POLECAMY

Jakie są przyczyny tworzenia się białych plamek na paznokciach?

Zastanawiasz się, co jest przyczyną powstawania nieestetycznych białych plamek na powierzchni płytki paznokcia? Przeczytaj!
Jakie są przyczyny tworzenia się białych plamek na paznokciach? fot. Fotolia

Powszechnie sądzi się, że białe plamki lub kropki na paznokciach zwane leukonychią mają przyczyny wewnętrzne. Okazuje się jednak, że to mit! Nieestetyczne przebarwienia na powierzchni płytki paznokcia nie są wywołane przez złe nawyki żywieniowe. Dowiedz się zatem, jaka jest prawda!

Dlaczego białe plamy na paznokciach nie mają przyczyn wewnętrznych?

Jeżeli białe plamy byłyby spowodowane niedoborem witamin czy minerałów (najczęściej niedoborem cynku w codziennej diecie), występowałyby inne objawy towarzyszące leukonychii takie jak wypadanie włosów czy osłabienie układu odpornościowego. 

Białe plamki to wynik urazu

Dokładnie! Przebarwienia na powierzchni płytki paznokcia nie są widoczne od razu po wystąpieniu urazu. Taka sama sytuacja zachodzi w przypadku siniaków tworzących się na ciele. Nieestetyczne plamy, tak jak i siniaki, mogą pojawić się za kilka dni, a nawet tygodni.

Białe plamki pojawiają się najczęściej u osób, które na co dzień noszą tipsy akrylowe i po ich zdjęciu dochodzi do uszkodzenia łożyska. W konsekwencji po jakimś czasie na naturalnej płytce paznokcia pojawiają się przebarwienia.

Należy niezwłocznie udać się do lekarza, jeśli plamy mają żółty lub zielony odcień, bowiem mogą być wywołane infekcją bakteryjną. 

W jaki sposób można usunąć przebarwienia na paznokciach?

Niestety pozbycie się białych plam nie jest możliwe. Jedyne co można zrobić, to zatuszować je za pomocą lakierów w ciemnych barwach. Na szczęście paznokcie rosną niezwykle szybko (średnio pół cala miesięcznie), dlatego już po upływie 8 tygodni nieestetyczne przebarwienia znikają. 

Zobacz również:

5 seksownych sposobów zdobienia paznokci na wiosnę 2016! Najpiękniejsze paznokcie w kolorze nude Jak dobrać kolor lakieru do kształtu paznokci?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
po hybrydach okropnie zniszyły mi się paznokcie, teraz odbudowuje je trojfazowym systemem regeneracyjnym od opi gel beak, u mnie tak samo przebarwienia zniknęły i mam nadzieje, że poprawi się ich kondycja.
/rok temu
Przebarwienia i plamki pojawiły się po zelach, teraz odbudowuje zniszczone paznokcie trojfazowym systemem regeneracyjnym od opi gel beak, juz po krotkim stosowaniu przebarwienia zniknęły, ale nadal je wzmacniam.