Uważaj! To może dolegać twoim paznokciom

Jeśli twoje paznokcie nie są gładkie, bladoróżowe i elastyczne to znak, że trzeba im pomóc. Przekonaj się jak to zrobić.
Zdrowe paznokcie fot. Fotolia
Zdrowe paznokcie rosną od 0,5 do 1 mm na tydzień. Jeśli nic im nie dolega, wystarczy drobna korekta kształtu płytki na co dzień i manicure raz w tygodniu. Od czasu do czasu warto skorzystać z pomocy manicurzystki, która nie tylko wykona ten zabieg profesjonalnie, ale także sprawdzi, czy z paznokciami jest wszystko w porządku, a w razie potrzeby podpowie, jakie odżywki zastosować, by zażegnać problem
 
Płytki zdrowych paznokci mają gładką powierzchnię, są dość twarde i elastyczne – nie łamią się po zgięciu. Jeśli ich płytki nie są tak idealne, warto się im przyjrzeć dokładniej. O czym mogą świadczyć zmiany na paznokciach? Oto kilka przykładów częstych dolegliwości.
 

Co może dolegać twoim paznokciom?


Białe plamki

Mogą się pojawiać w związku z niedoborami minerałów w pożywieniu (szczególnie cynku i wapnia) albo uszkodzeniami macierzy (np. po zbyt głębokim wycinaniu czy odsuwaniu skórek). Plamki przesuwają się w kierunku brzegu paznokcia w miarę jego odrastania i znikają samoistnie. Gdy zajmują dużą powierzchnię płyki lub jest ich dużo powodują, że paznokieć staje się bardziej kruchy.


Nadmierna łamliwość 

Spowodowana jest najczęściej dietą ubogą w mikroelementy i witaminy, używaniem silnych detergentów (do prania ręcznego, sprzątania), lakierowaniem płytek bez przerwy (i używaniem zmywacza), rzadziej czynnikami genetycznymi. 


Podłużne bruzdki

Wynikają z wadliwego krążenia, pojawiają się też u osób cierpiących na schorzenia reumatyczne. Pocięta bruzdkami płytka staje się łamliwa i sucha. Poprzeczne rowki to skutek chwilowych zaburzeń w wytwarzaniu keratyny budującej płytkę (np. przy uszkodzeniach macierzy paznokcia, źle wykonanym manicurze). Pojawiają się także podczas w przebiegu różnych chorób, np. zapalenia płuc.


Rozwarstwianie płytki

Paznokcie są kruche, łatwo się łamią i dzielą na warstwy (przypominają budową ciasto francuskie). Powodem może być brak równowagi mineralnej w organizmie, kontakt z chemikaliami (np. kiepski zmywacz do paznokci) lub zaburzenia wydzielania gruczołów wewnętrznych.


Bladość lub sinawe zabarwienie 

Objaw bardzo niepokojący, który może świadczyć o zaburzeniach zdrowotnych, np. w układzie krążenia , a nawet o poważnych chorobach serca.


Pożółkłe płytki 

Częsty skutek uboczny nakładania ciemnych emalii bez wcześniejszego pokrycia paznokcia zabezpieczającą przed przebarwieniami bazą. Także skutek niedbałości – brak rękawiczek ochronnych przy "brudzących" pracach domowych (np. przy obieraniu marchewki albo buraczków).
 
Większości drobnych kłopotów z wyglądem płytki pozbędziesz się stosując odżywki pod postacią przeźroczystych emalii. Mogą ci służyć jako bezbarwne lakiery nabłyszczające lub jako baza pod kolorowe emalie. Jeśli jednak twoje paznokcie mają bardzo niepokojący wygląd – są zmętniałe, bardzo się kruszą i łuszczą – koniecznie zwróć się o poradę do dermatologa.


Więcej o paznokciach:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Polecam stosować minerały probalance od zdrowienaplus.com paznokcie rosną szybko są zdrowe i odżywione.