fot. PRIMA MODA

Jak przeżyć na obcasach

Uwielbiasz szpilki i supermodne ostatnio buty na platformach? Najchętniej chodziłabyś w nich cały dzień, gdyby nie wieczorne opuchnięcia, otarcia i odciski? Musisz pamiętać, że obcasy zmieniają postawę naszego ciała, obciążają nieprzystosowane do tego partie. Sprawdź, jak uniknąć bólu i kontuzji i nie rezygnować z wysokich obcasów.
/ 20.08.2018 12:11
fot. PRIMA MODA

Przed kupnem

Pamiętaj, by mierzyć buty po południu, wtedy noga jest lekko opuchnięta – ustrzeżesz się przed zakupem zbyt małych butów. Nie wybieraj ich, gdy Twoja stopa jest zmarznięta, bo będzie się Ci wydawało, że pasuje na rozmiar mniejszy niż zwykle.

Umiar przede wszystkim

Niektórzy lekarze uważają, że najwygodniejsza pozycja dla naszych stóp to obcas o wysokości od 2 do 4 cm. Takie buty nie powodują deformacji stóp w odróżnieniu od tych na wysokim obcasie, które są sprawcami osłabienia mięśni łydek i ścięgna Achillesa. Jeśli kochasz 12-centymetrowe szpilki, nie musisz z nich rezygnować całkowicie.

Jednak na co dzień wybierz te 8-centymetrowe, a bardzo wysokie zakładaj 2-3 razy w tygodniu. Sprawdź, czy buty są stabilne. Z reguły te na szpilce mocno nadwyrężają mięśnie, ścięgna i stawy nóg, przez chwiejność. Ich także nie noś zbyt często. Wybierz te na platformach lub słupku albo czółenka damskie na koturnie.

Jak dobrać buty do stroju

Gdy czeka Cię dzień na wysokich obcasach

Nowe szpilki rozchodź w domu. Powinnaś chodzić w nich co najmniej 6 godzin, by dostosowały się do Twojej stopy. Nie zakładaj ich po raz pierwszy na wielkie wyjście, ponieważ zamiast komfortu zapewnią Ci ból i otarcia. Jeśli mimo „próby” chodzenia w domu, buty nadal uwierają lub pojawiają się otarcia – kup w sklepie specjalny spray, który pomaga trochę rozciągnąć obuwie.

Zabezpiecz się, biorąc buty na zmianę, po części oficjalnej będziesz mogła je założyć. By uniknąć obtarć zakładaj buty na rajstopy. Ponadto, jeśli wiesz, że będziesz zmuszona zostać dłużej w szpilkach, wybierz te z zabudowanym przodem. Wszelkie buty „na paseczki” nie trzymają dobrze stopy, która przesuwa się z każdym ruchem do przodu.

Nie zapomnij o plasterkach, które poratują Cię w wypadku poważniejszego obtarcia. Jeśli stopa nadal ślizga Ci się w bucie, pomyśl o silikonowych wkładkach do butów, które stabilizują i zapewniają większą wygodę stopom.

Ćwicz stopy

By odprężyć nogi, a przede wszystkim odciążyć stawy i ścięgna. Wykonuj krążenia, maszeruj w miejscu boso (na urlopie chodź po plaży lub trawie – to idealny masaż stóp), staraj się palcami stóp podnosić różne przedmioty z podłogi. Rozciągaj łydki, np. wykonując skłon i zginając raz jedną nogę, raz drugą. Unikniesz w ten sposób skrócenia ścięgna i kłopotów z chodzeniem.

Jak pielęgnować obuwie

Okiem ortopedy

Natura nie przewidziała butów na obcasach. Nasze ciało jest przystosowane do noszenia ciężaru na całej stopie, a szczególny nacisk pada na piętę. Gdy zakładasz obcasy, Twoja stopa musi przystosować się do nowych warunków, czyli przeniesienia środka ciężkości na środkową i przednią część stopy.

Twój kręgosłup zmienia ułożenie gdy zakładasz niebotycznie wysokie obcasy, które lansują projektanci. Łatwo wtedy o przepuklinę, a także problemy z kościami stopy. Jeśli dodatkowo buty mają wąski czub, ciężar ciała muszą nosić palce. Efektem są halluksy. Do płaskostopia mogą doprowadzić buty, które obciążają środkową część stopy.

Wysokie obcasy mogą spowodować także pogłębienie lordozy lędźwiowej, przepuklinę i bóle kręgosłupa. Stałe napięcie łydek powoduje przykurcze oraz bóle stawów. Dlatego właśnie pomolodzy (specjaliści chorób stóp) odradzają chodzenie na wysokich obcasach.

Mimo niewygody i możliwości kontuzji, nadal będziemy dumnie nosić obcasy. Ważne, by pamiętać o prawidłowej postawie ciała, zakładać buty o równomiernie rozłożonym nacisku oraz zachować zdrowy rozsądek i nie przemęczać stóp. Wtedy na pewno uda się przetrwać na wysokich obcasach.