Zdrowe włosy - 7 sposobów fot. FREE

Zdrowe włosy - 7 sposobów

Dbaj o nie na co dzień, myj, susz i stylizuj tak, aby im nie szkodzić.
/ 31.03.2015 08:56
Zdrowe włosy - 7 sposobów fot. FREE

Problem matowych, "sianowatych" kosmyków z rozdwojonymi końcami dotyczy zarówno długich, jak i krótkich włosów. Wprawdzie podzielonych końcówek nie da się skleić, ale można włosy wzmocnić i zapobiec kłopotom na przyszłość.

7 sposobów na zdrowe włosy

1. Poproś fryzjera, aby obciął zniszczone końce

Wystarczy skrócić włosy o centymetr, aby zniknęły matowe, podzielone na dwie lub więcej części końcówki. Podcinaj włosy regularnie co 2-3 miesiące, a zawsze będą wyglądały zdrowo.

2. Wzmacniaj w czasie mycia

Włosom łamliwym, z tendencją do rozdwajania się trzeba pomóc już na etapie mycia. Sięgnij po szampon i odżywkę z proteinami owsa lub pszenicy, wyciągiem z kiełków zbożowych, skrzypu polnego, olejkami roślinnymi, ceramidami.

3. Rozczesuj delikatnie

Mokre włosy są podatne na mechaniczne uszkodzenia. Do ich rozczesywania po myciu używaj grzebienia z grubymi, rzadkimi zębami lub szczotki z igiełkami zakończonymi kuleczką, na miękkiej gumowej poduszeczce. 

4. Susz ostrożnie

Nigdy nie przyspieszaj suszenia pocierając głowę ręcznikiem. Wprawdzie łuski chroniące rdzeń włosa można w pewnym stopniu domknąć stosując do ostatniego płukania roztwór octu lub soku z cytryny (łyżka jednego lub drugiego na litr wody), ale i tak wilgotne włosy  są rozpulchnione, podatne na uszkodzenia mechaniczne. Szczególnie wrażliwe są wtedy końce kosmyków. Najlepiej pozwól włosom wyschnąć w temperaturze pokojowej. Jeżeli używasz suszarki, stosuj niskie temperatury nawiewu. 

5. Chroń w czasie stylizacji

Zawsze przed układaniem włosów na gorąco zastosuj spray chroniący przed uszkodzeniami spowodowanymi wysoką temperaturą (np. Marion, ok. 11 zł). Staraj się nie używać zbyt często (a już na pewno nie codziennie!) prostownicy. Przy układaniu fryzur zrezygnuj z preparatów zawierających wysuszający alkohol. 

6. Rzadziej stosuj zabiegi chemiczne

Niszczące dla włosów są także zabiegi chemiczne takie jak trwałe prostowanie czy ondulacja, także koloryzacja i dekoloryzacja. Staraj się je wykonywać rzadko (nie częściej niż co 4-6 tygodni) i tylko sprawdzonymi preparatami.

7. Jedz to, co służy włosom

W twojej diecie powinny się znaleźć produkty zawierające wit.: A (tran, mleko, wątróbka) lub beta-karoten (marchewka, zielone i pomarańczowe warzywa i owoce), wit. E (oleje roślinne, kiełki), B (rośliny strączkowe, produkty zbożowe), wit. C (owoce i warzywa).

Przeczytaj także:

Autorka jest dziennikarką dwutygodnika "Pani domu".
Tagi: włosy, porady