Ziołowe sposoby na stopy

Jaka dieta jest najlepsza na piękne paznokcie?

Twoim paznokciom nie wystarczy regularne wklepywanie kremu odżywiającego, czy cotygodniowe wizyty u kosmetyczki. Manicure owszem, zakryje nieestetycznie wyglądające paznokcie, ale nie zapewni im wszystkich niezbędnych składników, których dostarczyłaby zrównoważona dieta. Sprawdź, jak o nią zadbać!
/ 22.09.2016 15:15
Ziołowe sposoby na stopy

Moc pierwiastków i witamin = mocny paznokieć

Zastanawiałaś się kiedyś, z czego tak naprawdę zbudowana jest płytka paznokciowa? Główną „cegiełką” budującą paznokieć jest białko – keratyna. Występują w niej jeszcze mniejsze „cegiełki”, będące aminokwasami siarkowymi (zgodnie z nazwą - takimi, które w swoim składzie zawierają siarkę). Poza tym paznokcie „potrzebują” do prawidłowego wzrostu innych składników: wapnia, cynku, krzemu, selenu, czy witamin z grupy B. 

Źródła białka to: mięso i jego przetwory, ryby, nabiał, jaja, nasiona roślin strączkowych, orzechy. Wapń znajdziemy w produktach: mlecznych (można dodawać do potraw mleko w proszku), sardynkach czy szprotkach (ze względu na drobny kościeć, którego składową jest Ca), orzechach, warzywach zielonych, czy „strączkach”. Cynku powinniśmy szukać w: produktach zbożowych (pieczywie pełnoziarnistym, płatkach śniadaniowych), mięsie, jajach. Aby wzbogacić naszą dietę w produkty bogate w selen, powinniśmy sięgać po: otręby, czy zarodki pszenne, produkty pełnoziarniste, owoce morza.

Polecamy: Najczęstsze problemy z paznokciami - jak im zapobiec?

Aby jedzenie miało większą wartość

Nasze paznokcie mogą stracić swój urok przede wszystkim wtedy, gdy nasza dieta jest monotonna (czyli oparta na tych samych zestawach produktów). Wiele osób stroni od przekąsek a la: orzechy włoskie, pistacjowe, migdały, czy przegryzania nasion i ziaren (słonecznika, pestek dyni, nasion sezamu, lnu), a tak naprawdę to właśnie one są świetnym źródłem wielu składników wpływających na kondycję paznokci.