POLECAMY

Garderoba jak marzenie - jak ją stworzyć?

W niewielkim mieszkaniu można zaprojektować garderobę doskonałą
Garderoba jak marzenie - jak ją stworzyć? fot. Fotolia
Mając garderobę można zrezygnować z szaf, komód i pawlaczy w innych pomieszczeniach. Łatwiej też utrzymać porządek w mieszkaniu. Jeśli nie da się przeznaczyć na nią najmniejszego pokoju, rozważ urządzenie garderoby w sypialni. Zwłaszcza, jeśli jest wydłużonym prostokątem. Architekci uważają, że minimalna powierzchnia garderoby powinna wynosić 3,5 m kw.

Oczywiście lepiej, gdy jest większa, bo wtedy można zaprojektować szafę nie tylko wzdłuż ściany naprzeciwko drzwi, ale także wzdłuż bocznych ścian. Aby można było w garderobie się przebierać, prasować, odległość między szafą, a ścianą lub drzwiami przesuwnymi, które ją ograniczają, powinna wynosić minimum 1,2 m. W wykonywaniu tego typu zabudowy specjalizują się firmy: Komandor, Indeco, Elfa. Koszt od ok. 2000 zł. Ale można też wyposażenie kupić w markecie budowlanym i zmontować samemu, a w firmie zamówić tylko drzwi przesuwne.    

idealna garderoba
fotolia

Jak urządzić garderobę

  • Miejsce na walizki. W twojej garderobie nie może zabraknąć miejsca na walizki czy plecaki. Wymierz je i zaprojektuj na nie półki o odpowiednich wymiarach. Z reguły przeznacza się na nie półki pod sufitem, bo przecież nie podróżujesz codziennie. Torby podróżne lub walizki, które są ci potrzebne 1-2 razy w roku, możesz wypełnić sezonową odzieżą, aby miejsce się nie marnowało.
  • Zmieść akcesoria do prasowania. Nie zapomnij o miejscu na deskę do prasowania i żelazku. Już w chwili projektowania półek i wieszaków podejmij decyzję, gdzie będzie kącik z tymi przedmiotami. Jeśli pozwala na to powierzchnia, może tu stanąć także kosz na uprane rzeczy, czekające na prasowanie. Gdy da się w garderobie rozłożyć deskę, to warto zamontować także gniazdko, abyś mogła tu prasować.
  • Zaprojektuj półki na buty. Para obuwia ma 20–25 cm szerokości. Pomnóż to przez ilość par, jakie chcesz zmieścić, a będziesz wiedziała, ile miejsca potrzebujesz. Znając szerokość półek, obliczysz, ile ich trzeba na buty. Ważne jest także, aby wysokość półek była optymalna - dopasowana do wysokości butów. Gdy umieścisz je w dużej odległości od siebie, zmarnujesz miejsce.
  • Odpowiednie drążki na wieszaki. Pamiętaj, że będziesz wieszać zarówno krótkie ubrania - bluzki, żakiety, marynarki, jak i długie - płaszcze, sukienki. Zmierz, ile potrzebujesz miejsca na krótkie rzeczy i na długie. Jeśli się da, zrób na nie osobne drążki. Warto wiedzieć, że firmy wykonujące szafy wnękowe i garderoby oferują również drążki opuszczane - pantografy. Można je umieścić wysoko. Drążek na długie ubrania należy zamontować  na wysokości co najmniej 180 cm, aby spód ubrań nie opadał na ziemię.
  • Wygodne drzwi przesuwne. Mogą być: wykonane z płyty laminowanej w dowolnym kolorze, forniowane, ze szkła ozdobionego grafiką lub bezbarwnego, rattanu, bambusa. Bez problemu znajdziesz takie, które idealnie będą pasowały do wnętrza. Wybierając system jezdny drzwi, czyli prowadnice i rolki, upewnij się, jaką gwarancję daje wykonawca. Możliwe są drzwi podwieszane - wtedy nie trzeba montować szyny w podłodze.
  • Szuflady na drobiazgi. Oprócz półek i wieszaków warto zaprojektować w garderobie kilka szuflad. Ułatwiają przechowywanie drobnych rzeczy, np. bielizny, rajstop. Standardowe mają 50 cm szerokości i 12 cm głębokości. Produkowane są także w innych rozmiarach. Niektóre typy szuflad można uzupełnić o wkłady, dzielące wnętrze na jeszcze mniejsze moduły, ułatwiające utrzymanie porządku.

Więcej modowych porad:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)