POLECAMY

Czy wiesz co oznaczają symbole na metkach?

Podstawowe znaki pojawiające się na metkach przy odzieży są często uzupełnione dodatkowymi symbolami.

Koło - skreślone ostrzega przed praniem na sucho, z literą A oznacza, że możemy używać dowolnych rozpuszczalników organicznych, z literą F informuje, że możemy prać dane ubranie tylko w benzynie ekstrakcyjnej (tzw. lekkiej) oraz wszystkich środkach, których skład opiera się na niej, z literą P informuje, że możemy prać wyłącznie w perchloroetylenie (rozpuszczalnik) lub w benzynie ekstrakcyjnej.

Jeśli literki F i P są podkreślone, to znaczy, że tkaniny, z których wykonana jest odzież są bardzo delikatne i np. w przypadku używania benzyny ekstrakcyjnej czy innych środków, należy je rozcieńczyć.

Trójkąt - z umieszczonymi wewnątrz literami Cl (chlor) oznacza, że możemy używać dowolnych wybielaczy, - przekreślony ma znaczenie przeciwne do poprzedniego znaku, oznacza więc, że wszelkiego rodzaju środki wybielające mogą zniszczyć ubranie.

Kwadrat pusty, bez dodatkowych symboli mówi o tym, że nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wieszanie ubrania, wygniatanie itp., z trzema pionowymi kreskami wewnątrz ostrzega przed wygniataniem i wirowaniem, z trzema poziomymi kreskami wewnątrz informuje, że nie ma przeciwwskazań, jeśli chodzi o odciskanie odzieży w ręczniku; nie wolno jej jednak odwirowywać, a suszyć powinno się ją układając płasko na stole lub dywanie i pozwolić naturalnie wyschnąć.

Wanienka z zanurzoną w niej dłonią oznacza, że możemy prać dane ubranie tylko ręcznie, w innym wypadku może ulec zniszczeniu, z umieszczoną wewnątrz liczbą określa, jaka może być maksymalna temperatura wody, w której będziemy prać, podkreślona ostrzega, abyśmy zachowali szczególną ostrożność. Jeśli pierzemy w pralce wkładamy odzież do cienkiego woreczka, który następnie zawiązujemy. Wanienka skreślona zabrania prania na mokro.

Żelazko skreślone ostrzega przed prasowaniem, które może zniszczyć tkaninę,z jedną kropką informuje, że powinniśmy żelazko nastawić maksymalnie na 120 stopni C  w takiej temperaturze prasujemy delikatne tkaniny, takie jak stylon czy nylon, z dwiema kropkami oznacza, że możemy ustawić temperaturę w żelazku maksymalnie na 160 stopni C w takiej temperaturze prasujemy wełnę (od wewnętrznej strony), pamiętajmy jednak, żeby nie przeciągać żelazka po materiale, a tylko je przyciskać, z trzema kropkami ostrzega, abyśmy nie nastawiali żelazka na wyższą temperaturę niż 210 stopni C; w takiej temperaturze prasujemy czysty len i bawełnę.

Mimo międzynarodowych symboli wprowadzonych przez I.T.C.L.C. niektórzy producenci odzieży dodają jeszcze inne symbole, takie, jak np. szczotka; Pojawia się ona najczęściej przy płaszczach ortalionowych, które zawierają podgumowaną tkaninę; Szczotka informuje, że powinniśmy czyścić taką odzież tylko z wierzchu i nie pozwolić na dostanie się wody pod spód ubrania; Jeśli o tym zapomnimy nasz płaszcz może zacząć przemakać.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Napiszcie mi co to oznacza !!! :(