Wszystko o złocie

Wszystko o złocie

Złoto w przyrodzie występuje w stanie rodzimym w postaci piasku, drobniutkiego pyłu albo mniejszych lub większych grudek – samorodków lub w rudach jako stop ze srebrem, miedzią i platyną.
/ 26.09.2016 15:19
Wszystko o złocie

Złoto wydobywane jest głównie w RPA, Ameryce Północnej, Rosji i Australii. Najbogatszym w ten metal krajem jest RPA. Pochodzi stamtąd około 40% całej produkcji światowej, która wynosi 1500 ton rocznie. Złoto jest wydobywane w kopalniach, największa z nich Tau Tona jest niedaleko miasta Carletonville w RPA, osiąga ona głębokość około 3,7 km i jest tym samym najgłębszą kopalnią świata. Nazwa Tau Tona oznacza w języku Sotho "wielki lew".

Czyste złoto jest metalem miękkim, ciągliwym, w wyniku czego może być obrabiany plastycznie na zimno. Ze względu na niską twardość jest ono podatne na ścieranie, co ogranicza możliwość zastosowania technicznego czystego złota, najczęściej stosowane są stopy złota o wyższej twardości i własnościach wytrzymałościowych. Stopy złota wykorzystywane są również w jubilerstwie. Wytwarza się z nich naszyjniki, bransoletki, pierścionki, kolczyki i inne ozdoby, a także monety i ozdobne figurki.

Białe złoto

Białe złoto jest stopem złota z niklem, cynkiem (25%), czasem srebrem. Ze względu na bardzo dużą miękkość złota, w jubilerstwie stosuje się je w połączeniu ze srebrem, miedzią oraz innymi metalami zwiększającymi jego trwałość. Stop białego złota uzyskuje się przez dodanie do złota, oprócz miedzi i srebra, dodatkowo palladu lub niklu, nadającemu złotu odpowiednie zabarwienie. Wszystko oczywiście stosuje się w odpowiednich proporcjach, aby uzyskać pożądaną próbę złota. Termin "białe złoto" jest nazwą handlową. W rzeczywistości ma kolor jasnożółtawy, słomkowy. Większość obrączek z białego złota w sklepie ma wygląd srebra. Spowodowane jest to tym, iż są poddawane rodowaniu, tzn. pokrywa się je warstwą rodu. Z czasem rod się ściera i obrączka odzyskuje swój pierwotny słomkowy kolor. Właściwości fizyczne i chemiczne obrączek z "białego złota" nie różnią się od klasycznych obrączek żółtych.

Ponieważ z czystym 24 karatowym złotem spotykamy się raczej rzadko, warto przyjrzeć się oznaczeniom na biżuterii i rozszyfrować umieszczone tam informacje.