Wzrost włosów – jak go przyspieszyć fot. Fotolia/kolaż Polki.pl

Wzrost włosów – jak go przyspieszyć

Jeśli twoje włosy rosną bardzo powoli sprawdź, jak można ten proces przyspieszyć. Zadbaj o skórę głowy, cebulki włosowe i zmień jadłospis.
/ 12.05.2015 14:40
Wzrost włosów – jak go przyspieszyć fot. Fotolia/kolaż Polki.pl
Naturalny wzrost włosów nie jest zbyt szybki – to zazwyczaj ok. 1 cm na miesiąc. Można ten proces trochę przyspieszyć, jednak nie spodziewaj się spektakularnych efektów w krótkim czasie. Będziesz musiała poczekać kilka miesięcy - błyskawicznie działają tylko dopinki! Niektórzy twierdzą, że podcięcie włosów podczas pełni księżyca przyspiesza ich wzrost dwukrotnie... ale chyba lepiej zadziałać na cebulki głowy bardziej konkretnie. Poznaj sposoby na ich wzmocnienie i pobudzenie do pracy.

1. Zadbaj o dietę 

Wprowadź do jadłospisu produkty zalecane dla przyspieszenia wzrostu włosów, np. tłuste ryby – zawierają dobre tłuszcze. Używaj tłuszczu roślinnego (oliwy) zamiast zwierzęcego. Jedz więcej orzechów i zbóż (kasze, płatki i chleb gruboziarnisty).

2. Myj głowę częściej, ale lżejszym szamponem

Zrezygnuj ze specjalistycznych kosmetyków o bogatym składzie, bo mogą zawierać składniki wysuszające, obciążające i osłabiające włosy. Sięgnij po szampon nawilżający do częstego użytku, o prostej recepturze. Uważaj na kosmetyki przyspieszające wzrost włosów – ich użycie skonsultuj z farmaceutą lub dermatologiem.

3. Stosuj maskę wzmacniającą

Raz w tygodniu znajdź czas , aby nałożyć regenerującą maskę na włosy –  pamiętaj, że długie włosy muszą być pielęgnowane na całej długości.

4. Uzupełnij dietę 

Najskuteczniejsze są kuracje 3-miesięczne (zwłaszcza przy zmianach pór roku – wiosną i jesienią). W suplementach poszukaj wapnia, żelaza, magnezu i soli mineralnych, które odżywiają włosy. Przed przystąpieniem do kuracji zapytaj lekarza lub farmaceutę o poradę.

5. Masuj skórę głowy

Pobudzisz w ten sposób cyrkulację krwi, dzięki czemu skóra będzie lepiej dotleniona i dożywiona. Ożywią się też cebulki włosowe. Masować możesz w czasie mycia głowy (gdy spieniasz szampon) lub "na sucho" specjalnym masażerem o kilku giętkich, drucianych ramionach zakończonych kuleczkami.

6. Zafunduj sobie dobrą szczotkę

Najlepiej z naturalnego włosia – jest delikatna dla włosów i skóry głowy, którą masuje podczas szczotkowania. 

7. Susz ostrożnie

Nigdy nie trzymaj suszarki zbyt blisko włosów – najlepiej ok. 20-30 cm od głowy. Jak najrzadziej używaj gorącego powietrza. Lepsze jest letnie, choć suszenie trwa trochę dłużej. Na koniec suszenia przewiej włosy chłodnym powietrzem.
 
Ewa Adamiak
autorka jest dziennikarką dwutygodnika Pani domu

Przeczytaj także: