rodzaje kołnierzyków fot. ONS.pl/materiały prasowe

Kołnierzyk bebe – jak go nosić, dla kogo będzie najlepszy

Jest niewielki i ma zaokrąglone brzegi. Nawiązuje do mody retro i kochają go gwiazdy. Może się skusisz?
Anna Mietelska / 28.08.2017 13:20
rodzaje kołnierzyków fot. ONS.pl/materiały prasowe

Kołnierzyk bebe zdobi najczęściej bluzki i sukienki. Klasyczny to biały, ale ciekawie wyglądają również te w innym, kontrastowym kolorze czy zdobione np. cekinami.

Krótka historia kołnierzyka bebe

Możecie też spotkać się z jego inną nazwą: kołnierzyk Piotrusia Pana (z ang. Peter Pan collar). Według historii, to właśnie teatralny kostium Piotrusia Pana z okrągłym kołnierzykiem zapoczątkował modę na nie. Należał do aktorki Maude Adams, która występowała w takiej kreacji w 1905 roku na Brodwayu. A, że była ona w tamtych czasach bardzo popularna, swoim strojem rozpropagowała modę na kołnierzyki bebe.

Na pewno też pamiętacie charakterystyczny styl szczuplutkiej modelki Twiggi – sukienki z kołnierzykiem typu bebe, jakie miała na sobie, w latach 50. i 60. chciała nosić każda elegantka.

Mały, okrągły kołnierzyk zagościł też w strojach małych dziewczynek. Biały, najczęściej przypinany był obowiązkowym elementem szkolnego fartuszka. To również hit wielu modowych sezonów, np. u Anny Sui w 2006 roku czy Luisa Vuittona w 2011 roku.

Bluzki i sukienki z okrągłym kołnierzykiem pokochały także gwiazdy: często nosi je Edyta Górniak, Agnieszka Popielewicz czy Justyna Steczkowska.

W poszukiwaniu idealnych butów na jesień! 12 par stylowych botków na słupku

Komu będzie pasował kołnierzyk bebe?

  • Pasuje do filigranowych sylwetek – podkreśla ich drobność i nie przytłacza.
  • Wyeksponuje delikatną urodę – jest równie subtelny.
  • Wypróbuj jego odmładzające działanie – ma dziewczęcy urok, więc nosząc go ujmujesz sobie lat.
  • Jego zaokrąglone brzegi złagodzą ostre rysy twarzy, dlatego wybierz je, jeśli masz mocno zarysowane kości żuchwy lub szpiczastą brodę.

Jak wybrać idealną sukienkę do pracy? Mamy dla was 13 propozycji z najnowszych kolekcji

Kto zaś powinien unikać kołnierzyka bebe?

  • Jest on wykończeniem dość małego, okrągłego dekoltu, dlatego optycznie skraca szyję. Jeśli nie masz z nią problemy, pozostań przy głębszych dekoltach.
  • Niekorzystny będzie również dla kobiet z okrągłą twarzą, bo tylko ją podkreśli.
  • Niestety, nie będzie też dobrze wyglądał przy dużym biuście i bardzo krągłych kształtach, bo może sprawić, że będą wyglądały na większe.

Należy też uważać na połączenia dwóch typów kołnierzy w stroju. Jeśli bluzka ma okrągły kołnierzyk, nie pasuje do marynarki z klapami od żakietu w szpic. Najbezpieczniej nosić koszule z kołnierzykiem bebe z żakietem bez klap lub z szalowymi.

Nawet w podeszłym wieku można bawić się stylem! Ta 88-letnia pani nieźle namieszała w świecie mody