •             Mleko

Mało inwazyjną metodą wybielenia zażółconych paznokci jest zamoczenie ich w miseczce ciepłego mleka. Wystarczy zanurzyć dłonie w mleku na kilka minut.

  •             Wybielająca pasta do zębów

Wybielająca pasta do zębów potrafi czynić cuda i zapewnić nam śnieżnobiały, hollywoodzki uśmiech. Dlaczego nie wykorzystać jej również do rozjaśnienia płytek paznokci? Wyszczotkuj je wybielającą pastą tak, jak myjesz zęby!

  •             Woda utleniona z sodą

Wymieszaj łyżkę wody utlenionej z łyżką sody oczyszczonej. Zanurz paznokcie w mieszance na około pięć minut.

  •             Proszek do prania

Skoro proszek do prania potrafi wywabić nawet najtrudniejsze plamy, dlaczego nie spróbować usunąć nim zażółceń na paznokciach? Wystarczy rozrobić proszek z wodą i zamoczyć w nim paznokcie. Jeśli to nie pomoże, można płytki pocierać szczoteczką zwilżoną taką mieszanką.

Uśmiechnięte paznokcie

Zajrzyj też: Ochrona dłoni zimą

  •             Białe mydło

Przygotuj roztwór z dużej ilości białego mydła. Rozpuść je w wodzie, a kiedy stanie się już biała, wymocz w niej paznokcie.

  •             Woda z kwaskiem cytrynowym i solą

Do ciepłej, przegotowanej wody wsyp odrobinę kwasku cytrynowego i trochę soli kuchennej. Wszystkie składniki wymieszaj, zamocz paznokcie na kilka minut.

Inne sposoby wybielenia paznokciBrzegi zżółkniętych  płytek możesz rozjaśnić za pomocą białej kredki do paznokci. Naostrz porządnie końcówkę i pokoloruj brzegi paznokci wystające poza opuszki palców.

 Możesz zapytać w drogerii o specjalne środki, służące do wybielania paznokci. Są to np. kremy, odżywki lub olejki. Pamiętaj, że efekt nie zawsze będzie natychmiastowy – zwłaszcza w przypadku stosowania specjalnych odżywek w formie lakieru.

Sprawdź również: Jak ozdobić stopy?

Czy wybielanie paznokci jest bezpieczne?

Pamiętaj, że zbyt częste wybielanie paznokci może doprowadzić do nadmiernego osłabienia płytek. Bądź ostrożna zwłaszcza przy najbardziej inwazyjnych metodach, np. przy stosowaniu kwasku cytrynowego czy detergentów. Jednorazowe skorzystanie z tych sposobów nie powinno zaszkodzić Twoim paznokciom, jednak zbyt częste uciekanie się do takich zabiegów, może nie sprzyjać ich kondycji. Jeśli są łamliwe, kruche i zniszczone, lepiej wybierz którąś z najbezpieczniejszych metod – moczenie w mleku lub w roztworze białego mydła.

Jak zapobiegać żółknięciu paznokci?

Ciągłe używanie ciemnych lakierów może sprawić, że Twoje paznokcie zżółkną na stałe. Jeśli zauważasz u siebie pierwsze skłonności do zażółceń płytki, lepiej co jakiś czas zafunduj paznokciom odpoczynek od ciemnych lakierów.

Aby uniknąć przebarwień, pamiętaj żeby zawsze używać bazy pod lakier. Dzięki niej pigment nie zabarwi płytek paznokci. Nie musisz stosować specjalnych baz, wystarczy że użyjesz zwykłego, bezbarwnego lakieru, który stworzy dodatkową warstwę ochronną na paznokciach. Również regularne stosowanie odżywek może uchronić Cię przed zażółceniami!

Dowiedz się także: Jak dbać o wrażliwą cerę?

Jeśli przebarwienia paznokci nie znikną nawet pomimo testowania rozmaitych metod i produktów, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Żółtawe płytki nie zawsze są defektem kosmetycznym – bywają również objawem różnego rodzaju schorzeń, np. żółtaczki. Konsultacja medyczna jest wtedy niezbędna. Ładne paznokcie są nie tylko wizytówką zadbanej kobiety, lecz także objawem  zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu.