POLECAMY

Jak zapobiegać typowym problemom ze stopami?

Odciski, popękane pięty, grzybice, zżółknięte paznokcie i brodawki to chyba najczęstsze problemy stóp, z jakimi raz na jakiś czas musi zmierzyć się choć część kobiet. Problemy te pojawiają się jako odpowiedź na złe traktowanie tej części ciała. Jak zatem unikać tych nieprzyjemności?
Jak zapobiegać typowym problemom ze stopami? fot. Fotolia

Przede wszystkim obuwie

Pamiętaj, że buty, które ci się podobają nie zawsze służą Twoim stopom. W kwestii wyboru obuwia nie raz się przekonałam, że marka jednak ma znaczenie i nic nie dorówna dobrze skrojonym butom z delikatnej skórki oraz dobrze osadzonemu obcasowi, który nie ważne jak wysoki - nie powinien być zbytnio odczuwalny. Poza tym wybieraj obuwie o miękkiej i elastycznej podeszwie. Ważne jest również, by buty były lekkie. Przestrzeganie tych zasad uchroni Twoje stopy od stałego przebywania w za ciasnym i nieprzewiewanym obuwiu. Powtarzający się nacisk szwów czy innych części butów na jedno lub kilka miejsc stopy może doprowadzić do pojawienia się zgrubień, a w konsekwencji odcisków.

Higiena

Codzienna i właściwa higiena stóp uchroni je przed chorobami skóry spowodowanymi wirusami czy bakteriami.

Są one równie groźne dla skory stóp jak i paznokci.

By uchronić swoje stopy przed tymi atakami pamiętaj o codziennym myciu stóp i ich dokładnym osuszaniu. W miejscach, w których wiele osób korzysta z natrysków pamiętaj, by zawsze zakładać klapki kąpielowe.

Regularnie usuwaj też naskórek z pięt i tych części stopy, gdzie pojawiają się zgrubienia. Łącząc te zabiegi z nawilżaniem i natłuszczeniem stóp zapobiegniesz pękaniu pięt. 

Polecamy: Sposoby na zniszczone pięty

Obserwacja

Jeśli zauważysz, że na Twoich stopach pojawiają się brodawki, odciski lub zauważysz początki grzybicy - nie ignoruj tych oznak, tylko skonsultuj je z lekarzem. Może się okazać, że środki dostępne bez recepty nie poradzą sobie z problemem Twoich stóp. 

Czytaj także: Jak dbać o stopy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)