Jak dbać o skórzane buty?

Jak dbać o skórzane buty?

Wydajemy na nie często fortunę. Niestety, polska pogoda i krzywe chodniki nie pozwalają nam długo cieszyć się ich pełnym blaskiem. Jak sprawić, by skórzane buty wyglądały świetnie przez wiele miesięcy? Oto kilka podpowiedzi.
/ 09.08.2009 12:07
Jak dbać o skórzane buty?

Czyszczenie

  1. Delikatnie usuń powierzchniowe zanieczyszczenia, takie jak kurz czy zaschnięte błoto. Najlepiej użyć do tego wilgotnej gąbki albo ściereczki, ewentualnie specjalnej miękkiej szczotki.
  2. Użyj pasty lub płynu do czyszczenia butów. Upewnij się, że kupiłaś środek do gładkiej skóry, a nie na przykład do zamszu i że pasta czy płyn są bezbarwne lub w kolorze twoich butów. Nałóż niewielką ilość środka.
  3. Zanim przystąpisz do usuwania resztek pasty i nabłyszczania skóry, odczekaj kilka minut, aż specyfik wyschnie. Użyj miękkiej, bawełnianej szmatki.

Konserwowanie

Jest niezbędne, jeśli chcesz, aby skóra nie była przesuszona i nie pękała. Wybierz specyfik, który jest przeznaczony do takiego rodzaju skóry, z jakiego są zrobione twoje buty lub wybierz produkt uniwersalny, który zakonserwuje każe twoje obuwie. Jeśli masz do wyboru produkt syntetyczny i naturalny, wybierz ten drugi – powinien wniknąć w strukturę skóry, a nie tylko tworzyć powłokę ochronną na jej powierzchni.

Nałóż dość grubą warstwę produktu, odczekaj kilka minut, a później usuń miękką ściereczką resztki. Skóra przez ten czas wchłonie taką ilość środka, jaką jest w stanie przyjąć, nie ma więc sensu nakładać go kilka razy.

Dodatkowo możesz użyć pszczelego wosku – ochroni on i zakonserwuje gładką skórę.

Środki zastępcze

Jeśli nie masz w domu pasty do butów, możesz spróbować ją zastąpić kuchennymi produktami.

Oczyszczony zamsz można potrzeć wewnętrzną stroną skórki od banana, a następnie przetrzeć szmatką.

Na gładką skórę można nałożyć oliwkę z oliwek lub olej z orzechów włoskich, a po kilku minutach usunąć nadmiar tłuszczu i wypastować bawełnianą ściereczką.

Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Gdy kupisz kolejną parę butów, zakonserwuj ją przed pierwszym wyjściem – zwiększysz w ten sposób szanse na to, że buty będą ci służyć latami.
  • Nie przechowuj butów w plastykowych workach czy pudełkach. Najlepsze będą materiałowe woreczki uszyte z naturalnych tkanin przepuszczających powietrze.
  • Aby uchronić kozaki przed deformacją, wypychaj je, by jak najdłużej zachowały kształt. Możesz kupić prawidła, wypchać je gazetami albo nawet usztywnić butelką po winie – to ostatnie w przypadku kozaczków.
  • Jeśli przemokną ci skórzane buty, susz je w temperaturze pokojowej, a nie na przykład w pobliżu grzejnika. Wysoka temperatura może spowodować pękanie lub kurczenie się skóry.
  • Uważaj, by przypadkowo nie spryskać skóry perfumami czy lakierem do włosów – mogą spowodować przebarwienia.
Tagi: buty, zasady
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)