Biustonosz pooperacyjny Conture Belle marki Similia /fot. Materiały prasowe Thuasne fot. Materiały prasowe Thuasne

Dobór biustonosza po mastektomii

Jakie znaczenie ma dobór biustonosza dla kobiet po zabiegu mastektomii? Duże. W sklepach zazwyczaj nie spotykamy osoby, która by w profesjonalny, rzeczowy, ale i przystępny sposób doradziła odpowiedni model i rozmiar biustonosza pooperacyjnego. Świadomość tego, jaki jest wpływ biustonosza protetycznego na nasze piersi jest niezwykle ważna.
/ 06.06.2018 12:41
Biustonosz pooperacyjny Conture Belle marki Similia /fot. Materiały prasowe Thuasne fot. Materiały prasowe Thuasne

To, że widzimy u siebie fałdki w okolicy pach, czy w okolicy łopatek, to najczęściej nie wina "takiej już naszej urody" tylko źle dobranego biustonosza. Zwykle dzieje się tak dlatego, że długotrwałe noszenie zbyt małej miseczki lub obwodu biustonosza wpływa niekorzystnie na formę naszego ciała. Uciskana tkanka niemal "wylewa się" w tych miejscach z biustonosza. Delikatna w tych miejscach tkanka, traktowana w ten sposób najczęściej latami, staje się bardzo nieestetyczna.

Biustonosz push-up - dobieramy rozmiar

Takie efekty może dać źle lub nie całkiem prawidłowo dobrana bielizna u zdrowej kobiety. Jakie więc znaczenie musi mieć odpowiednio dobrany biustonosz dla kobiet, które przeszły zabieg mastektomii! Usunięcie gruczołu piersiowego w trakcie radykalnej, czy też zmodyfikowanej mastektomii wiąże się najczęściej również z potrzebą usunięcia węzłów chłonnych pachowych.

Biust dojrzałej kobietyNajczęstszy efekt nieprawidłowo dobranego kroju i zbyt małej miseczki biustonosza. Zdjęcie dzięki uprzejmości firmy Thuasne Polska

 

Tym samym, że w okolicy operowanej brak jest części układu chłonnego, a więc przepływ chłonki - będącej bardzo ważnym płynem tkankowym - jest w znaczący sposób utrudniony, co często kończy się objawami wskazującymi na obecność obrzęku limfatycznego. Pojawiający się jako późne powikłanie po mastektomii obrzęk może dotyczyć fragmentu, bądź całej kończyny górnej po stronie operowanej. Może też manifestować się w okolicy łopatek. Źle dobrana bielizna u kobiet po zabiegu mastektomii, zarówno pod względem rozmiaru jak i budowy, zazwyczaj ma znaczący wpływ na miejsce i czas powstania obrzęku.

Zdeformowane ciało od nieodpowiedniego stanika"Najczęstszy efekt zbyt wąskich ramiączek, niewłaściwego kroju i zbyt małego rozmiaru biustonosza. Zdjęcie dzięki uprzejmości firmy Thuasne Polska

Jak unikać wizerunkowych wpadek w pracy?

Biustonosze protetyczne w istotny sposób różnią się od tradycyjnej bielizny. Niestety, większość pań po takich zabiegach wie jedynie tylko, że powinna kupić specjalny biustonosz głównie ze względu na wszytą kieszonkę, która służy do umieszczenia w niej zewnętrznej protezy piersi. Wiedza o tym, że biustonosz protetyczny ma bardzo duże znaczenie również w profilaktyce obrzęku limfatycznego jest wśród pań po operacji wciąż niewystarczająca. Podobnie jak w przypadku biustonosza do karmienia, którego model także wspiera naturalny powrót piersi do formy.

Dobór kolorów i kolorystyka stroju - poradnik

Biustonosz protetyczny oprócz tego, że wyposażony jest w jedną lub w dwie kieszonki, powinien mieć również szersze ramiączka, które zapobiegają „wrzynaniu” się ramiączek w ramiona, a tym samym przeciwdziałają blokowaniu przepływu chłonki w tym obszarze. Fakt ten nabiera szczególnego znaczenia w przypadku obfitego biustu ze względu na duży ciężar tkanki. To zwłaszcza w takich przypadkach ważne jest dobranie odpowiedniego biustonosza, którego bardziej zabudowany tył będzie zapobiegał, m.in. powstaniu obrzęku w okolicy łopatek.

Biustonosz pooperacyjnyfot. biustonosz Flora z kolekcji Contura Belle marki Silima

"Najważniejsze cechy bielizny protetycznej:
1. Szersze ramiączka rozkładające obciążenie i nie wbijające się ramiona (szczególnie ważne w przeciwdziałaniu obrzęku limfatycznego)
2. Wysokie, miękkie wykończenie boków pod pachami zapobiegające wysunięciu się protezy, nie ograniczając jednocześnie ruchów ręki i nie powodując otarć i podrażnień wrażliwej skóry.
3. Delikatny dekolt zapewnia dobre ułożenie i zapobiega rozchodzeniu się piersi.
4. Głęboki front daje pełną dyskrecję i podtrzymanie
5. Miękko wykończona dolna część miseczki daje podobną stabilizację i podtrzymanie zarówno dla piersi, jak i protezy
6. Szerszy pasek pod biustem ogranicza nadmierny ucisk na tułów, a tym samym ryzyko obrzęku limfatycznego i zapobiega wysunięciu się protezy.

T-shirt dla dojrzałej kobiety - nasze typy

Inne cechy biustonosza protetycznego to :

  • bardziej zabudowany przód biustonosza (szczególne ważne u pań, u których spowodowany zabiegiem ubytek tkanki z przodu klatki piersiowej jest bardzo duży),
  • bardziej zabudowane boki, które oprócz rozłożenia ciężaru protezy chronią protezę również przed wysunięciem się z kieszonki.

Dobrze dobrany biustonosz pooperacyjny to nie tylko i wyłącznie estetyka, poczucie komfortu i bezpieczeństwa, ale również jedna z najprostszych i skutecznych form profilaktyki przeciw obrzękowej.