Próby srebra w łutach

Próby srebra w łutach

Srebro, podobnie jak złoto, znane było już w starożytności. Pierwsze wykonane z niego ozdoby pojawiły się jednak dopiero w czwartym tysiącleciu p.n.e. w Mezopotamii. Srebro występuje w przyrodzie o wiele powszechniej (około 20 razy) niż złoto, w związku z czym jego cena jest znacznie niższa. Bywały jednak okresy, kiedy wartość obu tych metali była do siebie zbliżona, a momentami srebro ceniono nawet wyżej niż złoto. Wahania ceny zależały od chwilowej mody.
/ 26.09.2016 15:13
Próby srebra w łutach

Srebro w przyrodzie spotykane jest w stanie rodzimym i w rudach. W Polsce uzyskuje się je w procesie ubocznym z siarkowych rud cynkowo-ołowiowych. Jest odporne na działanie wielu kwasów organicznych i zasad, a także związków siarki. Jest metalem szlachetnym o białej barwie i silnym połysku. To najlepszy przewodnik ciepła i elektryczności.

Charakteryzuje się doskonałą plastycznością (można go przewalcować w bardzo cienkie folie i wyciągnąć w drut o bardzo małej średnicy). W stanie czystym wykorzystywane jest w elektronice w postaci taśm i drutów i do galwanicznego pokrywania innych metali. Srebro techniczne stosowane jest do lutowania stopów o rozszerzalności cieplnej zbliżonej do szkła z molibdenem i palladem przy produkcji elementów próżniowych. Stopy srebra z miedzią, złotem i platyną i in. stosowane są na monety, wyroby jubilerskie, galanterie i sztućce. W postaci związków z berylem i chlorem srebro używane jest w przemyśle fotochemicznym na klisze i papier światłoczuły.

Łuty

Zawartość srebra w stopach z innymi metalami mierzono w łutach. Czyste, praktycznie niezawierające żadnych domieszek srebro oznaczano jako 16-łutowe a stop o zawartości 50% tego metalu jako srebro 8-łutowe.

Od XVI wieku upowszechniło się srebro 13-łutowe. Rzadziej stosowano stopy dwunasto- i czternasto-łutowe. Niestety wykonane z takich stopów wyroby miały zwykle nieefektowny szary odcień. Aby temu zaradzić poddawano je tzw. bieleniu. Polegało ono na pokrywaniu powierzchni przedmiotu cieniutką warstewką czystego srebra poprzez krótkotrwałe zanurzenie go w roztopionym czystym metalu. Warstewka taka była jednak mało odporna na uszkodzenia i z czasem zaczynała odpryskiwać. Powszechnie stosowaną praktyką i to zarówno dawniej jak i obecnie jest również pozłacanie wyrobów ze srebra. Zabieg ten stosuje się zwłaszcza w przypadku różnego rodzaju naczyń liturgicznych.

Obecnie niektórzy producenci, aby utrzymać przepiękny połysk tego metalu pokrywają swoje wyroby cieniutka warstwą lakieru bezbarwnego. W takich wypadkach należy uważać, aby biżuteria nie zetknęła się przykładowo z alkoholem czy innym środkiem, który mógłby rozpuścić tą warstewkę zabezpieczającą.

Próby srebra w łutach

 

Łuty

Próba

Łuty

Próba

Łuty

Próba

16

1000

10

625

4

250

15

937,5

9

562,5

3

187,5

14

875

8

500

2

125

13

812,5

7

437,5

1

62,5

12

750

6

375

1/2

31,25

11

687,5

5

312,5

1/4

15,625