3 zaskakujące rzeczy, jakich potrzebują włosy, by były zdrowe i błyszczące

To, co wiemy na temat pielęgnacji włosów, weryfikują czas i badania kosmetologów. Ich najnowszymi pomysłami będziesz zaskoczona! Sprawdź je!
3 zaskakujące rzeczy, jakich potrzebują włosy, by były zdrowe i błyszczące fot. FREE

Przez lata zmienił się skład kosmetyków do pielęgnacji włosów. Kiedyś wystarczało umycie ich raz w tygodniu, teraz robimy to nawet codziennie. Często farbujemy włosy. Stosujemy więcej preparatów do ich stylizacji, które pozostawiają resztki na skórze głowy, chętniej też używamy prostownic i lokówek. Dlatego pora dostosować pielęgnację do współczesnych wymagań włosów.

Jak zregenerować suche i zniszczone włosy?

1. Unikaj piany

Wydaje ci się, że szampon, który się dobrze pieni jest najlepszy? Wcale nie.

Okazuje się, że piana wcale naszym włosom nie służy.  Szampony, które się mocno pienią, zawierają silne detergenty (tzw. SLS lub SLES z grupy siarczanów, SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate). Oprócz brudu usuwają one także ochronną warstewkę, sebum. Bez niego nasza skóra głowy jest bardziej podatna na podrażnienia, a włosy narażone na łamanie. Żeby tego uniknąć, ekofanki wybierają ostatnio metodę no-poo (od no-shampoo, czyli bez szamponu). To oznacza przepłukiwanie włosów samą wodą. My nie jesteśmy tak radykalni i uważamy, że w zupełności wystarczy wybierać szampony bez siarczanów. 

Wybór redakcji: najlepsze szampony oczyszczające do włosów

2. Spłukuj niezbyt dokładnie

Tak, to nie pomyłka. Przez lata słyszałyśmy, aby odżywkę spłukiwać do końca, bo obciąża włosy. Teraz wiemy, że nie musimy się aż tak starać...

Najnowsze pomysły kosmetologów są zaskakujące. Uważają, że składniki zawarte w maskach i balsamach do włosów wzmacniają pasma i chronią przed działaniem wysokiej temperatury podczas stylizacji. Dlatego trochę preparatu powinno na nich zostać z korzyścią dla włosów – wyjątkiem są mocno przetłuszczające się.

3. Złuszczaj skórę głowy

Teraz dbamy nie tylko o pasma, ale także o skórę głowy. To gwarancja zdrowia włosów.

Codzienna stylizacja, brud, kurz i zanieczyszczenia źle wpływają na pracę gruczołów łojowych. Są przyczyną łupieżu, pozostawiają też osad na włosach. Stają się one przez to matowe i przeciążone. Dlatego 1–2 razy w miesiącu warto zrobić peeling skóry głowy.

Wykorzystujemy w tym celu preparat peelingujący, którym robimy przez 10 minut masaż, a następnie, myjemy włosy szamponem. Zabieg złuszczy martwy naskórek, pozostawiając skórę czystą i świeżą. Takie oczyszczanie skóry głowy jest ważne zwłaszcza w wypadku łupieżu, włosów tłustych u nasady oraz przesuszonych. Poprawia krążenie i odżywienie cebulek, zapobiega wypadaniu.  Na rynku jest wiele preparatów peelingujących, ale można go zrobić także w domu. Trzeba wymieszać po prostu 2 łyżki drobnego cukru z szamponem i delikatnie masować zwilżoną skórę głowy. Dokładnie spłukać.

Po tym kosmetyku włosy rosną jak szalone! Jest śmiesznie tani i gwarantujemy, że jeszcze go nie znasz!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)