POLECAMY

Higiena w gabinecie manicure i pedicure – jak uniknąć zakażenia?

Nieprzestrzeganie zasad higieny w gabinecie kosmetycznym grozi m.in. zakażeniem grzybicą, WZW, HPV, a nawet wirusem HIV. Jak uniknąć zakażenia w trakcie manicure i pedicure? Jakich zasad higieny muszą przestrzegać manikiurzystka i jej klientka? Jakich zasad w gabinecie kosmetycznym musi przestrzegać osoba chora na cukrzycę?

manicure

fot. Fotolia

Zanim udasz się na pierwszą wizytę, sprawdź, czy wybrany salon ma potrzebne atesty i zezwolenia. Nieprzestrzeganie zasad higieny w gabinecie manicure i pedicure grozi m.in. zakażeniem grzybicą, WZW, HPV, a nawet HIV. Pamiętaj, że w większości salonów nikt nie będzie miał nic przeciwko, jeśli przyniesiesz ze sobą własne przyrządy do manicure i pedicure.

Jak ocenić, czy manikiurzystka przestrzega zasad higieny?

Przed zabiegami warto zapytać manikiurzystkę, w jaki sposób dezynfekuje narzędzia – powinna to robić po każdej klientce. Specjalistka na początku wizyty ma obowiązek obejrzeć nasze paznokcie i skórę na dłoniach i/lub stopach, by ocenić, czy nie mamy przeciwwskazań do zabiegu (np. infekcji bakteryjnych).

Zwróćmy też uwagę, czy manikiurzystka używa jednorazowych rękawiczek i jednorazowych bądź świeżo upranych ręczników, a także czy brodzik do manicure jest wyczyszczony i wyłożony jednorazową folią (która ochroni przed grzybicą oraz wirusem HPV objawiającym się w postaci kurzajek).

Pozostałe ważne zasady, których powinna przestrzegać manikiurzystka:

 • przed i po obsługą każdej klientki powinna umyć ręce mydłem i środkiem dezynfekującym;
 • przy każdym zabiegu powinna nosić ochronne sterylne rękawiczki i sterylny fartuch;
 • powinna używać jednorazowych materiałów takich jak: tampony, gaziki, waciki, ligninę itp.;
 • pozostałe narzędzia powinna dezynfekować po każdej klientce;
 • powinna zabezpieczyć wszelkie rany na dłoniach lub stopach klientki, by zminimalizować ryzyko infekcji;
 • powinna mieć zadbane dłonie i paznokcie – nie tylko dlatego, że są one jej wizytówką, ale też z tego powodu, iż w innym przypadku mogą być one przyczyną skaleczeń i zadrapań.

Polecamy: Paznokcie - poradnik

Manicure i pedicure diabetyka

Jeśli masz cukrzycę, pamiętaj, że:

 • musisz poinformować o tym manikiurzystkę;
 • nie wolno ci moczyć stóp w gorącej wodzie (element ten jest często nieodzowną częścią pedicure) – wskazane jest raczej krótkie zanurzenie ich w letniej wodzie;
 • zwróć uwagę, by specjalistka osuszyła ci stopy ręcznikiem – szczególnie między palcami;
 • nie pozwól, by manikiurzystka nakładała ci na stopy środki zmiękczające – mogą one uszkadzać naskórek diabetyka i prowadzić do tworzenia się trudno gojących ran;
 • pamiętaj, że twoje paznokcie nie powinny być zbyt krótkie – dobrze, jeśli kończą się wraz z palcem i są spiłowane na prosto;
 • nie pozwól, by manikiurzystka naklejała ci plastry na modzele lub nagniotki.

Polecamy: Zespół stopy cukrzycowej – jak dbać o ranę?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Byłem ostatnio na zabiegu manicure. Sam zabieg dał mi do myślenia. Zastanawiam się jak kobiety nie boją się chodzić na takie zabiegi? Przecież to jest pewne HIV i HCV. Mnie zawsze wydawało się, że przyrządy, a zwłaszcza cążki do skórek, są dezynfekowane lepiej. Może się mylę, ale przecież spsikanie (lub nie) jakimś sprayem nie zniszczy skutecznie wymienionych przeze mnie wirusów! Z tego wyciągnąłem jeden wniosek. Manicure - NIGDY WIĘCEJ. PRZECIEŻ TO PEWNA ŚMIERĆ!
/rok temu
Zachowanie odpowiedniego poziomu higieny jest bardzo ważne, bo zwiększa nie tylko bezpieczeństwo klientki, ale również kosmetyczki. Mam swój gabinet i nie wyobrażam sobie zaniedbania w tej kwestii. Środki kupuję w internecie (sprawdzoną firmą jest Medi-Sept) i pilnuję, aby moje pracownice ich używały.