Ziołowe płukanki przeciwłupieżowe - przepisy

Zioła takie jak pokrzywa, kasztanowiec czy rozmaryn mogą stanowić skuteczny środek w walce z łupieżem. Podajemy przepisy na ziołowe płukanki przeciwłupieżowe.

Płukanki

Fot. Fotolia

Płukanka do włosów z pokrzywy

Płukanka z pokrzywy ma dodatkowo tę zaletę, że zawarte w niej witaminy B2 ,B5, C, E i K wspaniale wpływają na kondycję włosów – te stają się lśniące, a także szybciej rosną.

1 łyżkę suszonych liści pokrzywy zaparz w 1 szklance wrzątku. Poczekaj, aż ostygnie i zimną przepłucz włosy. Spłucz wodą. Dla dobrych efektów stosuj raz w tygodniu.

Płukanki ziołowe stosuje się po umyciu włosów - jako ostatni etap pielęgnacji. Ważne, by płukanka była zimna - zimna woda zamknie otwarte łuski włosów, dzięki czemu staną się one odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne.

Płukanka do włosów z rozmarynu i szałwii

Ta płukanka działa przede wszystkim na skórę głowy – zatem ograniczy przykre objawy łupieżu. Szałwia zapobiega przetłuszczaniu włosów.

Jak ją przygotować? Kilka gałązek rozmarynu pokrój na mniejsze części, dosyp garść liści szałwii i zalej wrzątkiem. Przykryj naczynie i odczekaj około 1 - 2 godziny, aż całkowicie wystygnie. Przecedź napar i przepłucz włosy. Dla wzmocnienia efektu nie przepłukuj wodą.

Płukanek ze świeżych liści nie powinny stosować blondynki – włosy w kolorze blond mogą przybrać lekko zielony odcień.

Zobacz także: Rodzaje łupieżu - jak walczyć z łupieżem?

Płukanka do włosów z kasztanowca

Płukanka z podbiału wspomoże w walce z problemem nadmiernego wytwarzania łoju, któremu często towarzyszy łupież.

1 łyżkę suszonych liści kasztanowca zalej 1 szklanką wrzątku, odstaw do ostygnięcia, przepłucz włosy po umyciu.

By wzmocnić efekt działania płukanki, warto płukać włosy kilkakrotnie. Najlepiej jest robić to pochylając się nad miską, wówczas można czynność powtórzyć.

Zobacz także: Włosy w strąkach - jak temu przeciwdziałać?