Brigitte Bardot - styl gwiazd

Co zawdzięczamy w modzie i makijażu Brigitte Bardot? "Nie ma chyba większego wysiłku, niż usiłować ładnie wyglądać od rana do północy" – mówiła „BB”, która jest niezaprzeczalną ikoną stylu ze swoją czarną, kocią kreską na oku, tapirowanymi włosami i delikatnie wydętymi ustami.
/ 11.10.2017 15:45
To właśnie jej zawdzięczamy skąpe stroje bikini na plaży. „Gdy de Gaulle twierdzi, że Francja to on – mówi prawdę. Ale zapomina o mnie. Ja też jestem Francją, chociaż w zupełnie innym rodzaju” – mówiła niesamowita „BB” . Jej legendarna kreacja w „I Bóg stworzył kobietę” przyniosła handlu międzynarodowym więcej zysku, niż cały francuski przemysł motoryzacyjny.

Co zawdzięczamy Brigette jeśli chodzi o modę i urodę?

  • Dekolt typu “odkryta szyja oraz oba ramiona” jest nazwany od jej imienia “Bardot”. Aktorka spopularyzowała ten styl, który jest szczególnie używany do swetrów i bluzek, sukienek i różnego rodzaju topów;
  • Bardot spopularyzowała także bikini poprzez występy w filmach, m.in. “Manina, dziewczyna bez zasłon”, pokazy w Cannes oraz udział w wielu sesjach zdjęciowych;
  • Balerinki;
  • Modę na „końskie ogony” oraz opaski;
  • Szerokie spódnice z zaakcentowaną talią;
  • Makijaż „a la Brigette Bardot” czyli wyrazista, gruba kreska, alabastrowa, nieco blada cera i naturalne usta.

Wpływy „BB” są do dzisiaj widoczne nie tylko w modzie i w makijażu, ale również w… turystyce. Bardot przypisuje się popularyzację szalenie modnego dzisiaj i pożądanego przez celebrytów miasta Saint-Tropez na Lazurowym Wybrzeżu oraz miejscowości Buziosw Brazylii, którą odwiedziła w 1964 roku wraz ze swoim chłopakiem brazylijskim muzykiem - Bob Zagury. Dziś stoi tam posąg Bardot - stworzony przez Christina Motta.

Zobacz też: Ola Hamkało - bezpretensjonalny styl

Dla mnie sławny jest ten, kogo nazwisko można przeczytać wszędzie z wyjątkiem książki telefonicznej.

Brigitte Bardot, a właściwie Brigitte Anne Marie Bardot urodziła się 28 września 1934 w Paryżu. To francuska legenda kina oraz europejski symbol seksu lat 50. i 60. XX w. Ameryka miała swoją Marilyn Monroe, a stary kontynent chlubił się śliczną Francuzką. Kiedy wieku 40 lat zakończyła karierę modelki i aktorki filmowej, aktywnie zajęła się działalnością społeczną na rzecz praw zwierząt.

Zobacz też: Ubierz się jak Olga Kaczyńska!

Brigitte Bardot

Aktorka Brigitte Bardot, fot. Michel Bernanau/GNU

Swoją karierę zaczęła od… szkoły baletowej, do której uczęszczała przez 3 lata. Potem okazało się, że obiektyw ją po prostu kocha. W 1949 pozowała dla magazynu “Jardin des Tryby”, którym zarządzała przyjaciółka jej matki. W 1950 pozowała dla marcowego wydania francuskiego „Elle”. Podczas sesji została zauważona przez młodego reżysera (jej późniejszego męża) Rogera Vadima - dla uzyskania zgody rodziców Brigitte na ślub, Vadim, który był wyznania prawosławnego, przeszedł na katolicyzm. Rozwiedli się pięć lat później w 1957 r., ale pozostali przyjaciółmi i w późniejszych latach często współpracowali.

Filmy pochłaniają czas, zabierają siły, wyniszczają i odbierają prawdziwą wolność.

Brigitte Bardot - plakat filmowy

Zadebiutowała w 1952 w komedii "Wioska w Normandii (Le Trou Normand)". W tym samym roku wyszła za mąż za Rogera Vadima. W latach 1952-1956 pojawiła się w siedemnastu filmach, w 1953 zagrała rolę w sztuce Jeana Anouilh’a "L’Invitation au château (Zaproszenie do zamku)". Media zwróciły na nią uwagę, kiedy pojawiła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w kwietniu 1953. Jej role z początku i połowy lat 50. to głównie lekkie romantyczne komedie, niektóre kostiumowe, z rolami młodych, niewinnych lub kuszących dziewcząt, które często bywały skąpą ubrane. Vadim nie był zadowolony z takiego lekkiego repertuaru, który tworzył infantylny i kipiący seksem image Brigitte. Należało to zmienić…

Zobacz też: Edyta Górniak w pudrowych pantofelkach (foto)

Nie wiem, czy Bóg stworzył kobietę, ale jeśli tak, to wiedział po co…

„BB” to nie tylko słodka blondynka, odsłaniająca ponętne ciało. Chcąc ją pokazać jako prawdziwą aktorkę Vadim zrealizował w 1956 I Bóg stworzył kobietę z Bardot i Jeanem-Louisem Trintignantem. Film o niemoralnej nastolatce prowokującej społeczność niewielkiego, przyzwoitego miasteczka odniósł światowy sukces. Słynna, nasycona erotyzmem scena tańca na stole przyniosła jej sławę i spowodowała istotną zmianę w podejściu do tematów erotycznych w kinie światowym. I od tej pory do dzisiaj została w blasku reflektorów, a nazwisko Bardot przez wiele lat nie schodziło z pierwszych stron gazet…

W 1961 otrzymała włoskiego Oscara, czyli nagrodę David di Donatello jako Najlepsza Aktorka Zagraniczna za rolę w filmie Prawda (La vérité, 1960) w reżyserii Henri-Georges Clouzota.

