Wypadanie włosów u mężczyzn

Czy wiesz dlaczego mężczyznom wypadają włosy? Czy rzeczywiście zdarza się to częściej niż kobietom? Przeczytaj na czym polega łysienie typu męskiego. Na pytanie naszej Czytelniczki odpowiada ekspert - lekarz dermatolog.
/ 08.10.2012 14:48
Łysienie/ fot. Fotolia

Dzień dobry. Może to głupie pytanie, ale zawsze się nad tym zastanawiam, bo to bardzo często spotykam w codziennym życiu. Nie tylko mój mężczyzna, ale wśród znajomych, czy na ulicy. Chciałabym się dowiedzieć dlaczego mojemu partnerowi wypadają włosy i czy można coś z tym zrobić? Czy można zastopować jakoś takie męskie łysienie? Pozdrawiam, Ola K.

Zobacz też: Łojotokowe zapalenie skóry ŁZS

Wypadanie włosów dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, chociaż mężczyzn dotyczy znacznie częściej. Skłonność do utraty włosów jest uwarunkowana predyspozycjami genetycznymi. U mężczyzn najczęściej ma postać łysienia androgenowego. Za występowanie tego męskiego, androgenowego łysienia odpowiedzialny jest męski hormon płciowy - testosteron, a właściwie jego metabolit dihydrotestosteron (DHT). DHT działa na cebulki włosów osłabiajac je i stopniowo zaburza tym samym powstawanie nowych włosów. Działanie hormonów męskich  powoduje, że włosy stają się coraz słabsze, cieńsze, krótsze, wypadają. Z czasem wzrost włosów zostaje praktycznie całkowicie zatrzymany i pojawiają ogniska przerzedzenia.

Zobacz też: Kłopoty z włosami jesienią

Łysienie typu męskiego rozpoczyna się od okolicy czoła, powodując powstawanie i tworząc tzw. "zakola" , następnie poszerza się obwodowo obejmując  górną, szczytową część głowy i tworzy tzw. tonsurę. Ponieważ mieszki włosowe okolicy potylicy i skroni nie są wrażliwe na działanie hormonów, w tych okolicach włosy pozostają. Obecnie medycyna posiada duże możliwości  farmakologiczne leczenia przyczyn wypadania włosów.

Zobacz też: Zmień kolor włosów, bo kolor ma znaczenie

W przypadku łysienia typu męskiego najlepsze efekty przynosi zażywanie doustne finasterydu.

Zobacz też: Rozdwajające się końcówki

Jeśli masz pytanie do naszego dermatologa, napisz na adres e-mail: lifestyle@next.pl. Pamiętaj, że porada wirtualna nie zastąpi wizyty u specjalisty! Zastrzegamy sobie prawo do odpowiadania na wybrane pytania.

DermClinic

Autor: dr Iwona Marycz-Langner, dermatolog estetyczny

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/31.10.2012 00:45
warto zrobić trichogram, takie badanie pokazuje stan włosów i można się wtedy zastanawiać nad jakimś sensownym leczeniem zamiast strzelać na oślep. Ja właśnie miałem takie badanie w osteomedzie w Krakowie, przypuszczam że gdzie indziej też można zrobić