Czerwone paznokcie fot. Adobe Stock

Czerwone paznokcie - jak dobrać idealny kolor + 9 inspiracji

Czerwone paznokcie to najbardziej klasyczny manicure. Sprawdzają się na każdą okazję i pasują do każdej kobiety. Wystarczy znaleźć idealny odcień dla siebie.
Małgorzata Machnicka / 11.12.2019 12:44
Czerwone paznokcie fot. Adobe Stock

Czerwone paznokcie sprawdzają się na każdą okazję i o każdej porze roku. Ich początki wcale nie sięgają filmów z Gretą Garbo, a...panowania Nefretete, która dzięki hennie, substancjom odzwierzęcym i roślinnym robiła pierwszy w dziejach czerwony manicure.

Mimo że historia czerwonych paznokci sięga starożytności, to rewolucję przyniósł dopiero wiek XIX. Od roku 1810 paznokcie barwiono zapachowym czerwonym olejkiem i polerowano szmatką. Sto lat później do sklepów trafił pierwszy błyszczący lakier do paznokci jednak, ze względu na horrendalną cenę, dostępny był tylko dla wybranych.

Spis treści:

1. Czerwone paznokcie - klasyczne

Przewodnik po czerwonych paznokciach zaczynamy od klasyki. Jak wybrać ten idealny czerwony lakier? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Wiadomo, że powinien być pięknie błyszczący, trzymać się w nienagannym stanie przez około 5 dni, a tego mieć dobrze wyprofilowany pędzelek. No i być wegański.

Ale w idealnym czerwonym manicure wszystko rozbija się o odcień. Ten klasyczny nie jest ani chłodny, ani ciepły, co prawda wpada nieco w niebieskie tony, ale tylko po to, by dopasować się do każdej karnacji. 

Najpopularniejszymi czerwonymi lakierami, które można umieścić już na liście kultowych jest:

  • OPI Big Apple,
  • Essie Really Red 90,
  • Dior Rouge 999,
  • Chanel 500 Rouge Essentiel.

Czerwone paznokcie klasyczny kolor
fot. ImaxTree/AgencjaFREE

2. Czerwone paznokcie - ciepłe odcienie

Ciepłe odcienie czerwieni świetnie radzą sobie wiosną i latem. Podbijają opaleniznę i sprawiają, że skóra wygląda bardziej świetliście. 

Jednym z najważniejszych trendów tego sezonu, jest dopasowanie koloru paznokci do koloru ust. I w tym wypadku należy uważać - ciepłe czerwienie (oranż, koral) podkreślają nieidealny odcień zębów.

Czerwone paznokcie krótkie
fot. ImaxTree/AgencjaFREE

3. Czerwone paznokcie - zimne odcienie

Malinowa czerwień to chłodna czerwień, choć sama nazwa na to nie wskazuje. Ten odcień pasuje do większości karnacji - w przeciwieństwie do swojego poprzednika, malinowy duet świetnie sobie radzi. 

Zimne czerwienie nie są zarezerwowane wyłącznie dla chłodnych karnacji. Wrzuciłybyśmy je raczej do worka z neutralnymi kolorami, które pasują do większości kobiet.

Czerwone paznokcie chłodne odcieniefot. ImaxTree/AgencjaFREE

4. Czerwone paznokcie w ciemnym wydaniu

To najbardziej eleganckie wydanie czerwieni. Kojarzy się głównie z jesienno-zimowymi trendami i raczej wieczorowymi wyjściami niż codzienną bieganiną dom-praca.

Wiśniowe lakiery najlepiej prezentują się na krótkich, okrągło opiłowanych paznokciach. Ciemne kolory lepiej wypadają, gdy są mocno błyszczące, zadbaj o odpowiednie wykończenie manicure dobrym top coat'em.

Czerwone paznokcie wiśniowe odcieniefot. ImaxTree/AgencjaFREE

5. Czerwone paznokcie - matowe

Matowe paznokcie mają sportowy charakter. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i nie chcesz rezygnować z czerwieni, nie musisz martwić się, że paznokcie będą zbyt „wyjściowe".

Czerwone paznokcie matowe koloryfot. ImaxTree/AgencjaFREE

Czerwone matowe lakiery do paznokci znajdziesz m.in. w ofercie marki Golden Rose, Inglot lub Lovely, ale tak naprawdę każda czerwień może być matowa. Wystarczy sięgnąć po specjalny top coat np. marki OPI i nałożyć na ukochany czerwony lakier.

6. Czerwone paznokcie - brokatowe

Brokat na czerwonych paznokciach nieodłącznie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Aby cieszyć się szalenie iskrzącymi paznokciami wystarczy zaopatrzyć się w brokatowy top coat - drobinki mogą być dowolnego koloru.

Na rynku są też dostępne gotowe brokatowe lakiery do paznokci, ale (najczęściej) i tak wymagają wcześniejszego, czerwonego, gładkiego podkładu. Potrafią wytrzymać na paznokciach kilka dni, ale mają jeden minus - bardzo trudno je zmyć.

Czerwone paznokcie brokatowefot. ImaxTree/AgencjaFREE

7. Czerwone paznokcie - metaliczne

Metaliczne lakiery do paznokci na dobre zagościły w naszych kosmetyczkach. Metaliczna czerwień wygląda szykownie i elegancko, śmiało może konkurować z klasycznym, czerwonym manicure.

Czerwone paznokcie metalicznefot. ImaxTree/AgencjaFREE

8. Czerwone paznokcie ze złotem

Czerwień doskonale komponuje się ze złotem. A złoto można wykorzystać na wiele sposobów. Hitem nadchodzącego sezonu jest kolorowy french w złoto-czerwonym wydaniu..

Hitem tego sezonu są gwiazdki na paznokciach, które są wprost stworzony dla złoto-czerwonego duetu. Pamiętaj, że najmodniejsze są te mocno przeskalowane - na jednym paznokciu powinny zmieścić się maksymalnie dwie gwiazdki (mogą być ucięte).

Czerwone paznokcie ze złotemfot. ImaxTree/AgencjaFREE

9. Czerwone paznokcie z bielą

Ten mocno kontrastowy duet kolorystyczny idealny do stworzenia moon manicure albo interesujących, zabawnych wzorów. Jeśli nie czujesz się na siłach to skorzystaj z szablonów lub wykorzystaj naklejki na paznokcie.

Czerwone paznokcie z bieląfot. ImaxTree/AgencjaFREE

Więcej o modnych paznokciach:
Paznokcie ślubne - 7 najważniejszych trendów
Tortoiseshell manicure, czyli modne, szylkretowe paznokcie