POLECAMY

Z czego zrobiony jest szampon?

Pierwszy (wyprodukowany ponad sto lat temu) szampon był mydłem w płynie o zapachu fiołków. Obecnie głównym składnikiem szamponów jest rozpuszczalny roztwór mydła amoniowego lub potasowego, które sprawiają, że na włosach wytwarza się myjąca piana. Co jeszcze wchodzi w skład szamponu?
Z czego zrobiony jest szampon?

Próbuj do skutku

Szampon stanowi podstawę codziennej pielęgnacji naszych włosów. Nierzadko mamy ogromny problem z wyborem tego kosmetyku, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele preparatów. Ich producenci tworzą coraz to nowsze, ulepszone propozycje dla swoich klientów. A my zagubieni w tym gąszczu komercji musimy wybrać taki szampon, który spełni oczekiwania nasze i naszych kosmyków. Decyzja niestety nie należy do najprostszych…

Często sugerujemy się reklamą, opinią koleżanki lub napisem na etykiecie. Jak dokonać dobrego i słusznego wyboru? Odpowiedź jest prosta: trzeba próbować różnych preparatów, aż znajdziemy ten najbardziej odpowiedni.

Każda z nas ma inny rodzaj włosów, dlatego szampon należy wybierać indywidualnie do potrzeb. Przeciwłupieżowe, wzmacniające, do włosów tłustych lub suchych… Jak tu dokonać słusznego wyboru, aby nasze włosy nie ucierpiały, lecz wręcz przeciwnie: olśniewały swoim wyglądem i blaskiem? Do wyboru mamy szampony z drogerii lub apteki. Jaka jest między nimi różnica? Zaraz się o tym przekonamy.

Zobacz też: Sprawdź, jaki masz rodzaj włosów!

Szampon jak mydło?

Pierwszy szampon został wyprodukowany w Niemczech 104 lata temu. Było to mydło w płynie o zapachu fiołków.

Dziś głównym składnikiem tegoż kosmetyku jest rozpuszczalny roztwór mydła amoniowego lub potasowego. Dzięki niemu podczas mycia włosów wydziela się piana, która oczyszcza nasze pasma.

Kolejnym składnikiem są bufory. Dzięki nim włosy zachowują naturalne olejki natłuszczające, a także nie elektryzują się podczas mycia. Dodatkowo płyny te zawierają substancje kondycjonujące, czyli takie, które nabłyszczają i działają antystatycznie. Z kolei zadaniem środków emulgujących i zwiększających lepkość jest nadanie odpowiedniej konsystencji.

Przyjemny aromat podczas mycia zawdzięczamy środkom zapachowym.

Obecnie wiele szamponów zawiera środki lecznicze, które mają przeciwdziałać różnym dolegliwościom i schorzeniom dotyczących włosów i skóry głowy. Tutaj preparaty te różnią się składem substancji leczniczych oraz ich nasyceniem. Są to płyny specjalistyczne, które znajdziemy w aptekach.

Zobacz też: Szampon z apteki czy drogerii?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)