Świat jest mały, ostatecznie wszyscy kiedyś spotkamy się w łóżku.

Brigitte Bardot

Mężczyźni mieli słabość do pięknej Brigitte. Nic dziwnego. Ona sama również zdawała sobie sprawę z potęgi jaką jest jej uroda, niebywały talent oraz jej pozycja w mediach i świecie kina. Sama nie stroniła od romansów.

Jaki dzień w moim życiu był najpiękniejszy? To nie był dzień, to była noc.

Podczas pracy nad filmem I Bóg stworzył kobietę Bardot miała romans z Jeanem-Louise Trintignantem. Ich związek nie był łatwy z uwagi na odbywaną w tym czasie przez aktora służbę wojskową oraz romans Bardot z piosenkarzem Gilbertem Bécaud.

Ostatecznie rozeszli się po dwóch latach. W 1959 r. Bardot poślubiła aktora Jacques’a Charriera, z którym miała swoje jedyne dziecko – syna Nicholasa-Jacques’a (ur.11 stycznia 1960). Po rozwodzie z Charrierem (1962) Nicholasem zajęła się rodzina Jacques’a, a Bardot nie utrzymywała z synem ścisłych kontaktów aż do jego pełnoletności.

Każda miłość trwa tak długo, na ile zasługuje
– Niestety miłości Bardot nie zasługiwały na długie i szczęśliwe zakończenia.

Inni mężowie aktorki to: niemiecki milioner i playboy – Gunter Sachs (1966-1969) i wreszcie (od 16 sierpnia 1992 do dziś) Bernard d’Ormale. Powszechnie wiadomo o jej romansach z Samim Freyem, Sergem Gainsbourgiem i Sachą Distelem. W latach 70. związana była z rzeźbiarzem Miroslavem Brozkiem (była jego modelką).

Zobacz też: Styl gwiazd na pokazie Toni&Guy (foto!)

Miłośniczka zwierząt

Ogromną miłością i hojnym portfelem darzyła czworonożnych przyjaciół. W 1974 na dzień przed swoimi 40 urodzinami, które uczciła nagą sesją do włoskiego „Playboya”, po występach w ponad 50 filmach i nagraniu kilku płyt z Serge’em Gainsbourgiem, wycofała się z filmu i postanowiła wykorzystać swoją sławę do promowania praw zwierząt.

W 1986 roku założyła fundację The Brigitte Bardot Foundation for the Welfare and Protection of Animals. Zebrała 3 mln franków francuskich na finansowanie fundacji, poprzez zorganizowanie licytacji, wystawiając na sprzedaż wiele przedmiotów – od biżuterii po rzeczy bardzo jej osobiste. W 1999 r. Bardot w liście do chińskiego przywódcy Jiang Zemina, opublikowanego w języku francuskim przez magazyn VSD, oskarżyła państwo o “torturowanie i zabijanie niedźwiedzi na świecie, a także wykorzystywanie tygrysów i nosorożców do produkowania afrodyzjaków.

W ciągu dwóch lat przekazała ponad 140.000 dolarów na sterylizację bezpańskich psów w Bukareszcie, których liczbę szacuje się na 300.000.

Co tam Pani w polityce?

Brigette w swoim zabieganym życiu znalazła czas również na politykę. Bardot wyraziła poparcie dla prezydenta Charles de Gaulle w 1960 roku. Jej mąż Bernard d’Ormal jest byłym doradcą prawnym w partii Front Narodowy.

Brigitte Bardot

W książce, którą napisała w 1999 r “Le Carré de Pluton” (Pluto’s Square), krytykuje procedurę uboju rytualnego owiec podczas festiwalu muzułmańskiego Eid al-Adha. Ponadto w jednym z rozdziałów, Bardot pisze: “mój kraj …, Francja, moja ojczyzna, mój kraj jest ponownie atakowany przez przeludnienie cudzoziemców, zwłaszcza muzułmanów”. Przez te słowa, francuski sąd ukarał aktorkę grzywną w wysokości 30.000 franków w czerwcu 2000 roku. Natomiast w 2004 r. została skazana przez francuski sąd za “podżeganie do nienawiści rasowej” i została nałożona na nią kara w wysokości 5000 euro. Bardot zaprzeczyła nienawiści rasowej i przeprosiła w sądzie, mówiąc: “Nigdy świadomie nie chciałam nikogo skrzywdzić. Nie leży to w moim charakterze.”

Brigitte Bardot była również muzą wiele artystów. Bardot była ubóstwiana przez młodych muzyków: Johna Lennona i Paula McCartney'a. Pierwsza żona Lennona - Cynthia Powell specjalnie rozjaśniła włosy, by upodobnić się do Bardot. Bob Dylan powiedział, że pierwsza piosenka jaką napisał poświęcona była dla Brigitte. Wspomniał o niej w piosence "Shall Be Free" znajdującej się na płycie pt. “The Freewheelin”.

Źródło: Menopauza.pl