POLECAMY

Czy słońce niszczy paznokcie?

Czy słońce wysusza paznokcie? Jak zabezpieczać paznokcie przed promieniowaniem UV? Jak nawilżać suche płytki paznokci? Co jeszcze, poza słońcem, wpływa na stan paznokci?

paznokcie a słońce

fot. Fotolia

Jak promieniowanie słoneczne wpływa na paznokcie?

Wiadomo, że płytki paznokciowe nie lubią niskich i wysokich temperatur. Niewiele jest doniesień o wpływie słońca, a dokładnie promieniowania UV, na paznokcie. Przyjmuje się jednak, że intensywne nasłonecznienie może prowadzić do wysuszenie płytek. To z kolei może stać się przyczyną ich nadmiernej łamliwości i kruchości.

Dodatkowym czynnikiem, który może zwiększyć efekt wysuszenia paznokci w połączeniu ze słońcem, jest częste moczenie, czyli kąpiele w morzu czy basenie, które w sezonie letnim są normą.

Jak zabezpieczać paznokcie przed słońcem?

Chcąc ratować paznokcie, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów:

Można je pomalować lakierem, który będzie stanowił barierę ochronną przez promieniowaniem UV. Najczęściej taki filtr posiadają lakiery typu top coat (nawierzchniowe). Ich główną zaletą jest to, że odbijają promienie słoneczne, tym samym chroniąc powierzchnię paznokcia przed ich szkodliwym działaniem.

lakiery z filtrem UV

Przykładowe lakiery z filtrem UV: 1. Giordani Gold Lacque Brilliance, różne kolory, Oriflame, cena: 39,90 zł/11 ml, 2. Orly BB Creme, cena: 60 zł/18 ml, 3. BB Lakiery z Olejkiem Arganowym, różne kolory, Vipera, cena: 13 zł/12 ml, Lakier Optycznie Wybielający Płytki Neat Nails, Vipera, cena: 15,50 zł/12 ml

Warto pomyśleć o zastosowaniu nawilżających lakierów (odżywek) lub natłuszczających kremów do rąk bądź olejków, np. araganowego czy migdałowego.

Sprawdź: 8 rad, jak zapobiec rozdwajaniu paznokci!

Ochraniamy paznokcie domowymi metodami

Jest ponadto wiele domowych sposobów na radzenie sobie z suchymi płytkami paznokci. Można bez większych przeszkód wykonać je samodzielnie w domu. Należą do nich między innymi:

  • Maseczka na dłonie i paznokcie z oliwy i jajek przepiórczych – potrzebujesz do jej wykonania 2 łyżek oliwy z oliwek oraz 1 żółtka z jajka przepiórczego. Przygotowaną miksturę rozprowadź na dłonie i pozostaw na około 20 minut. By wzmocnić efekt, możesz okryć ręce ręcznikiem.
  • Maseczka na dłonie i paznokcie z ziemniaka, śmietany i jajek – potrzebujesz do jej wykonania 1 ugotowanego ziemniaka, dwóch żółtek i 1 łyżki śmietany. Miksturę rozsmaruj na dłoniach i pozostaw na około kwadrans. Potem zmyj i użyj silnie nawilżającego kremu do rąk.

Sprawdź: Na co wskazują plamki na paznokciach?

Konsultacja eksperta: dr Beata Kosiorek-Nalewajek, specjalistka dermatolog z Centrum Medycznego ENEL-MED.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
New nails, kluczowa systematyczność, dobre podejście, na skórki oliwka. Słońce niszczy? Tylko jeśli przesadzacie. 7 dni opalania w roku nie oznacza, że zniszczycie sobie paznokcie...
/4 lata temu
Ja też biorę skrzypolen z biotyną. Fajnie wzmacnia i chroni paznokcie i włosy