POLECAMY

Wysokie obcasy - czy szkodzą zdrowiu?

Ortopedzi biją na alarm, a kobiety jak chodziły, tak chodzą na wysokich obcasach. Wysokie obcasy bowiem nie od dziś są synonimem kobiecości i seksapilu. Warto jednak wiedzieć jaki wpływ na nasze zdrowie ma chodzenie w takich wysokich butach.
Wysokie obcasy - czy szkodzą zdrowiu?

Najbardziej medialnym i głośnym przykładem noszenia obcasów za wszelką cenę jest Doda, która nawet po poważnych problemach z kręgosłupem bywa widywana na obuwniczych słupkach lub stożkach. Prawda, że na co dzień ich już nie nosi lub specjalnie zakłada tylko do zdjęć paparazzich.

Trzeba uważać na wysokie obcasy!

Trzeba uważać na wysokie obcasy zwłaszcza wychodząc w szpilkach do miasta. Lepiej unikaj wówczas brukowanych ulic i wszelkiego rodzaju kratek, pod groźbą zostawienia tam obcasów. Szybko bowiem może się okazać, że droga z domu na przystanek niewiarygodnie się wydłużyła, a podbiegnięcie do uciekającego autobusu jest niemal niemożliwe. W kość dadzą Ci także bolące palce i kostki – nie zdziw się, jeśli po kilkunastu minutach zaczniesz nerwowo szukać ławki, aby przysiąść choć na krótką chwilę.

Polecamy: Sukienki na każde wesele - galeria

Alarm ortopedów dotyczący wysokich obcasów

Ortopedzi ostrzegają: ewolucja nie przystosowała naszej stopy do wysokich obcasów. Gdy chodzimy boso, ciężar ciała jest rozkładany na całą powierzchnie stopy, przy czym największe obciążenie spoczywa na pięcie. Gdy nosimy wysokie obcasy, cały ten schemat jest postawiony na głowie – teraz to przednia część stopy odpowiada za utrzymanie około 80% masy naszego ciała. Miej to na uwadze – szczególnie, jeśli nie należysz do filigranowych osóbek – płaskie buty-balerinki czy saszki też bardzo dobrze prezentują się z sukienką, choć i w tym wypadku ortopeda miałby kilka wskazówek.

Zobacz: Jak się ubiera Małgorzata Socha?

Czytaj więcej na ten temat w serwisie zdrowie.wieszjak.polki.pl.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/8 lat temu
szpilki są sexy! ale chodzenie w nich po naszych chodnikach powinno się zaliczać do sportów ekstremalnych...
/8 lat temu
Ja uważam, że na obcach wygląda się zniewalająco, inaczej się chodzi niż w płaskich butach, dodają uroku..choć jak nie mamy ochoty nie katujmy się. Zgadzam się, że grunt to wygoda.
/8 lat temu
Mnie osobiście, jako facetowi, obcasy średnio się podobają. Owszem, wyglądają ładnie w niektórych przypadkach, ale jak widzę dziewczynę/Kobietę, która idzie na obcasach jakby stąpała po rozżarzonych węglach, wygina się niebezpiecznie i chybocze, ogarnia mnie pusty śmiech.
POKAŻ KOMENTARZE (5)