Prawidłowa aplikacja odżywki zapewni naszym włosom ochronę, wygładzenie i blask/fot. Fotolia

Zdrowe włosy, czyli stosowanie odżywek krok po kroku

Prawidłowa aplikacja odżywki zapewni naszym włosom ochronę, wygładzenie i blask. Położyć na włosy i spłukać – na tym kończy się wiedza większości z nas co do stosowania odżywek do włosów. Nic bardziej mylnego! Poznaj wszystkie zasady prawidłowej pielęgnacji włosów przy pomocy odżywki.
/ 20.05.2011 10:53
Prawidłowa aplikacja odżywki zapewni naszym włosom ochronę, wygładzenie i blask/fot. Fotolia

Jaką odżywkę wybrać?

Skuteczność działania odżywek opiera się przede wszystkim na odpowiednim doborze kosmetyku do rodzaju naszych włosów oraz sposobie jego użycia. Jeśli masz problem z określeniem typu swoich włosów, zawsze możesz zapytać swojego fryzjera. Specjalista z pewnością poleci Ci odpowiednią odżywkę do Twoich włosów.

Zobacz też: Czym różni się maska do włosów od odżywki?

Zasady stosowania odżywek krok po kroku

Odżywki są dla włosów niczym krem dla cery. Są odpowiedzialne za pielęgnację, ochronę, wygładzanie, dodawanie blasku. Dlatego ważna jest prawidłowa ich aplikacja, aby były skuteczne. Należy więc stosować się do następujących zasad:

  • Nie aplikuj zbyt dużej ilości kosmetyku – aby odżywka zadziałała, nie może być jej ani za dużo, ani za mało. Nadmiar odżywki obciąży włosy oraz utrudni spłukanie.
  • Włosy lepiej zaczesać do przodu – w ten sposób łatwiej jest nakładać odżywkę od końcówek. Kosmetyk należy rozprowadzać na całej długości włosów stopniowo i dokładnie. Najwięcej preparatu należy nanieś na te partie włosów, które są najbardziej zniszczone. Zwykle są to końcówki naszych kosmyków.
  • Odżywki nie można wcierać w skórę głowy – takie działanie może powodować podrażnienia skóry, nadmierny łojotok, czy też łupież. Natomiast do wcierania przeznaczone są inne kosmetyki.
  • Należy uważać, aby odżywka nie dotykała skóry twarzy – zetknięcie się odżywki z delikatną skórą twarzy może spowodować uczulenie bądź trądzik, dlatego podczas spłukiwania głowę należy przechylić do tyłu, aby odżywka spływała w kierunku w pleców.
  • Dłuższe przetrzymywanie odżywki – czas podany na opakowaniu jest wystarczający, aby włosy wchłonęły odżywcze składniki. Jeśli będziemy trzymać dłużej preparat na włosach, nie zaszkodzi im to, ale również nic nie da, gdyż włosy nie będą w stanie zabsorbować więcej składników.
  • Jeżeli włosy są cienkie i delikatne, a dodatkowo zniszczone, można zastosować odżywkę dwuetapową. Ma ona działanie regenerujące oraz zwiększające objętość. Część regenerującą należy wcierać w końce, część dodającą objętości – u nasady.
  • Jeżeli włosy są zniszczone farbowaniem bądź trwałą, odpowiednia będzie odżywka odbudowująca. Rozprowadza się ją na całej długości włosów. Następnie należy ją dokładnie spłukać. Na końce zaś dodatkowo można nanieść odżywkę bez spłukiwania, która je wzmocni.
  • Z przetłuszczaniem się włosów u nasady poradzi sobie szampon regulujący wydzielanie sebum. Natomiast odżywkę można stosować jedynie na końce, aby nie obciążać dodatkowo włosów.
  • Jeżeli mamy do czynienia z włosami, które się plączą podczas nakładania odżywki, należy je przeczesywać palcami. Trzeba jednak uważać, aby nie dotykać skóry głowy.
  • Nie należy stosować odżywek bezpośrednio przed wielkim wyjściem, gdyż staną się ciężkie i trudne do ułożenia.

Zobacz też: Czy warto stosować maski i odżywki do włosów?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.