POLECAMY

Cała prawda o tipsach

Nasz ekspert mówi: "Dziewczyny, nie róbcie tego!". Jest tylko jeden argument "za" – na tipsach dłużej trzyma się lakier.
Cała prawda o tipsach fot. Medium
Ale co z tego? Po ich zdjęciu długo trzeba przywracać paznokciom zdrowy wygląd.

Która metoda przedłużania paznokci jest najbezpieczniejsza? ŻADNA! Nie ma sposobu, by podczas przyklejania sztucznych paznokci nie niszczyć własnej płytki. Owszem, tipsy można robić na kilka sposobów. Akryl jest bardziej trwały od żelu, natomiast żel można samodzielnie opiłowywać w domu.

Każda metoda ma więc jakieś atuty, ale żadna nie jest idealna. Bo zawsze podczas nakładania tipsa manikiurzystka musi spiłować naturalną płytkę, by stała się bardziej chropowata, a potem dodatkowo wytrawić ją za pomocą specjalnego preparatu. Oba procesy niszczą paznokcie.

Czy kobiety w ciąży mogą nosić tipsy?
TAK! Ale na czas porodu trzeba je zdjąć, bo lekarz musi obserwować zabarwienie paznokcia, które informuje o dotlenieniu organizmu matki i płodu.

Czy istnieje bezinwazyjna metoda usuwania tipsów?
NIE! Wiele salonów reklamuje się właśnie takim sloganem. W rzeczywistości jednak owo bezinwazyjne usuwanie polega na moczeniu paznokci w zwykłym acetonie. Jak najbezpieczniej usunąć tipsy? Na pewno nie wolno całkowicie ich odrywać, bo naturalna płytka będzie wyglądała jak cieniutki papierek (krucha i delikatna). Wtedy byle czynność sprawi ból opuszkom palców, a żaden lakier nie będzie się dobrze trzymał. Trzeba pozwolić, by paznokieć odrastał pod tipsem. Przez jakiś czas resztki tipsa będą go stabilizować. A kiedy całkowicie odrośnie, płytka będzie zdrowa. Na ten czas należy zaopatrzyć się w dobre odżywki – Nail Tek lub SVR.

Czy to prawda, że tipsy zapobiegają obgryzaniu paznokci?
NIE! Wiele klientek próbuje obgryzać tipsy. A ponieważ są one twardsze od naturalnych paznokci i mocno do nich przytwierdzone, szkodzi to nie tylko zębom, ale dodatkowo osłabia i uszkadza płytkę paznokcia.

Czy można robić tipsy na stopach?
NIE! W zakrytych butach tips bezpośrednio styka się z czubkiem buta. Wraz ze wzrostem paznokci nodze w bucie robi się coraz ciaśniej. Efekt? Mikrourazy, które – choć drobne – systematycznie uszkadzają nasadę paznokcia. Może dojść do pęknięć i zakażeń (w bucie jest wilgoć, czasem dostaje się tam kurz i ziarnka piasku). Zdarza się też, że tipsy zaczynają się odklejać od naturalnej płytki.

Jakie błędy popełniają manikiurzystki?
1. Zbyt głęboko wycinają skórki i zbyt głęboko przyklejają tipsa.
2. Za mocno spiłowują całą płytkę paznokcia, także podczas następnych uzupełnień.
3. Gwałtownie (podczas jednej wizyty) zdejmują tipsy.

Jeśli mimo wszystko musisz mieć tipsy:
- Nigdy nie wybieraj salonu, który robi to najtaniej. Dobre materiały sporo kosztują.
- Szukaj miejsc sterylnych. Manikiurzystki używają rękawiczek i płynów dezynfekujących.
- Nie rób tipsów dłuższych niż takie, które umożliwiają ci zgięcie palców do wnętrza dłoni.
- Jeśli pod tipsem zauważysz bąbelek powietrza, wróć do manikiurzystki. Podczas mycia rąk pod paznokieć dostanie się woda, która nie wyschnie zbyt szybko. Zaniedbasz – możesz mieć stan zapalny, zakażenia grzybicze i pleśniaki.
- Stosuj profilaktycznie maść z climbazolem (działa przeciwgrzybicznie). W naturalną płytkę (od spodu) wcieraj oliwkę.

Joanna Kalbarczyk, właścicielka Gabinetu Specjalistycznej Pielęgnacji Dłoni i Stóp
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (57)
/2 lata temu
Tipsy... co jakiś czas wracam do nich, bo je lubię. New nails zazwyczaj - nie pękają, są trwałe, nic nie odpada, trzymają się. Oczywiście nie do wszystkiego te tipsy pasują, raczej wolę hybrydy, ale co jakiś czas skorzystam.
/5 lat temu
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
/5 lat temu
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
POKAŻ KOMENTARZE (54)