dżinsy historia fot. ONS.pl/kolaż.polki.pll

Historia dżinsu (jeansu)

Choć ich historia jest krótka, bo liczy sobie ponad 150 lat. To dziś nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Nosi je cały świat!
Beata Sieroń / 10.02.2019 21:35
dżinsy historia fot. ONS.pl/kolaż.polki.pll

Dżinsy zakładamy 365 dni w roku, na służbowe spotkania, podczas weekendu czy na imprezę. Pasują na każdą okazję i do wszystkiego. Nie znają ograniczeń wiekowych – noszą je dzieci, młodzież, kobiety i mężczyźni. Są niezastąpione!

Zaczęło się jak w filmie

Rok 1853, miejsce USA, handlarz Oskar Levi Strauss sprzedawał górnikom i kowbojom ogrodniczki z denimu, grubej niebieskiej tkaniny. Nie stosowano wówczas jeszcze charakterystycznego barwnika indygo. I mógłby to być  koniec tej historii,  gdyby nie pewna kobieta. W 1873 krawiec Jacob Davis przekazał Levi Straussowi skargę żony poszukiwacza złota, która narzekała na mało solidne kieszenie w spodniach męża. Krawiec niewiele myśląc do kieszeni dodał nity. Dzięki temu spodnie stały się solidniejsze. Postanowił ochronić swój wynalazek, ale nie miał wystarczającego kapitału. I tu... zwrócił się o pomoc do Levi Strauss. W ten oto sposób obaj mężczyźni uzyskali patent na produkcję blue-jeans. I tak oto właśnie rozpoczyna się historia spodni, które odniosą spektakularny, światowy sukces. Firma Levi’s Strauss & Co. dodała jeszcze jeden znak rozpoznawczy do swoich kultowych dżinsów – skórzaną metkę wszytą z tyłu na pasku. Na niej są dwa konie, które próbują rozerwać parę spodni. To właśnie do tej firmy należy też najstarsza zachowana para dżinsów na świecie.

Pojawienie się konkurencji

W 1890 roku pojawiła się konkurencja, a z nią pewne ulepszenia.
W 1926 roku Lee zastąpił guzki w rozporku zamkiem błyskawicznym.
W tamtych czasach dżinsy były strojem roboczym w fabrykach i warsztatach. Potem zaczęli je nosić kowboje i poszukiwacze złota.

Jakie dżinsy wybrać? Z nogawkami wąskimi czy szerokimi? Z niskim czy wysokim stanem? Sprawdź, które pasują do twojej sylwetki

Modele stworzone dla kobiet

W 1934 roku firma Levi’s. stworzyła pierwszy model dla pań – dżinsy 701 z wysokim stanem i szerokimi nogawkami. Potem przyszedł czas na dopasowany model, który dobrze leżał na każdej sylwetce. Zrobiła go marka Blue Bell, dziś znana jako Wrangler. Dżinsy stały się niezbędnym elementem kobiecej garderoby. Te praktyczne spodnie w tamtych latach noszą wszystkie pracujące w fabrykach kobiety, które zastąpiły mężczyzn, będących na froncie.

Kinowy sukces

W latach 50. kino przekształci sukces komercyjny w zjawisko społeczne. Kowboje w westernach noszą dżinsy, a denim staje się ubiorem bohaterów. Do ich popularyzacji przyczynili się m.in. James Dean, Marlon Brando, Elvis Presley i Marilyn Monroe. Dzięki Marilyn Monroe stały się symbolem szyku i przeniknęły do świata wielkiej mody. Najbardziej popularny fason to oczywiście obcisłe, opinające biodra, z wysokim stanem. Dżinsy są bardzo sexy! A młodzi ludzie chcą wyglądać jak ich gwiazdy.

Jak rozszyfrować nazwy dżinsów?

Ostanie dekady

Jeśli chodzi o krój, dżinsy tak naprawdę ewoluowały dopiero w latach 70., kiedy stworzono tzw. dzwony. Nosili je przede wszystkim hippisi. Wymyślono popularne fasony: szerokie (szwedy), rozkloszowane (dzwony) i zwężane w kostkach (marchewki). Także w tych czasach pojawiły się pierwsze samodzielne przeróbki. Farbowane, wyszywane, haftowane i ozdobione pacyfkami, dżinsy niosą pewien przekaz. Z kolei w latach 80. wraz z ruchem punk nastała moda na darcie, farbowanie i wybielanie dżinsów. Od lat 90. klasyczne denimy stały się najbardziej popularnym elementem odzieży męskiej i damskiej. Dziś już nie wyobrażamy sobie bez nich mody. Niewiele innych ubrań może poszczycić się taką historią.

Dżins na każdą okazję