Jak zrobić klasyczny manicure? (WIDEO + RADY)

Zobacz, jak krok po kroku samodzielnie wykonać w domu manicure. To powinna umieć każda z nas!
Agata Bernaciak / 20.05.2017 12:47

Manicure to zabieg pielęgnujący paznokcie. Polega na spiłowaniu ich, nadaniu kształtu i pozbyciu się nieestetycznych skórek. Regularnie wykonywany klasyczny manicure sprawi, że twoje dłonie będą wyglądały na zadbane, a paznokcie na zdrowe. Dzięki temu prostemu zabiegowi wydłużysz również trwałość lakieru na paznokciach (co jest wielką oszczędnością czasu). Czego potrzebujesz, aby wykonać manicure i jak to zrobić? Zobacz rozpiskę poszczególnych etapów.

Jak zrobić klasyczny manicure?

 1. Odsuń skórki drewnianym patyczkiem. Rób to delikatnie i nie naciskaj zbyt mocno na płytkę paznokcia. To wstępny etap, jeśli chodzi o skórki.
 2. Spiłuj paznokcie, nadając im ulubiony kształt. Użyj do tego pilniczka szklanego lub papierowego. Ten drugi ma różne poziomy ziarnistości. Średnioziarnisty nadaje się do skracania paznokci, drobnoziarnistym wyrównasz brzeg paznokcia i nadasz mu kształt.
 3. Namocz dłonie w ciepłej wodzie z mydłem (ok. 10 minut). Jeśli masz mało uciążliwe skórki, możesz nanieść na nie specjalny płyn do zmiękczania skórek. Podziała podobnie jak woda z mydłem. Ponownie odsuń je patyczkiem lub dłutkiem z kopytkiem.
 4. Wytnij odstające skórki cążkami. Uważaj, by się nie pokaleczyć i by nie usunąć jej zbyt dużo. Im więcej jej wytniesz, tym więcej odrośnie.
 5. Zmatuj płytkę paznokci polerką - dzięki temu prostemu zabiegowi zwiększysz przyczepność lakieru do paznokci.
 6. Po wykonaniu tych wszystkich kroków, możesz przejść do malowania paznokci tradycyjnym lakierem lub do manicure hybrydowego.

Akcesoria do manicure

Jeśli chcesz sama zadbać o paznokcie - nadać im kształt, usunąć skórki i przygotować płytę do pomalowania, potrzebujesz zestawu do manicure. Powinny się w nim znaleźć pilniczki, blok polerski, cążki, obcinacz i kilka innych akcesoriów do paznokci. W sklepach dostępne są gotowe sety, ale możesz też skompletować taki zestaw sama.

Rodzaje manicure

Klasyczna metoda malowania paznokci jest lubiana przez wiele z nas – to sprawdzony, szybki i niedrogi sposób na piękne dłonie. Jednak pod względem trwałości jest mu wiele do zarzucenia. Zwykły lakier potrafi odpryskiwać już po kilku dniach. Jeśli zależy ci na trwałym manicure, masz kilka rodzajów do wyboru:

 • manicure hybrydowy - efekty mogą się utrzymać nawet około 3 tygodni, to dlatego, że hybrydę wykonuje się  specjalnym lakierem, który utwardza się promieniami lampy UV lub LED.
 • manicure tytanowy - to coś między hybrydą a akrylem, nie utwardza się go pod lampą.
 • manicure żelowy - utwardza się go światłem UV, trzyma się kilka tygodni.
 • manicure akrylowy - używa się proszku, który sam się utwardza.
 • manicure japoński - to idealny sposób na regenerację i wzmocnienie paznokci.

Zastanawiasz się, czego jeszcze lepiej nie robić swoim paznokciom? Oto lista błędów, które najczęściej popełniają kobiety, robiąc manicure:

 • piłowanie paznokci w jedną i drugą stronę - to osłabia je i tworzy nierówności
 • pomijanie lakieru bazowego - brak zabezpieczenia przed lakierem może wywołać przebarwienia
 • nakładanie zbyt grubej warstwy lakieru - może się rozwarstwić, nierówno rozłożyć albo zalać skórki
 • zapominanie o wierzchniej warstwie: top coat - bez tego lakier nie będzie się długo trzymał

Film powstał we współpracy z salonem Pardon My French

Jak malować paznokcie:French manicure krok po krokuKlasyczne trendy w malowaniu paznokci - wypróbuj je!