POLECAMY

Jak wybrać garnitur?

Poznaj kilka złotych zasad, które należy stosować wybierając garnitur! Okazuje się, że zakup garnituru to nie taka prosta sprawa...

jak wybrać garnitur

fot. Lancerto

Każdy mężczyzna powinien mieć w szafie przynajmniej jeden garnitur. Idealnie jeżeli posiada kilka garniturów różnego rodzaju i w różnych kolorach, wykonanych z różnych materiałów, co umożliwi ich odpowiedni dobór w zależności od okoliczności, pory dnia czy rodzaju wydarzenia.

Jaki kolor i typ garnituru wybrać?

Na rynku dostępne są garnitury dwuczęściowe, składające się ze spodni i marynarki oraz trzyczęściowe, w których dodatkowym elementem jest kamizelka. Wybierać można pomiędzy klasycznymi garniturami wizytowymi, zwanymi też biznesowymi, które nadają się do pracy, na elegancką kolację czy uroczystość rodzinną, oraz garniturami sportowymi, przeznaczonymi na nieformalne spotkania, takie jak impreza czy randka.

Jeżeli jednak garnitur nie jest naszym codziennym strojem lub mamy ograniczony budżet i szukamy stroju na maturę, egzamin na studia, uroczystość rodzinną czy do pracy, warto wybrać najbardziej uniwersalny i klasyczny model, który posłuży nam jak najdłużej. W takim przypadku właściwym będzie gładki, granatowy garnitur bez wzorów, który doskonale prezentuje się zarówno w świetle dziennym, jak i sztucznym, stanowiąc dobry wybór do pracy w biurze, na wieczorne przyjęcie czy wesele.

Ponadczasowy granatowy garnitur stanowi bazę, do której można dobierać koszule i dodatki o niemal nieograniczonej palecie wzorów i kolorów. Można również zastanowić się nad kolorem szarym lub ciemnoszarym, który podobnie jak granatowy kojarzy się z profesjonalizmem, sprawdzając się zarówno w sytuacjach prywatnych, jak i zawodowych.

Na prążki, kraty, kolor brązowy czy czarny można zdecydować w przypadku zakupu drugiego, trzeciego i kolejnego garnituru.

Jaką tkaninę wybrać?

Równie istotny jak kolor jest materiał, z którego garnitur jest uszyty. Garnitury w całości poliestrowe lub z przewagą poliestru nie są przewiewne i nie zapewniają dobrego komfortu termicznego – w lecie jest w nich gorąco, a w zimie zimno. Ponadto często mają połyskliwą powierzchnię, która kojarzy się z okazjami wieczorowymi, zabawą i karnawałem – zbyt rzuca się w oczy i nie jest w dobrym stylu, szczególnie w codziennych sytuacjach albo w biznesie.

Najlepszym wyborem jest 100-procentowa wełna lub wełna z niewielką domieszką włókien syntetycznych, które w dużym stopniu ograniczą zagniecenia, mechacenie i fałdowanie materiału. Średnia gramatura tkaniny powinna wynosić ok. 260 gramów na metr kwadratowy, dzięki czemu garnituru będzie można używać przez cały rok.

Należy również zwracać uwagę na skręt włókien tkaniny - panuje powszechna opinia, że im wyższy tym jest ona lepsza. Oczywiście garnitury z wełny wysokoskrętnej pięknie wyglądają i są przyjemne w dotyku, zaś sam materiał po odkształceniu spowodowanym przez normalne użytkowanie szybko wraca do poprzedniego stanu. Jednak należy pamiętać, że są bardzo delikatne, wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i szybko się zużywają, a tym samym nie są przeznaczone do codziennego użytku. W uniwersalnym, codziennym garniturze w zupełności wystarczy tkanina o skrętności do 120’s.

Zobacz także: Klasyczne wiązanie muszki - krok po kroku

Jak dopasować garnitur do budowy ciała?

- Najbardziej liczy się dopasowanie, które sprawi, że ubranie będzie dobrze leżało, zapewniając komfort i elegancki wygląd. Nawet najdroższe materiały i doskonały dobór dodatków nie ukryją niewłaściwego rozmiaru garnituru. Niestety, wielu mężczyznom wciąż zdarza się kupować zbyt duże marynarki i za długie spodnie, co zamiast pozytywnego wpływu na wizerunek daje odwrotny efekt. Tymczasem większość sklepów oferuje poprawki krawieckie, a część producentów możliwość osobnego doboru spodni i marynarki pod kątem rozmiaru – mówi Tomasz Górkiewicz, wiceprezes zarządu LANCERTO S.A.

Prawidłowe dopasowanie marynarki można sprawdzić po zapięciu guzika. Zarówno nadmiar materiału, jak i jego marszczenie w okolicach guzika będą świadczyły o złym rozmiarze. Należy również zwrócić uwagę, by miejsce wszycia rękawów nie wykraczało poza naturalną linię ramion, zaś klapy przylegały do klatki piersiowej. Kołnierzyk koszuli powinien wystawać spod kołnierza marynarki ok. 1,5-2 cm, zaś mankiety kończyć się na przegubie nadgarstka i nieznacznie (1-2 cm) wystawać spod rękawów marynarki. Marynarka powinna zakrywać całe pośladki i kończyć się w linii ud. Idealnie będzie, jeśli podzieli sylwetkę na pół.

Istotne są również spodnie o odpowiedniej długości. Powinny one swobodnie opadać na przyszwę butów (fragment cholewki z dziurkami na sznurówki) tworząc z przodu jedno małe załamanie, zaś z tyłu pozostać proste.

Kupowanie garnituru może z początku wydawać się skomplikowane. Jednak nawet jeśli nie będziemy pamiętali o wszystkich opisanych wyżej zasadach, wizyta w salonie renomowanego producenta i pomoc profesjonalnej obsługi umożliwi bezbolesne przejście przez ten proces.

Polecamy: Wiązanie krawata - 5 najbardziej praktycznych węzłów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)