fot. Bialcon

Jak zachować biel pranych tkanin?

Biała bluzka zżółkła, a jasne kolory poszarzały? Najprawdopodobniej robisz coś źle. Sprawdź, jakich problemów można uniknąć.
/ 30.08.2010 23:01
fot. Bialcon

Problem pierwszy: biel szarzeje. Przyczyną może być używanie nieodpowiednich detergentów, używanie ich w zbyt małej ilości, twarda woda, pranie białych tkanin z ciemnymi kolorami. Być może dozujesz zbyt mało środka piorącego lub detergent nie jest skuteczny w połączeniu z twardą wodą. Jeśli zależy Ci na utrzymanie bieli obrusów, ręczników i pościeli, pierz je w najwyższej dozwolonej przez producenta temperaturze wody. I zawsze stosuj środki zawierające wybielacze optyczne.

Zobacz także: Jak pielęgnować i przechowywać buty

Zawsze stosuj się do zaleceń producenta odzieży - na metce znajdziesz informacje dotyczące temperatury i rodzaju zalecanego prania.

Problem drugi: sztuczne tkaniny żółkną lub szarzeją. Przyczyną może być pranie jasnych ubrań z ciemnymi, albo używanie wybielacza - zamiast niego do tkanin sztucznych powinnaś używać produktów zawierających w składzie nadtlenek wodoru (hydrogen peroxide), a nie związki wybielające na bazie chloru. Żółte plamy na białych ubraniach uszytych ze sztucznych tkanin to czasem wynik działania słońca lub temperatury - susz je w cieniu lub zrezygnuj z suszenia na zewnątrz. Ostrożnie także z suszarkami do ubrań i suszeniem rzeczy na kaloryferze.

Zobacz także: Jak prać bieliznę

Problem trzeci: żółte plamy pod pachami. To wynik działania potu w połączeniu z niektórymi rodzajami dezodorantów lub antyperspirantów. Możesz tego uniknąć stosując selekcję negatywną - zmień używany produkt. Poza tym, zawsze po aplikacji dezodorantu czekaj z założeniem ubrania, aż produkt wyschnie. Jeśli chcesz się pozbyć istniejących plam, spróbuj wykorzystać wodę utlenioną. Zaleca się zostawienie ubrania na noc w wodzie z dodatkiem wody utlenionej, a następnie wypranie ubrania zgodnie z zaleceniami producenta.