Wypadanie włosów – wywiad ze specjalistą

Jak wzmocnić włosy? Dlaczego włosy wypadają i jak zahamować ten proces? Co robić, gdy włosy nadmiernie wypadają? Na pytania odpowiada ambasador marki Biovax, Paweł Matracki, doświadczony fryzjer i stylista, najmłodszy w historii fryzjerstwa polskiego mistrz Polski seniorów.
/ 02.12.2013 09:36

Na zdjęciu: P. Matracki

Ile włosów dziennie powinno nam wypaść? Kiedy możemy uznać, że włosy wypadają nam w nadmiarze?

Mówi się, że do 100 sztuk łodyg włosowych – tyle ma prawo wypaść nam każdego dnia. Ja jednak sprecyzowałbym te dane, bo ilość wypadających włosów jest ściśle związana z wiekiem. Do 30. roku życia możemy stracić maksymalnie 50 włosów dziennie, do 40. roku życia 80, a do 50. roku życia 100 włosów dziennie. Jeżeli ilość traconych przez nas włosów nie przekracza tych wartości, nie mamy powodów do obaw.

Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernego wypadania włosów?

Nie licząc jednostek chorobowych odpowiedzialnych za nadmierną utratę włosów, obwiniać należy silny stres, jednostronną dietę, niedobór witamin i składników mineralnych, przebywanie w środowisku zanieczyszczonym metalami ciężkimi, np. ołowiem oraz pestycydami, a także niewłaściwą pielęgnację i stylizację włosów. Nadmierne wypadanie może być też skutkiem ubocznym terapii lekowej.

Jak wzmocnić włosy?

Serie kosmetyków przeciwko wypadaniu włosów to dobry początek, by wzmocnić włosy. Suplementy diety dla mocnych włosów też będą pomocne. Przeciwnikom suplementacji polecam płukanki i napary ze skrzypu polnego, rumianku czy pokrzywy. Niezastąpiony jest także regularny masaż skóry głowy łagodnymi, okrężnymi ruchami opuszek palców, który pobudza ukrwienie skóry i tym samym stymuluje wzrost włosa.

Czy nieodpowiednia pielęgnacja włosów przyczynia się do ich wypadania?

Tak. Niestety uszkodzenia mechaniczne łodyg włosowych przyczyniają się do ich wypadania. Szczególnie negatywnie wpływają na włosy: intensywne szczotkowanie i tapirowanie oraz częste utlenianie podczas koloryzacji, a nawet używanie gorącego strumienia powietrza podczas suszenia.

Zobacz też: Jak odżywić łamliwe włosy?

Dlaczego niektórym kobietom nadmiernie wypadają włosy po ciąży?

Proces ten jest silnie związany z ilością żeńskich hormonów płciowych w przebiegu ciąży. Istotne jest ostatnie 6 miesięcy, podczas których następuje wzrost estrogenu, co z kolei wpływa na wydłużenie fazy wzrostu włosa, włosy stają się wówczas mocniejsze i są odporne na wypadanie. Sytuacja zmienia się diametralnie po porodzie, następuje gwałtowny spadek poziomu estrogenu we krwi i włosy gwałtownie wypadają. Na szczęście jest to sytuacja krótkotrwała i nie powinna przysparzać powodów do zmartwień.

Czy gdy włosy wypadają nam w znacznej ilości, powinniśmy iść do lekarza, czy wystarczy odpowiednio je pielęgnować i zmienić dietę?

Bezwzględnie wizyta u specjalisty jest konieczna, kiedy mamy do czynienia z łysieniem (rozlanym, plackowatym, androgenowym) – tu ważne jest określenie rodzaju schorzenia i jego przyczyn. Pierwsze kroki powinny być skierowane do dermatologa bądź trychologa, czasem konieczne jest sprawdzenie poziomu hormonów we krwi, w szczególności testosteronu i prolaktyny oraz hormonów tarczycy. Należy pamiętać, że w przypadku łysienia brak leczenia może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia mieszków włosowych.

Czy suplementy i zioła reklamowane jako pomoc na wypadające włosy są skuteczne? Czy faktycznie mogą wzmocnić nam włosy?

Włosy do właściwego wzrostu potrzebują witamin z grupy B, witaminy E, A, żelaza, cynku oraz siarki. Substancji tych możemy dostarczyć z codzienną dietą lub uzupełniać ich braki suplementami diety. Decyzję pozostawiam Państwu.

Na pytania odpowiadał Paweł Matracki – ambasador marki Biovax, Mistrz Fryzjerstwa 2014, najmłodszy w historii fryzjerstwa polskiego mistrz Polski seniorów. Jego umiejętności w strzyżeniu damskim i męskim doceniono medalami w wielu prestiżowych konkursach międzynarodowych. Na co dzień wraz z bratem Andrzejem prowadzi dwa salony Hair by Mataccy w Olsztynie. Kontakt: www.pawelmatracki.pl, www.matraccy.pl.

Zobacz też: Sprawdź, jaki masz rodzaj włosów!